arşiv

‘Oktay Usta Pilav Tarifleri’ kategorisi için arşiv

Yöresel Lezzet Baharatlı Meyhane Pilavı

Cuma, 23 Ara 2016 Yorum yok

Yöresel Lezzet Baharatlı Meyhane Pilavı

yoresel-llezzet-baharatli-meyhane-pilavi-tarifi

Baharatlı yiyecekler her zaman değişik lezzetleri bir araya getirmektedir. Alışılagelmiş beyaz pirinci pilavını sade görmekten usandınız mı o halde bol baharatlı bir meyhane pilavı yapmaya ne dersiniz. Sizlere birazdan tarif edeceğimiz yöresel lezzet baharatlı meyhane pilavı nasıl yapılır az sonra birlikte öğreneceğiz.

Yöresel Lezzet Baharatlı Meyhane Pilavı İçin Gerekli Malzemeler

• 4 ve ya 5 adet Kadar mantar,

• 1. su bardağı tepeleme iri taneli pirinç,

• Bir yemek kaşığı kadar sıvı yağ,

• Tavuk suyu isteğe göre 1 ve 2 adet olabilir,

• 325 gram kadar mısır,

• 325 gram donmuş nohut,

• 2 kaşık önceden doğranmış kırmızı biber,

• Bir miktar isteğe göre karabiber,

• Yukarıda istenilen malzemeler eksiksiz ve yeterli bir şekilde mevcut ise bir de bol baharatlı meyhane pilavının tarifini sizler ile paylaşalım.

yoresel-llezzet-baharatli-meyhane-pilavi-tarifi

Yöresel Lezzet Baharatlı Meyhane Pilavının Hazırlanışı ve Yapılışı Öncelikle muhteşem bir meyhane pilavı yapmak ve bunu sevdiklerinize ikram edebilmeniz için söylediklerimize harfiyen uymanız oldukça önemlidir. Bu sizin için daha lezzetli bir yemek yapma şansını sizlere sunacaktır. Öncelikle ilk iş aldığınız mantarların nereden alındığına ve sağlıklı olup olmadığına karar vermektir. Mantarları doğramadan önce pilav içerisinde beyaz görünmesini sağlamak için sizlere tavsiyemiz 10 dakika kadar ılık bir tuzlu suda mantarları bekletmeniz olacaktır. Daha sonra tuzlu suda beklettiğiniz mantarları soğuk suda iyice yıkayınız ve doğrama işlemine geçer iken bunu küp küp şeklinde olmasına özen gösteriniz. Dilimlediğiniz mantarları bir düdüklü tencereye aktarın ve kısık ateşte kızarıncaya kadar pişirin. Kızarıncaya kadar sotelediğiniz mantarların üzerine daha sonra diğer gerekli malzemeleri sırası ile koyunuz. Bunlar neler, öncelikle pirinç, tavuk suyu, nohut, mısır, kırmızı biber baharat çeşitleri, salça. Daha sonra düdüklü tencerenin kapağını kapatın ve basıncı en iyi şekilde ayarlamaya özen gösteriniz Bu ayar en az 2 olmalıdır. Basınç ayarını 2 ‘ye getirdikten sonra pirincin pişmesi için göz kararı suyunu ekleyin ve kısık ateşte bu şekilde pişmesini sağlayınız. Kendi buharı ile pişen pilav pişme kıvamına geldikten sonra en az 5 dakika kadar en kısık ateşte altı yanmayacak şekilde pişmesini sağlıyorsunuz. Hemen ardından altını kapatıp bir 5 dakika kadar da tencerede buharını çekmesini engelliyorsunuz tencerenin hemen kapağını açını sıcak yerden başka serin yerde bekletin böylece pilavda hamurlaşma olmayacak pirinç taneleri daha iri ve tane tane olacaktır. Daha sonra muazzam bir sofra hazırlamak için masanıza gerekli malzemeleri koyun. Yaptığınız meyhane pilavını geniş çaplı bir cam porselen tabağa aktarın. Yemek yiyenler tabaktan ihtiyaçları kadar alabilsinler. Yemeğiniz artık lezzetli ve hazır bir kıvamda hemen servis yaparak güzel bir akşam yemeğin sevdikleriniz ile tatlandırın. Dilerseniz salatayı çoban salatası yaparak pilava en yakışan salatalardan biri olarak menünüze dahil edebilirsiniz. Afiyet olsun.

yoresel-llezzet-baharatli-meyhane-pilavi

Tavuklu Şehriye Pilavı

Perşembe, 22 Eyl 2016 Yorum yok

                                       TAVUKLU ŞEHRİYE PİLAVI

 

Tavuklu-Şehriye-Pilavı

 

 

TAVUKLU ŞEHRİYE PİLAVI İÇİN MALZEME LİSTESİ

 

1)      1 ADET KURU SOĞAN

2)      250 GR TAVUK GÖĞSÜ

3)      1 ADET BİBER

4)      3 ADET DOMATES RENDESİ

5)      1 TATLI KAŞIĞI SALÇA

6)      2 SU BARDAĞI ARPA ŞEHRİYE

7)      4 SU BARDAĞI SU

8)      2 YEMEK KAŞIĞI SIVI YAĞ

9)      TUZ

10)  KARABİBER

 

TAVUKLU ŞEHRİYE PİLAVININ HAZIRLANIŞI

 

     Bu yemeğimizde yanmaz, yapışmaz tencerelerimizden kullanmamız gerekmektedir. 1 adet kuru soğanımızı küçük küçük olacak şekilde doğrayalım ve tenceremize alalım. Üzerine 1 adet biberimizi de doğrayarak ekleyelim ve 2 yemek kaşığı yağ ile kavurmaya başlayalım. Tavuk göğsümüzü de küçük küçük doğrayarak soteleyelim. Sotelenmiş tavuğumuza 1 su bardağı su ilave ederek suyu çekinceye kadar pişirelim. Suyu tamamen çekince üzerine 2 su bardağı arpa şehriyeleri ilave ederek rengi dönünceye kadar kavuralım ve üzerine tuz, salça ve karabiberi ilave ederek karıştıralım. 3 su bardağı suyumuzu da ilave ederek pişirmeye bırakalım. Pilavımızın suyu çekince 15 dakika demlemeye bırakalım. Yemeğimiz sunuma hazırdır. Sıcak servis ediniz. Deneyen herkese afiyet olsun.

Etli Nohutlu Bulgur Pilavı

Cuma, 26 Ağu 2016 Yorum yok

                                    ETLİ NOHUTLU BULGUR PİLAVI

 Etli-Nohutlu-Bulgur-Pilavı

 

ETLİ NOHUTLU BULGUR PİLAVI İÇİN MALZEME LİSTESİ

 

1)      150 GR KEMİKLİ ET

2)      2 SU BARDAĞI HAŞLANMIŞ NOHUT

3)      2 SU BARDAĞI PİLAVLIK İRİ BULGUR

4)      1 ADET KURU SOĞAN

5)      1 YEMEK KAŞIĞI TERAYAĞI

6)      1 ÇAYKAŞIĞI TUZ

7)      1 ÇAY KAŞIĞI KARABİBER

 

ETLİ NOHUTLU BULGUR PİLAVININ HAZIRLANIŞI

 

       Öncelikle kemikli etimizi bir tencereye alalım ve üzerine beş su bardağı su ekleyerek 1 saate yakın haşlayalım. Diğer yandan bir adet kuru soğanımızı yemeklik olarak incecik doğrayalım ve bir yemek kaşığı tereyağı ile pembeleşinceye kadar kavuralım. Üzerine haşlanmış nohudumuzu ve iri bulgurumuzu ilave ederek karıştıralım. Haşladığımız kemikli eti suyuyla birlikte bulgurumuzun üzerine dökelim ve tuz,karabiberi ekleyerek pişirmeye bırakalım. Bulgur suyunu çekinceye kadar pişirelim. Pişince yaklaşık on beş dakika kadar demlemeye bırakalım. Sıcak servis ediniz. Deneyen herkese afiyet olsun.

Yöresel Tat İstanbul Usulü İç Pilavı

Pazartesi, 22 Ağu 2016 Yorum yok

                                      İSTANBUL USULÜ İÇ PİLAV

 

İstanbul-Usulü-İç-Plavı

 

İSTANBUL USULÜ İÇ PİLAV İÇİN MALZEME LİSTESİ

 

1)      2 SU BARDAĞI BALDO PİRİNÇ

2)      1 YEMEK KAŞIĞI TEREYAĞI

3)      200 GR KUZU CİĞERİ

4)      1 ADET HAVUÇ

5)      2 YEMEK KAŞIĞI DOLMALIK FISTIK

6)      1 YEMEK KAŞIĞI KUŞ ÜZÜMÜ

7)      3 SU BARDAĞI ET SUYU

8)      1 ÇAY KAŞIĞI TUZ

9)      1 ÇAY KAŞIĞI KARABİBER

 

 

İSTANBUL USULÜ İÇ PİLAVIN HAZIRLANIŞI

 

     Ciğerimizin zarını aldıktan sonra kuş başı şeklinde doğrayalım. Tenceremiz de yağımızı kızdırdıktan sonra üzerine ciğerlerimizi ekleyelim ve kavurmaya başlayalım. Zerine küp küp doğranmış havuçlarımızı, dolmalık fıstıklarını, üzümü ve baharatları ekleyerek üç dakika kadar kavuralım. İçerisine pirincimizi ve et suyunu ilave ederek kısık ateşte yarım saat pişirelim.Yemeğimiz sunuma hazırdır. Sıcak servis ediniz. Deneyen herkese afiyet olsun.

Vitamin Deposu Mercimekli Bulgur Pilavı

Perşembe, 18 Ağu 2016 Yorum yok

                                           MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI

 

Mercimekli-Bulgur-Pilavı-Nasıl-Yapılır

 

 

MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVI İÇİN MALZEME LİSTESİ

 

1)      1 SU BARDAĞI HAŞLANMIŞ YEŞİL MERCİMEK

2)      1 YEMEK KAŞIĞI DOLUSU TEREYAĞ

3)      2 SU BARDAĞI PİLAVLIK KALIN BULGUR

4)      1 ADET BÜYÜK KURU SOĞAN

5)      1 YEMEK KAŞIĞI DOMATES SALÇASI

6)      1 ÇAY KAŞIĞI TUZ

7)      YARIM ÇAY KAŞIĞI KARABİBER

8)      4 SU BARDAĞI SU

 

MERCİMEKLİ BULGUR PİLAVININ HAZIRLANIŞI

 

    Öncelikle soğanı incecik doğrayın ve tenceremize alın. Üzerine 1 yemek dolusu tereyağımızı ekleyerek kavurmaya başlayalım. Kavrulan soğanlarımızın üzerine 1 su bardağı haşlanmış yeşil mercimeğimiz ve 1 yemek kaşığı domates salçamızı ekleyerek yaklaşık 3 dakika kavuralım. 2 su bardağı pilavlık kalın bulgurumuzu, tuz, karabiber ve 4 su bardağı suyumuzu ekleyerek pilavımızı pişirmeye bırakalım. Suyunu çeken pilavımızın üzerine temiz kuru bir bezle veya havlu peçete ile örterek yaklaşık 20 dakika demlemeye bırakalım ve ocaktan alalım. Yemeğimiz sunuma hazırdır. Deneyen herkese afiyet olsun.

Hamsili Pilav Yemeği

Pazar, 08 Mar 2015 Yorum yok

Hamsili Pilav Yemeği Malzemeleri

 • 2 su bardağı pirinç
 • 2 su bardağı su
 • Yarım çay bardağı şehriye
 • 3 yemek kaşığı sıvıyağ
 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • Yarım kilo kılçıklarından ayrılmış hamsi
 • Yarım limon suyu
 • Tuz
 • Karabiber

Hamsili Pilav Yemeği Hazırlanışı :

Karadenizin lezzeti yemeklerinden biri olan hamsi pilavı her mevsimde rahatlıkla tüketebileceğiniz bir yemektir. Öncelikle pirincimizi bir güzel yıkıyoruz. Yıkama işlemi bittikten sonra geniş bir tavaya tereyağımızı atıyoruz. Önce şehriyelerimizi tencereye atıp hafifçe kızartıyoruz. Sonra pirinçimizi şehriyelerin içine katıyoruz. Yarım limon suyumuzu, tuzumuzu, karabiberimizi ve iki su bardağı suyumuzu kızarttığımız pirincin içine katıyoruz. Yavaş yavaş pilavımızı kısık ateşte pişiriyoruz. Geniş bir tencereyi alıp hafifçe altını yağlıyoruz. Yağlama işlemi bittikten sonra hazırladığımız hamsileri tencerenin içine diziyoruz. Pişmiş olan pilavımızı dizdiğimiz hamsilerin içine yerleştiriyoruz. Pilavın üstünü yine hamsilerle kapatıyoruz. İsteğe bağlı olarak da fınına da atabilirsiniz. Pilavımız piştikten sonra bir bıçak yardımıyla dilimlere ayırıp sevdiklerimize ikram ediyoruz. Afiyet olsun.

Hamsili Pilav Yemeği

Siirt Perde Pilavı Tarifi

Perşembe, 05 Mar 2015 Yorum yok

Siirt Perde Pilavı Tarifi
Hazırlanışı :
Hamurumuzun bütün malzemelerini bir kaba koyup iyice karıştırıyoruz. Hamurumuz kulak memesi haline gelinceye kadar yoğuruyoruz.Hamurumuzu dinlemeye aldıktan sonra üzerini bir ıslak bezle örtüyoruz ki hamurumuz kurumasın. İç pilavımızı hazırlamaya geçerken çam fıstığımızı, üzümümüzü, badem içimizi bir tavada kızartıyoruz .Kızartma işlemimiz bittikten sonra pirincimizi suda hafifçe yıkayıp daha önce kızarttığımız badem, çam fıstığımızın içine atıyoruz.Eğer tava dar gelir ise bunu geniş bir tencerenin de içine alabiliriz. Birincimizin içine haşlamış olduğumuz etimizi vesuyumuzu döküyoruz. Pirincimiz pişirmeye bıraktıktan sonra dinlemeye almış olduğumuz hamurumuzu açıyoruz borcamda.İnce bir şekilde açmış olduğumuz hamurumuzun içine harcımızı yerleştiriyoruz. Harcın üstüne ince bir hamur daha bırakıyoruz. Yoğurdumuzu ve yumurtamızı bir kasede iyice karıştırıp üzerine sürüyoruz .İsteğe bağlı olarak da üzerine susam dökebilirsiniz..

 

 

 • Malzemeler
  Bir çay bardağı yoğurt
 • Bir çay bardağı sıvı yağ
 • Bir çay bardağı tavuk suyu
 • 1 yumurta
 • 1 tatlı kaşık tu
 • Aldığı kadar Selva un
 • Pilav için:
 • Çam fıstığı
 • Kuş üzümü
 • 150 gram badem içi,
 • Karabiber ,Tuz
 • 1kg pirinç
 • 1 tavuk

Afiyet olsun

Siirt Perde Pilavı Tarifi

Perde Pilavı Tarifi

Perşembe, 11 Eyl 2014 Yorum yok

Malzemeler

2 su bardağı pirinç

2,5 su bardağı tavuk suyu ve su karışımı

1 adet tavuk göğüs ( İsterseniz kemiksiz tavuk budu kullanabilirsiniz )

1 su bardağı badem ( Sıcak suda haşlayıp dış kabuğunun soyulmuş olması gerekiyor )

2 yemek kaşığı tereyağı

1 çay kaşığı karabiber

1 çay kaşığı yenibahar

2 yemek kaşığı dolmalık fıstık ( isteğe bağlı )

Tarçın ( isteğe bağlı )

Hamur için

1 adet yumurta

1 yemek kaşığı kadar margarin

1 yemek kaşığı sıvıyağ

1 kahve fincanı süt

1 yemek kaşığı yoğurt

1 fiske tuz

Aldığı kadar un

YAPILIŞI

Perde Pilavı nasıl yapılır

Perde Pilavı yapımı

Yemeğimizi hazırlamaya ilk olarak hamurundan başlayalım. Hamur için önce margarini eritip ılıtmaya başlayın. Tüm hamur malzemelerini karıştırıp kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edene kadar yoğurmaya devam edin. Hamurun yoğurumla işlemi bittikten sonra alüminyum folyoya sarıp dinlenmeye bırakın.

Sonrasında tavuğunuzu haşlayın. Haşlanan tavuğunuzu didikleyerek parçalayın.

Diğer tarafta da pilav tenceresine tereyağını dökün. Bademlerin yarısını ilave ederek bademlerin rengi dönenen kadar kavurmaya devam edin. Sonra üzerine yıkayıp süzdüğünüz pirinci ilave edin. Ardından baharatları da ilave ederek bir süre daha kavurmaya devam edin. Tuzunu ve 2.5 su bardağı tavuk suyu ve su karışımını ilave ederek kısık ateşte pişmeye bırakın.  Pişen pilava didiklemiş olduğunuz tavukları ve bir miktar daha karabiber ve yenibahar ilave ederek pirinçleri parçalamamaya dikkat ederek karıştırmaya devam edin sonrasında pilavı ılıması için bir kenara koyun.

Hamuru merdane ile bıçak sırtı kalınlığında açmaya başlayın. Fırın kabını bolca margarinleyi. Bademleri kabın içine dilediğiniz şekilde yerleştirin. Açmış olduğunuz hamuru badem yerleştirdiğiniz kabın içine düzgün bir şekilde yaydırın. Hamurun içine pilavı döküp kenarlarından sarkan hamuru üzerine kapatmaya başlayın. Üst kısma hamurlar fazla geldiyse kenarlarından biraz keserek ince bir katman olacak şekilde üzerini kapatmanız gerekiyor. 180 derece fırında kızarana dek pişmeye bırakın. Eğer üzeri piştiği halde altı ve kenarları pişmezse üzerine tepsi kapatıp altı pişene kadar fırında bekletin. Sonrasında yemeğiniz hazır, sıcak olarak servis ediniz.

AFİYET OLSUN..

Yılbaşı Bademli İç Pilav Tarifi

Cumartesi, 26 Tem 2014 Yorum yok

Evet yılbaşına az bir zaman kala evde konuklarını ağırlayacak yada ailece geçirecek olanlar için YILBAŞI BADEMLİ İÇ PİLAV  tarifini sizlerle paylaşmak istiyorum.

indir (25)

BADEMLİ İÇ PİLAV İÇİN GEREKLİ OLAN MALZEMELER

2.5 su bardağı pirinç

100 gr kuş üzümü

100 gr badem

2 tane kuru soğan

1 çay kaşığı tarçın 1 çay kaşığı toz şeker, 2 çay kaşığı tuz, 3 çay kaşığı yenibahar, 1 demet dereotu, 1 demet maydanoz, 1 çay kaşığı karabiber,

BADEMLİ İÇ PİLAV TARİFİ

Öncelikle pirinçleri bir kapta sıcak suda 30 dakika kadar bekletelim.Suyunu süzerek nişastasını akıtmak için yıkayalım ve tekrar suyunu süzelim.Kuru soğanı yemeklik doğradığımız şekilde doğrayarak bir tavada ay çiçek yağı ile pembeleşene dek kavuralım. Kavrulan karışıma bademleri de ekleyerek biraz daha kavurmaya devam edelim.

Kuş üzümlerini yıkayarak , tüm baharatları, toz şekeri, tuzu, maydanoz, ve dere otunu da ekleyerek kaynar suyu da ekleyerek pilavımızı kısık ateşte pişirmeye başlayalım.

Pişen pilavımızı üzerine bir bez örterek demlenmesi için bekletelim. Evet BADEMLİ İÇ PİLAVIMIZ yılbaşı akşamı için hazır. Hazırlamış olduğumuz bu pilavı dilersek tavuk yada hindi dolması yapmak içinde kullanabiliriz. Ve bu şekilde hindi yada tavuk dolması yapmak istersek içine kestane yada badem koyarak hazırlayabiliriz.

 

 

 

Meyhane Pilavı

Pazar, 20 Tem 2014 Yorum yok

Et yemeklerinin yanında oldukça sevilerek ve yakıştığını düşündüğüm bu pilav bulgurun baş rolde olması büyük bir artı bence .Beslenmemizde bulgurun yeri hiçte hafife alınmayacak kadar  önemli.Bu tarifimde size meyhane pilavı vermek istiyorum .Sizde sevdiklerinize tattırmaya ne dersiniz?

Meyhane pilavı için gerekli olan malzemeler

1 su bardağı iri bulgur

1 adet domates

1 adet kuru soğan

1 adet kırmızı biber

1 adet yeşil biber

Bir tutam maydanoz

karabiber, pul biber tuz,zeytin yağı  2 su bardağı sıcak su

HPIM6978

 

 Yapılışı 

Öncelikle kuru soğanı ince ince kıydıktan sonra tencereye koyup yağla kızık ateşte hafifçe öldürün.Üzerine kırmızı biber ve yeşil biberi  iyice kıydıktan sonra tencereye atıp biraz daha kavurun.En son olarak domatesleri küp  şeklinde doğrayarak  bu karışıma katarak soteleyin. Yıkadığınız bulgurları bir kenara bırakıp 2 bardak sıcak suyu tencereye koyun ve iyice kaynamasını bekleyin ve bulgurları kaynaya suya salın.Suyunu çekinceye kadar orta ateşte pişirin.Altını kapattıktan sonra pilav iyice dinlensin .Daha sonra iyice kıydığınız maydanozları servis ederken  üzerine serpebilirsiniz. Dileyenlere  pul biber ve karabiber de ikram edebilir ayrıca sotelenmiş  et ya da tavuk ciğeri kavurması eşliğinde ufak bir ziyafet sofrasına dönüştürebilirsiniz.AFİYET BAL ŞEKER OLSUN .

 

 

 

 

 

Sebzeli Pilav Tarifi

Salı, 08 Tem 2014 Yorum yok

Bu yazımda sizlere sebzeli pilav tarifini vermek istiyorum.Sebzeli pilavın görüntüsü ve tadı gerçekten göz alıcı gelmiştir her zaman.Özen dolu bir akşam yemeğinde bence ana yemeğin yanında sunulduğunda daha bir ağır hava verdiğini söyleyebiliriz . Oldukça  besleyici  olan bu pilav zaman zaman sebzelik de kalan  tek tük sebzeleri değerlendirerek israf etmeyi önlüyor olmasıdır.

 Sebzeli pilav için gerekli olan malzemeler

2, 5  su bardağı baldo pirinç

1 adet patlıcan

1 adet havuç

4 – 5 adet mantar

2 adet sivri biber

1 çay bardağı bezelye

1 adet kırmızı biber

yarım çay bardağı sıvı yağ

1 çorba kaşığı tere yağ ve tuz

3 su bardağı sıcak su

patlicanli-pilav

 

Yapılışı

Öncelikle patlıcanları pijama şeklinde soyup küp şeklinde doğradıktan sonra suya bırakın.Tencereye sıvı yağı koyup patlıcan ve biberleri doğrayıp ,mantarı ve havuçları da küp şeklinde doğradıktan sonra tencerede biraz kavurun .Daha sonra önceden yıkadığınız pirinçleri yıkayıp suda beklettikten sonra tencereye koyun.ve biraz özleşmesini bekleyin.Ben  sıvı yağ  pilav da kullanma sebebim pilavın daha parlak olmasıdır. Sizlere de tavsiye ederim.Daha sonra  3 su bardağı sıcak suyu ve tuzunu  ekleyip .Kısık ateşte pilavınız göz göz oluncaya kadar pişirin.Her yemek de önemli olduğu gibi kısık ateşte pişen yemekler daha lezzetli olur.Pilav piştikten sonra altını kapatıp  ağzına kağıt havlu koyup tekrar kapağını kapatıp 20 dakika kadar dinlenmesini bekleyin .Daha sonra servise başlaya bilirsiniz.Emin olabilirsiniz pilavınız tane tane ve parlak bir görüntü içinde olacaktır. Afiyet olsun.

 

 

 

Kestaneli Pilav Yemek Tarifleri

Salı, 24 Haz 2014 Yorum yok

Bu yazımda sizlere sevdiklerinize ve misafirleriniz harika olduğuna inandığım bir pilav tarifi vermek istiyorum.Aslında iç pilav olarak da bilinen pilavı ben sadece kestaneli olarak vermek istedim et yemeyenler içinde gayet lezzetli ve bir o kadarda hazırlaması kolay olan bu tarif için gerekli olan malzemeler

Kestaneli pilav  Malzemeleri

2,5 su bardağı pirinç

1 bardak haşlanmış kabukları soyulmuş kestane

1,5 yemek kaşığı tereyağ

1 yemek kaşığı dolma fıstığı

1 yemek kaşığı kuş üzümü

1 tane  havuç

1 su bardağı tavuk suyu

1 yemek kaşığı dolusu sıvı yağ

2,5 bardak su

1 tutam tuz

1 çay kaşığı kimyon

1 çay kaşığı karabiber

kestaneli-pilav

 

Yapılışı 

Öncelikle pirinçleri iyice yıkadıktan sonra yaklaşık yarım saat kadar suda bekletin.Bu daha lezzetli pilav yapmanızı sağlar.Daha sonra suyunu iyice süzdürün. Daha sonra havuçları küp küp doğrayın.Pilav tencerenize sıvı yağı ve tereyağı koyun üzerine dolma fıstıklarını ilave edin biraz kavurmaya başlayın.Daha sonra küp küp doğranmış olan havuçları ilave edin .Yıkayıp suda bekletip süzülen pirinç ilave edip tekrar kavurmaya başlayın.Tencerenin içine kuş üzümünü ilave ederek önceden doğranmış kestaneleri  ilave edim. Tavuk suyunu gezdirip baharatını ve tuzunu ekledikten sıcak 2 bardak suyu ilave edip kısık ateşte pilavınız göz göz oluncaya kadar pişirin. Afiyet olsun.

 

 

 

 

 

 

 

 

Erişteli Pilav

Salı, 24 Haz 2014 Yorum yok

İyi pilav yamak için tencere seçimi  en önemlilerinden aslında. Çelik tencere sıhhi olmasına karşın her seferinde dibine tutturuyorum ve eminim sizlerde aynı dertten  sorunu yaşar gibisiniz.  Porselen tabanlı tavaları tavsiye ederim.Yemek  yapmanın kriterlerinden biriside iyi pilav yapmaktır.

Erişteli Pilav İçin gerekli olan malzemeler

1 su bardağı erişte

1 su bardağı pirinç

1 yemek kaşığı sıvı yağ

1 yemek kaşığı tereyağ

1,5 su bardağı sıcak su

1 tatlı kaşığı tuz

1 çay kaşığı  karabiber

 

Eriste-Pilavi1

 

Yapılışı

Öncelikle pirinç iyice yıkandıktan sonra  en az yarım saat bekletin .Pilavınızın daha lezzetli olacağını göreceksiniz.Daha sonra iyice süzdürün.Pirinçler kavrulmuş yağa konulacağı iyi süzmek çok önemli.Sıvı yağı koyduktan sonra hemen erişteleri atın  erişteler kavrulunca  tereyağ ile bir daha harmanladıktan sonra pirinçleri ekleyin.Tuzu ve karabiberi ekleyin.Sıvı yağ  koymamızın en önemli püf noktası pilavınız parlak olacağını göreceksiniz.Tavuk yada et suyu katarsanız pilavınız dahada  lezzetli olacaktır.Pilavınızı çok kısık ateşte pişirmeniz çok önemli hem demlenir hemde iyice tat verir.Pilavın altını kapattıktan sonra dinlenmeye geçirin ve ağzına kağıt havlu koyun .Yarım saat dinlendikten sonra servise hazır Afiyet olsun.

 

 

 

 

 

 

 

Etli pilav Yemek Tarifi

Pazartesi, 23 Haz 2014 Yorum yok

Genelde sofralarımızdan eksik etmediğimiz pilav .Bu tarifimde bir çok çeşitte pişirmek mümkün .İster sebzeli  , ister etli  daha bir çok seçenek mevcut aslında .Bende bu  sefer sizlere etli pilav tarifi vermek istiyorum

Etli pilav için gerekli olan malzemeler

2,5  su bardağı pirinç

250 gram dana kuşbaşı tercihe göre kuzuda olabilir

2 tane havuç

1 çorba kaşığı dolmalık fıstık

1 çorba kaşığı kuş üzüm

3 kaşık tereyağ

3,5 su bardağı su  bunun  bir su bardağı et suyu olabilir

tuz

karabiber

ipilav

 

Yapılışı

Öncelikle pirinçleri iyice yıkadıktan sonra  sıcak suda en az yarım saat bekletiniz.Diğer tarafta etleri kuşbaşı şeklinde doğradıktan sonra tencere koyup kısık ateşte suyunu salmasını bekleyin.Suyunu çektikten sonra ocaktan alın.Etleri tencereden alıp tereyağı koyup erimesini bekleyin.Kabukları soyulmuş ve küp şeklinde doğranmış havuçları yağın içinde kavurun.Üzerlerine dolma fıstıklarını ekleyip pembeleşinceye kadar bekleyip içerisine bu sefer yıkanmış ve kurutulmuş kuş üzümlerini ilave edin ve iyice harmanlamaya devam edin.Daha sonra eti ilave edip kavurduktan sonra ,içine yıkanmış suda bekletilmiş pirinçler ilave edilir .Bu şekilde biraz daha kavrulur ve üzerine varsa et suyu daha lezzet katacaktır.Tuzunu ve baharatlarını kattıktan sonra kaynayınca  kapağını kapatıp altını en kısık ateş konumuna getirin.Bu sayede pilavınız demlenerek pişeceği için dahada lezzetli olacaktır.Etli  pilavınız soğuduktan sonra ters çevirip  tepsiye yada  yuvarlak bir servis tabağına kalıp gibi çıkarıp şık sofranızda sevdiklerinize  ikram edebilirsiniz.Afiyet olsun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeşil Mercimekli Bulgur Pilavı

Pazartesi, 16 Haz 2014 Yorum yok

Yeşil mercimekli bulgur pilavı  bence dünyanın en güzel pilavların dan birisi.Tam anlamıyla buram buram köy kokusunu hissettiğimiz bir pilav.Kelimenin tam anlamıyla  geleneksel bir tat.

Yeşil mercimekli bulgur pilavı

1 su bardağı dolusu yeşil mercimek

1 adet irice kuru soğan

yarım su bardağı zeytin yağı

2 çorba kaşığı domates salçası

1 yemek kaşığı biber salçası

tuz

1 su bardağı pilavlık sarı bulgur

2 su bardağı   su  yada mercimeğin haşlandığı su

merpil

 

Yapılışı

Öncelikle yeşil mercimekleri  iyice bir kaç defa yıkayın .Bu çok önemli .Tencereye koyup üzerine 4 su bardağı su ilave döküp orta ateşte 30 dakika kadar haşlayın.Mercimekler yumuşayıncaya kadar.Daha sonrasında mercimekleri süzdürün ve suyunu bir kenarda tutun.Pilav tenceresine yağı koyup kuru soğanları yarım halka şeklinde doğrayın.Üzerine tuzunu ilave ederek soğanlar pembeleşinceye kadar kavurun çok kısık ateşte soğanları pişirin ne kadar uzun kalırsa soğanların tadı dahada güzel ortaya çıkacaktır.Domates ve biber salçasını ilave ederek kokusu çıkıncaya kadar kavurun.Daha sonra iki bardak mercimek suyu ve bir bardak su ilave edip  kapağını kapatıp  kaynamaya bırakın. Kaynayan suyun  içine önce bulguru daha sonra mercimeği ilave ederek  harmanlayın ve yaklaşık 20 dakika kısık ateşte pişirin .Sonra ocağın altını kapatıp pilavınızı dinlendirmeye bırakın.Yeşil soğan ve ayran bide yanına yufka ekmeği ile harika olacaktır.AFİYET OLSUN

 

 

 

 

oktay usta incikli sebzeli bulgur pilavı

Salı, 06 Ağu 2013 Yorum yok

İNCİKLİ SEBZELİ BULGUR PİLAVI

Malzemeler;
3 su b. iri bulgur
3 kuzu incik
3 yeşil biber
1 kırmızı biber
1 kabak
2 domates
1 soğan
1 havuç
1 çorba k. tereyağı
sıvıyağ
tane karabiber
defne yaprağı
tuz
su

 

a

 

 

 

 

 

Hazırlanışı;

Geniş bir tencereye hafif sıvı yağ dökerek incikleri sürekli çeviriyoruz ve kızartıyoruz. Kızarmaya yakın taze defne yapragı ve tane karabiber atıyoruz. Etlerin üzerini örtecek kadar sıcak su ekleyip kapatıgını kapatarak pişirmeye bırakıyoruz. Yeşil biber, kırmızı biber, soğan domates, kabak ve havuçları küçük küpler şeklinde doğruyoruz. Pilav tenceresine biraz sıvı birazda tereyağ ilave edip önce havuç ve soğanları kavurmaya başlıyoruz. Bir süre sonra biberleri ve kabagıda ekleyerek kavurmaya devam ediyoruz. Daha sonra bulguru ekliyoruz bir kaç dakika kavrulduktan sonra domatesleride ekliyoruz ve kısa bir süre daha kavuruyoruz. Sıcak suyunu ekleyerek kısık ateşte kapağı kapalı pişiriyoruz. Etlerimiz ise pişmek üzere iken fırın tepsisine alıyoruz ve 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Pilavımızı servis tabagına alıp üzerine etleri dizerek servis ediyoruz.

 

oktay usta milföyde etli pilav

Salı, 06 Ağu 2013 Yorum yok

MİLFÖYDE ETLİ PİLAV

Malzemeler;
8 milföy
2,5 su b. pirinç
3 patates
500 gr. et
1 soğan
2 çorba k. tereyağı
1 su b. et suyu
tuz
sıvıyağ
su

 

a

 

 

 

 

 

Hazırlanışı;

Tencereye biraz sıvı yağ ve tere yağı koyarak yıkadıgımız pirinçleri kavurmaya başlıyoruz. Et suyu sıcak su ve tuzunuda atarak pilavımızı kısık ateşte pişirmeye başlıyoruz. Bir taraftanda küçük küpler şeklinde doğradıgımız eti bir tavada az yağda sotelemeye başlıyoruz. Etlerin pişmesi ile birlikte soğanlarıda ekleyip sotelemeye devam ediyoruz. Tuzunu ve karabiberini atıp altını kapatıyoruz ve soğuması için bekletiyoruz. Patatesleri soyarak küçük küpler şeklinde doğruyoruz ve kızgın yağda kızartıyoruz. Milföylerin uçlarını ıslatarak birbirlerine yapıştırıyoruz. Üzerlerine bir miktar un serpip merdane ile güzelce açıyoruz. Hamuru derin bir kaba seriyoruz. İçine önce etleri ekliyoruz Üzerine pilavları döktükten sonra en üste patatesleri koyuyoruz ve hamurun sarkan kenarlarını üzerine kapatıyoruz ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Afiyet olsun..

 

Oktay usta fırında kuzu etli pilav

Pazartesi, 05 Ağu 2013 Yorum yok

FIRINDA KUZU ETLİ PİLAV

Malzemeler;
600 gr. kuzu eti
2 domates
1 soğan
3 yeşil biber
1 kırmızı biber
1 çorba k. salça
2 defne yaprağı
sıvıyağ
tuz
tane karabiber
su

PİLAVI İÇİN:
3 su b. arpa şehriye
1 çorba k. salça
1 çorba k. tereyağı
sıvıyağ
tuz
su

 

a

 

 

 

 

 

 

Hazırlanışı;

Kuzu etini küp küp doğruyoruz. Bir tencereye sıvı yağ ekleyerek etleri kavurmaya başlıyoruz. Kavrulan etlere yemeklik doğradıgımız soğanlarıda ekleyerek sotelemeye devam ediyoruz. Salça ekliyoruz. Defne yaprağı ekliyoruz. Tane karabiber ve sıcak su ekleyerek kapağı kapalı bir şekilde az kıvamda pişiriyoruz. Ayrı bir tencereye sıvı yağ dökerek arpa şehriyeleri kavurmaya başlıyoruz. Tereyağıda ekliyoruz. Salça ve tuzunuda ekleyip fırın kabının dibine güzelce yayıyoruz. Etlerinide üzerine güzelce yayarak üstlerini yine defne yaprakları ile süslüyoruz. Domatesleri soyup küp şeklinde doğrayarak üzerine serpiştiriyoruz. En üstede biberleri doğrayarak 180 derecelik fırında pişiriyoruz. Afiyet olsun…