arşiv

‘Tanıtım’ kategorisi için arşiv

Sevimli Panda TV Videoları ile Eğlenceli Yemek Yapma

Cuma, 28 Tem 2017 Yorum yok

Sevimli Panda TV Videoları ile Eğlenceli Yemek Yapma

Sevimli panda TV videoları ile eğlenceli yemek yapma işlemlerini çocukların severek yapmalarını sağlayabilirsiniz. Bu tür çalışmalardaki maksat çocukların yedikleri hakkında bu şekilde bilgi sahibi olmalarıdır. Bu şekilde yediklerinin ne olduğunu şekil ve yapı itibari ile nasıl birer özellik taşıdığını öğrenmektedirler.

Sebzelerin şekillerini renklerini ve kesildiğinde içinden ne çıkacağını basit bir şekilde öğrenmektedirler. Bu videolarda yiyecekler konusunda çocukların bilgilenerek annelerinin hazırladığı yemeklerin içinde ne olduğunu basit bir şekilde agulamalarını sağlamaktadır. Aldıkları tatların kaynağının ne olduğunu ve ne işe yaradığını oyun tarzında yapılan videolardaki oyuncakların yaptıklarından öğrenmektedir. Sizde çocuklarınızın bu şekilde bilinçlenmesini ve videoları seyrederek eğlenirken eğitim almasını istiyorsanız, Sevimli panda TV videoları ile eğlenceli yemek yapma videosunu ve diğer tüm videoları takip ederek seyretmelerini sağlayabilirsiniz.

Günümüzde geliştirilen internet bağlantılarının tüm mobil cihazlarda kullanılıyor olması mobil cihazlardan videolara ulaşım sağlayarak seyrettirme fırsatlarından yararlanabilirsiniz. İnstagramdan da takip ederek akıllı telefonunuzdan seyretmelerini sağlayabilirsiniz.

Sebzeleri Öğrenme ve Yemek Yapma Videosu Seyret

Sebzeleri öğretme ve yemek yapma videosu seyret diyerek internetten bulacağınız Youtube kanalı Sevimli panda TV videoları ile eğlenceli yemek yapma parçalarını seyrederek bilgilenmelerini sağlayabilirsiniz. Bu videoda öncelikle sebzeler tanıtılmaktadır. Öncelikle tüm sebzeleri bol su ile yıkamak için lavabo içine boşaltılmaktadır. Bundan sonra tek tek çeşmenin altında önce patlıcan mor rengini belirterek bol suda yıkanmaktadır.

Aynı zamanda sebzelerin bol suda yıkanması sayesinde hastalıklardan korunmamızın sağlanacağı belirtilmektedir. Bundan sonraki yıkanan patates, domates, mor soğan, mısır, brokoli, mantar yıkanarak tekrar suyunun süzüleceği kaba alınmaktadır. Bundan sonra yemek yapma işlemine başlamak için sebzeler dikine ortalarından kesilmektedir.

Kesme işlemi sırasında tekrar renkleri belirtilmektedir. Aynı zamanda renkleri aynı olan sebzeler burada tekrar belirtilmektedir. Sebzeler kesilirken iç kısımlarının nasıl olduğu da gösterilmektedir. Kap içine bırakılan sebzelerin renkleri aynı olanlar özellikle sırasıyla belirtilmektedir.

Tencere ve tavaya yerleştirilen sebzeler ateşte pişirildikten sonra her tabağa değişik sebzelerden denk gelecek şekilde servis yapılmaktadır. Burada özellikle sebzelerin renkleri konulu eğitim videosu sayesinde Sevimli panda TV videoları ile eğlenceli yemek yapma keyfi yaşatılmaktadır.

Categories: Tanıtım

Hatme Çiçeği

Salı, 29 Kas 2016 Yorum yok

Hatme Çiçeği

hatme-cicegi

Hatme çiçeğini Türkiye’de özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde tatile giden ya da yaşayanlarımız mutlaka görmüştür. Bu bölgelerde bahçelerin olmazsa olmaz süsüdür. Sadece bu bölgelerde yetişmekle kalmayıp sulak olan birçok yerde yetişmektedir. Bana tatili hatırlatan bu çiçek uzun bir gövdeden sonra üst taraflarda yer alır. Küçük çiçekli bir ağaca benzemektedir. Gövdesi kadife gibi bir ottur. Yani yumuşak ve tüylüdür. Alt kısımdaki yeşil tüylü yumuşak gövde geniştir. Yukarıya doğru incelir ve çiçeklenir. Birçok rengi vardır. Ebegümecigiller familyasındandır. Kaynaklara göre; anavatanı batı Asya’dır. Oradan zamanla doğu Asya ve Avrupa’ya doğru yayılmıştır.

Uzun yıllar açan bir bitkidir. Yine çeşitli kaynaklarda Eski Mısır uygarlığında çokça kullanıldığı belirtilmektedir. Hatme Çiçeği Temmuz ve Ağustos aylarında toplanır. Hatmi kökleri ise sonbahar aylarında toplanır. Toplandıktan sonra yıkanıp kurutulup kullanıma hazır hale getirilir. Kurutulan bitkileri genellikle ağzı kapalı cam bir kavanozda, karanlık, rutubetsiz ve serin bir ortamda saklamalıyız. Hatme çiçeği için uygun olan saklama şekli de böyledir. Saklama ömrü diğer sene gelip yenilerini topladığınız zamana kadardır. Aslında iki yıla kadar saklanabilse de her yıl tazelemek en uygunudur.

Hatme çiçeği içeriğinde bulunan maddeler şöyledir;

Musilaj, nişasta, sakkaroz, galaktoz, pektin, yağ, tanen ve asparagindir. Hatmi çiçeği hakkında bir de şöyle ilginç bir bilgi vardır. Bitkinin İngilizce ismi “Marshmallow”dur. Bildiğimiz pufidik şeker olan marshmallow yani. Hatme Çiçeğinden; hatme çiçeği çayı, hatme çiçeği yağı, hatme çiçeği sirkesi yapılır. Hatme çiçeği çayını yapmak için bir litre kaynar su içerisine bir tutam kurutulmuş hatmi çiçeği atmak ve demlenmeye bırakmak gerekir.

Hatme çiçeğinin yararları ise şöyledir;

– Mukoz dokularda yumuşatıcı etkisi vardır. çünkü içeriğinde müshilaj maddeler bulunur.

– Boğaz ağrısı, bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Özellikle kuru öksürüğü önleyici özelliğe sahiptir.

– Diş eti çekilmesini önleyici etkisi vardır. Bunun için hatmi çiçeği kaynatılıp günde 3 kez ve sadece 1 hafta boyunca gargara yapılmalıdır. Bu gargara ayrıca ağız yaralarına da iyi gelmektedir.

– Böbrek taşlarının düşürülmesinde olumlu etkileri vardır.

– Sivilce, akne ve yüzdeki yaralar için haşlanıp ezip lapa haline getirilen hatmi çiçeğini sürmek bunları azaltmaktadır.

– Emziren annelerin sütlerini artırmaktadır.

– Rahim hastalıklarının önlenmesinde faydalı olmaktadır.

– İltihaplı dokulardaki iltihabı azaltma özelliği vardır. Bitkinin bilinen zararları bulunmasa da her bitki herkese iyi gelmeyebilir. Bunu göz önüne alarak bir doktora danışmak suretiyle kullanmak en uygunudur. Sağlıklı günler.

Kosova Köftecisi

Pazartesi, 28 Kas 2016 Yorum yok

Tarihi Kosova Köftecisi

kosova-koftecisi

Yeni lezzetler keşfetmeyi seven ben İstanbul’da oturmaktayım. Şehir dışına çıkmam gerekecek bir işim varsa gittiğim yerlerde meşhur olan mekanları seçip buralarda damak tadımı sınamayı sevmekteyim. Günümüzün en kolay bilgi erişim araçları artık ellerimizde ve sadece birkaç tık yeterli olmaktadır. Ben de böyle yapmaktayım. İş için Sakarya’ya gitmem gerekiyordu ve eğer işimi kolayca halledebilirsem nerelerde karnımı doyurmalıyım diye bir araştırma yaptım ve karşıma Tarihi Kosova Köftecisi çıktı. 2015 yılında açılışı yapılan bir restoran. Buraya gidip lezzetlerini tatmak istememdeki ana sebep ‘’kimsenin iyi ya da kötü ne dediğini ne yorumlar yaptığını düşünme bir de sen git kendin gözlemle’’ diyen iç sesimdi. Çabuk bitirdiğim işler sonrasında bir soluklanma vakti gelmişti artık. Adresi internetten aldım. Navigasyon sağolsun kolayca buldum. Zaten merkezi bir yerde olan mekan harika görünüyordu. Görmemek mümkün değildi. Fiziki koşullar açısından çok beğenmiştim. Gerçekten şık bir mekan yapmışlar ve belli ki büyük bir sabit sermaye yatırımı yapılmış.

İnternet üzerinde çeşitli sosyal medya araçları vasıtasıyla yapılan yorumlar yerinde mi diye hemen sipariş vermek için yaptığım hamle olumlu sonuçlandı güleryüzlü bir mekan çalışanı bana menüyü getirip ne istediğimi sordu. Birçok harika lezzetin bulunduğu tarihi kosova köftecisi menüsün den Islama köftelerinin harika olduğunu okuduğum için ya da riske girmek istemediğim için ıslama köfte, salata ve ayranımı istedim ve beklemeye koyuldum. Normal sayılabilecek bir zaman içerisinde yemeğime kavuşmuştum. Oysa sosyal medya yorumları genellikle yemeklerin lezzetli olduğunu fakat servisin büyük sorun olduğunu yazmaktaydı. Hem kibar servis görevlisi hem de zamanında gelen yiyecekler için sevinip ‘’acaba yoğun olmayan bir saat içinde mi geldim’’ diye düşünerek yemeğimi bitirdim. Ben de ıslama köfteyi ve salatayı çok beğendim. Tatlı olarak da Kosova usulü şekerpareyi indirdim mideye ki harikaydı. Üstüne de bir Türk kahvesi içip yeme içme işini bitirmeye karar verdim.

İstanbul’a dönüp ertesi gün yaşayacak olduğum yoğun bir güne hazır olma vakti gelmişti. Hesabı istedim ve ödedim. Hesabın da makul olduğunu düşünmekteyim. Ben güzel bir hizmet aldığımı söylemeliyim. Belki de belirttiğim gibi yoğunluğun az olduğu ölü bir saatti ve henüz bunalmamış servis elemanları kibarlıklarından taviz vermiyordu ve servis de zamanında gelebilmişti. Kimse kötülemek için sosyal medya da bu güzel mekan için atıp tutmaz her halde. Yorumların büyük kısmı büyük oranda servis yavaşlığından şikayet etmekteydi. Bence bu güzel mekan’ın tarihi kosova köftecisi nin tek sorunu da servis ve bu sorun kolayca çözülebilecek bir durum. Yoğunluğun fazla olduğu gün ve saatlerde çalışmak üzere saatlik çalışan servis ve mutfak elemanları sağlanabilir diye düşünmekteyim. Yoksa bu güzel mekan ve lezzetli yemeklerine yazık olacak. Eğer yorumlara bakıp karar verirken bu yorumlara uysaydım ve herkes bunu yapsaydı mekan’ın doluluk oranı düşerdi. İşletme sahiplerinin bununla ilgili bir çalışma yapmasını öneririm. Gidecek olanlara taviyelerim bu yöndedir. Afiyet olsun

Categories: Genel, Mekanlar, Tanıtım

Granül Kahve

Pazar, 27 Kas 2016 Yorum yok

Granül Kahve Nedir

granul-kahveMis kokulu sıcacık bir kahve insana kendini nasıl da iyi hissettirir. Tabi bu naçizane benim fikrimdir. Benim gibi düşünmeyen bir kişi tanıyorum ama ikinci bir kişiyi tanımıyorum. Kısacası kahvenin uzun soluklu macerasında onu sevmeyen kişi sayısı gerçekten azdır. Faydaları çoktur ama zararları da vardır. Türleri vardır. Çeşitleri vardır. Ağır olanı da vardır. Hafif olanı da vardır. Baharatımsı bir tada sahip olanı da vardır. Bu kadar çeşit, tür arasında granül kahve diye bir kahve türü de vardır. Granül kahve diğer adıyla instant kahvedir. Yani hazır kahve yani bizim günlük kullanımımız olan markası ile birlikte bilinen nescafe. Yani granül ve instant kelimelerinin Türkçe karşılıkları ele alındığından hızlı hazırlanabilen kahvenin küçük parçaları olarak düşünülebilir.

Granül kahvenin kayıtlarda ilk olarak 1901 yılında üretildiği görülmektedir. Fakat aslında patent işlemlerine ilişkin kayıtlar ise 1890 yılını gösteriyor. Yine kayıtlara göre 1910 yılında ise Guetamala’da yaşayan İngiliz kimyacı George Constant Washington kahveyi pişirdiği kabın etrafında kalan toz artıkları inceleyip bunların suyunu kaybetmiş kahve tanecikleri olduğunu fark etmiştir. Deneyler yaparak geliştirdiği hazır kahveyi piyasaya sürmüştür. Günümüzdeki hazır kahve yerine kullandığımız nescafe şeklindeki marka ise hazır kahveyi üretirken dondurarak kurutma yöntemini kullanmış ve ürettiği hazır kahveleri piyasaya pazarlamıştır. Bunun tarihi ise 1938 yılıdır.

İnstant kahveye suyunu kaybettirmek için dondurarak kurutma ve spreyleme ile kurutma yöntemleri kullanılmaktadır. Nihayetinde her iki yöntemde de bazı zararlar ortaya çıkmaktadır. Birisinde kahvenin içindeki yağlar yandığından aroması’nın azalması ve birisinde de kanserojen etkilerin ortaya çıkması kaçınılmaz olmaktadır. İnstant kahve, mis gibi bir Türk kahvesi ya da filtre kahve yanında kahve kelimesini çağrıştıracak kadar bile kahve değildir aslında. Kahveden çok anlamadığımız bir dönemde hepimizin yolu bir yerlerde hazır granül kahveler ile kesişmiştir.

O kahve diye içtiğimiz değişik aromalı içeceği içmeseydik elbet ki filtre kahvenin, Türk kahvesinin lezzet ve kokusunun kıymetini anlamayacaktık. Kahvesiz kitap okuyamıyormuş, kahvesiz uyanamıyormuş diyenlere inat termosuyla filtre kahve tüketmeliyiz. Kokusunu içimize çekip beyin hücrelerimizdeki kıpırtısını iliklerimize kadar hissetmeliyiz. Granül kahve ne olacak peki derseniz. Bırakın reklamlarla sahte algılar yaratmaya devam edip ileride gerçek kahve lezzetini keşfedecek olan kahve acemileri tarafından tüketilmeye devam etsin. Kahveden anlayan gerçek bir tiryakinin anlam veremeyeceği bir kahvedir hazır kahveler. Tatsız yavan kahvemsi bir içecektir. O vakit gidip bir Türk kahvesi yapalım kendimize ve kendimizce işte budur deyip ufacık gülümseyelim.

Categories: Genel, Tanıtım, Tarifler

Nar çiçeği

Cumartesi, 26 Kas 2016 Yorum yok

Nar çiçeği

 

nar-cicegiNar ağacının çiçeğidir. Nar çiçeği ile ilgili şarkılar bile yapılmıştır. Sevgiliye hitap ederken söylenmiştir. Çünkü nar çiçeği çok güzel bir görünüme sahiptir. Kırmızı ile turuncu arası arasında insana enerji veren harika bir rengi vardır. Özellikle son yıllarda nar meyvesinin faydaları üzerine oldukça fazla araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaların sonuçlarında nar’ın bir şifa kaynağı olduğu ortaya çıkmıştır. Nar’ın suyundan kabuğuna, çiçeğinden yağına hep şifa kaynağıdır. Nar çiçeği baharatçılarda kurutulmuş bir şekilde satılmaktadır. Nar çiçeği bitki çayı demler gibi demlenmektedir. Nar çiçeği çayının tadı mayhoştur. Bitki çaylarını kullanmadan önce sadece faydalarına bakıp tüketmek doğru bir yaklaşım değildir. Her bitki çayının faydaları yanında zararları da olabilir. Maydanoz’un faydalarını hepimiz biliriz ya da adaçayı’nın faydalarını biliriz ama hamilelerin kullanması uygun değildir. Düşüğe sebep olmaktadır. Aynı şey nar çiçeği için de geçerlidir. Faydalarını önemsediğimiz kadar zararları ya da yan etkilerini de değerlendirmeliyiz.

Peki neden nar çiçeği çayı içilmelidir, faydaları nelerdir;

– C vitamini yönünden zengin bir kaynaktır.

– Vücudumuzda bulunan iltihapların atılmasını destekleyecektir.

– Doğal antibiyotik ve antioksidan özellikleri vardır. Dolayısıyla bağışıklık sistemini destekleyecektir.

– Kanserli hücrelerin çoğalıp yayılmasını durdurmaktadır.

– Düzenli olarak tüketimi cilde canlılık getirmektedir.

– Kan şekerini düzenlemektedir. Bu sebeple diyabet hastaları için bir nimettir.

– Kan basıncını düzenlemektedir. Bu sebeple tansiyon hastaları için bir nimettir.

– Bağırsaklardaki kurt ve solucanları temizlemektedir.

– Kireçlenme sorunlarına iyi gelmektedir.

– Kolesterolü dengelemektedir.

– Demir, potasyum, ve K vitamininden zengin olduğundan anti aging özelliklere sahiptir ve düzenli olarak, uzun yıllar kullanımında yaşlanmayı geciktirmektedir.

– Kan şekerini düzenlediğinden diyet listelerinde yer almaktadır. Çünkü tatlı krizlerini önleyici etkisi bulunmaktadır. Tüm bu faydalarına rağmen nar çiçeği çayının zararları da bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

– Hamilelik ve emzirme dönemine ilişkin yeterli çalışma yapılmadığından hamile ve emziren kadınların kullanmaması gerekmektedir. Düşüğe sebep olma ya da emzirme döneminde sütün kalitesini düşürme gibi olumsuz etkileri olabilir.

– Tansiyon ve kolesterol sorunları için doktor gözetiminde kullanılan ilaçların etkilerini değiştirebilmektedir. Bu sebeple doktor onay verdiği takdirde kullanılmalıdır.

– Tansiyonu ve şekeri düşürme özelliği olduğundan zaten düşük tansiyon ya da şeker sorunu olan kişilerde olumsuz etkiler yaratacaktır.

Peki kendiniz için zararları olmadığını aksine faydaları olduğunu öğrendiğiniz bu nar çiçeği çayını nasıl hazırlamalı ve tüketmelisiniz? Her bir kupa için bir tatlı kaşığı nar çiçeği yeterli olacaktır. Günde üç bardaktan fazla tüketilmemelidir. Zaten bitki çaylarının genelinde bu kural geçerli bulunmaktadır. Sağlıklı günler.

Ballı Kahve Bakmadan Geçme

Salı, 22 Kas 2016 Yorum yok

Ballı Kahve Bakmadan Geçme

 

Ballı kahve özellikle de kış aylarında baş gösteren öksürüğü geçirmesi ile tanınan bir karışımlardandır. Kış ayları geldiği vakit uzmanlar kahve tüketmeyi seven kişilere ballı kahve tüketmelerini tavsiye ediyorlar. Alternatif tıpta kahve öksürük tedavisi için önerilen yöntemlerden birisi olduğu gibi bal da öksürüğe çok iyi gıdaların başında gelmektedir. Ballı kahve bakmadan geçmeyin çünkü gerçekten etkileri dahinedir. İkisinin karışımından elde edilen ballı kahve öksürüğü daha kısa sürede etkili bir şekilde ortadan kaldırmaktadır. Çünkü kahvenin içerisine bal karışmasını sağlayarak içmek bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini sağlar ve kış mevsiminde risk altında olduğunuz rahatsızlıklara karşı bedenin dirençli olmasını kolaylaştırır. Akşamları öksürükten dolayı uyuyamıyorsanız bu şifa kürü ile öksürüğünüzü ortadan kaldırmanız mümkündür.

balli-kahve-bakmadan-gecmeNasıl hazırlanır? Uzun sürelerde geçmeyen öksürük tedavisinde kahvenin içine eklenen bal ile hazırlanan karışım sabah, öğle ve akşam günde 3 kez içilmesi gerekir. Normal bir şekilde kahvenizi hazırlayın ve bir fincan kahvenin için bir tatlı kaşığı bal ekleyiniz. Fakat bunun için kahvenin biraz ılımasını bekleyiniz. Ballı sıcak kahvede değil de ılık kahvede eritmek daha yararlıdır. Solunum yolları enfeksiyonunu takiben ortaya çıkan ve üç haftadan uzun süren öksürük tedavisinde ballı kahvenin kortizondan daha etkili olduğu gösterilmiştir.

Bal ve kahve neden öksürüğe iyi geliyor?

• Balın öksürüğe iyi geldiği çoktan beri biliniyor, ama bunun mekanizması belli değildir.

• Balın etkisini, NO seviyesini artırması, prostaglandin sentezini azaltması, antioksidan ve anti-enflamatuar özellikleri ile açıklayanlar da bulunmaktadır.

• Balın asit olması, yüksek osmolaritesi ile hidrojen peroksit üretiminin önemli olabileceği bildirilir.

• Balın osmolaritesinin yüksek olmasından dolayı tatlı besinlerin tabii olarak tükürük refleksini uyarması ve böylelikle havayollarında fazla mukus salgılanması muko-siliyer klirensi düzelterek de öksürüğü teskin edebiliyor.

• Bal da kahve de tüm insanlar tarafından tüketilen emniyetli pek çok insan tarafından sevilen her zaman her yerde bulunan ve ilaçlardan çok daha ucuz olan maddelerin birleşimidir.

• Kahve de alternatif tıpta öksürük tedavisi için tavsiye edilen ilaçlardan biridir ve balla birlikte verilerek her ikisi birlikte (sinerjik etki) daha etkili olabilecekleri düşünülmüş.

• Bal özellikle zencefille beraber öksürük için halkımız tarafından sık başvurulan bir tedavi yöntemidir.

Sonuç olarak Bal çok faydalı bir besin olması yanında hemen herkes tarafından sevilmesi ve özellikle de öksürüğe iyi gelmesi çok güzel o nedenle de ballı kahve bakmadan geçme fakat şunu da unutmayın ki günümüzde hakiki bal bulmak artık neredeyse imkansız olmuştur. İnşallah sizlerde televizyonlarda her gün reklamı yapılan 10 kilosu 5 lira olan nesneye bal muamelesi yapmazsınız.

Categories: Genel, Tanıtım, Tarifler

Rus Mutfağı

Pazar, 20 Kas 2016 Yorum yok

Rus Mutfağı

 

rus-mutfagiÇok farklı kültür ile damak tatlarına sahip olan Rusya imparatorluk döneminin ihtişamını sergileyen zengin mutfağıyla ünlüdür. Rus mutfağı denince ilk akla gelen deniz ürünleri ve ülkenin mutfak kültürünü diğerlerinden farklılaştıran başlıca öğelerden biri olarak biliniyor. Diğer öğünlerde olduğu gibi, kahvaltıda da havyar ile lakerda ve balık çeşitlerini tüketen Ruslar, bu özellikleriyle dünya mutfakları arasında farklı bir yere sahiplerdir. Mersinbalığı ile birlikte tüketilen ve Wolga-Schnitte olarak bilinen esmer lakerda ekmeğiyle kristal, heykel gibi pek çok sanat eserine de ismini veren dünyaca ünlü Rus Yumurtası (Faberge) Rusya’da kahvaltı sofrasının vazgeçilmezleri arasındadır. Bu özellik, Rusların proteine dayalı beslenme alışkanlıklarının bir yansıması olarak da görülebilir.

Rus kahvaltı sofrasında reçel ve ya marmelat gibi tatlı çeşitleri rağbet görmez ancak kahve, süt, kokulu siyah çay ve meyve suları tipik kahvaltı içecekleri arasındadır. Rus mutfağının özellikleri Pelmeni Her ne kadar bünyesinde ayrı mutfak kültürlerini barındırsa da Rus mutfağının en büyük ortak özelliği ise ülkenin hemen her yerinde yetişen aromatik otlar ve baharattır. Bunlar antik çağlardan beri Rus damak tadının vazgeçilmez lezzetlerindendir. Dereotu, nane, anason, soğan ile sarımsak gibi aromatik bitki ve sebzelerin yanı sıra tarçın, karabiber, tarhun otu, safran gibi baharat, tatlı ve tuzlu su balık yemeklerinde, et ve sebze yemeklerinde kullanılır.

Zakuski Nedir?

Rus mutfağının dünyaca tanınan en ünlü yemeklerinden biri ise; Zakuski‘dir. Rusların meze olarak adlandırdıkları bu tabak aslında çeşitli soğuk ve ya sıcak büfe yemeklerinden oluşmaktadır. Rus geleneklerine göre en az 3-4 çeşit içeren Zakuski tepsi içinde masa ortasına konan zengin bir ordövr tabağı mevcuttur. Çorba çeşitleri Rus mutfağında çorba her şey demektir. Çünkü içeriğinde yok yoktur. Balıktan, sebzeye ve ete kadar değişik besinleri içeren çorbalar komple bir öğün sayılabiliyor. Borc (Borsc) Corbasi Çeşitli sebzelerin yanı sıra et ve ya balıkla hazırlanan ‘Ucha çorbası‘ defneyaprağı, maydanoz, karabiber, yabani rezene gibi baharatla zenginleştirilmektedir.

Et- Masnye Bliuda Antik zamanlarda Rus sofralarında dana ve sığır etleri pek nadir görülmektedir. Çünkü bu hayvanlardan tarım için yararlanıyor. Günümüzde ise pek çok gelenek gibi bu da değişmiştir. Şimdilerin Rus mutfağında haşlama, ızgara ile kızarmış etler revaçtadır. En fazla da ünü sınırlar ötesine taşan ‘Beef-Stroganoff‘ adlı et ve mantarla hazırlanan yemektir. Odun sobasında pişirilen yürek, dil, böbrek ve karaciğer gibi sakatatlar ise eski geleneksel et yemeklerini oluşmaktadır.

Caviar-Havyar Balık-Ryba Gerek tatlı su gerekse tuzlu su balıkları bakımından çok zengin olan Rus mutfağında bu besinler çeşitli usullerle hazırlanmaktadır.

Tatlılar- Sladkie Bliuda Her ne kadar Rus mutfağının özellikleri arasında tatlılar pek söze sahip olmasa da değişik meyvelerle hazırlanıp ihtişamla sunulması dikkat çekmektedir.

Categories: Genel, Tanıtım, Tarifler

Soğan Suyu Hakkında Şok Gerçekler

Pazar, 13 Kas 2016 Yorum yok

Soğan Suyu Hakkında Şok Gerçekler

sogan-suyu-hakkinda-sok-gercekler

Soğan suyu bildiğiniz gibi oldukça etkili bir bitkisel iksirdir. Soğan suyu gerek zayıflamak gerekse de ödem atmak, adet söktürmek, hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi değişik bir takım amaçlarla kullanılmaktadır. Soğan Suyu hakkındaki şok gerçekler, faydaları elbette ki, soğan suyunun içilmesin deki yöntem ve zamanlamayla oldukça yakından alakası vardır. Şimdi sizlere soğan suyu hakkında şok gerçekler den bahsedeceğiz.Değişik hastalıklar, rahatsızlıklar ya da kilo vermek için kullanımı hakkında bilgiler verecek ve soğan suyu nasıl ve ne zaman içilmeli sorusuna yanıtlar vermekteyiz. Ama öncelikle soğan suyu neye iyi gelir ve soğan suyunun faydaları nelerdir kısaca bunu aktaralım.

Soğan Suyu Faydaları

• Soğan suyu kansere iyi gelmektedir. Kanserin bitkisel tedavisi amacıyla faydaları olan kersetin enzimi soğanda bolca ihtiva edilir.

• Soğan özellikle de mide ve bağırsak kanserlerine karşı koruma sağlamaktadır. Düzenli olarak soğan yiyen kişilerde bağırsak, yumurtalık, gırtlak kanseri çeşitlerinin görülme sıklığı ile ihtimali oldukça azaltmaktadır. Soğan ile sarımsakta yer alan bir takım bitkisel kimyasalların vücutta gerek iyi huylu (selim) gerekse de kötü huylu (habis) tümör gelişimini engelledikleri biliniyor.

• Soğan suyu balgam söktürmek için oldukça faydası vardır. Özellikle de bronşit ve solunum yolu hastalıklarında görülen balgam şikayetlerini azaltmak için uzmanlar soğan yenmesini tavsiye edilmektedir. Soğan suyu da soğanın kendisi gibi balgamı yumuşatılması ve azaltmak için fayda sağlıyor.

• Soğan suyunda bulunan kükürtlü bitkisel enzimleri sayesinde bronşit hastalığına bitkisel çözüm olmaktadır.

• Soğan suyunun bir diğer faydasıysa kadınlarda menopoz sonrası dönemde daha fazla görülen kemik erimesine karşı bitkisel çözüm alternatifi getirmektedir.

• Kan pıhtılaşmasını düzenliyor ve içindeki esterler kanın pıhtılaşmasını önleyici etkisi bulunuyor.

• Kan şekeri ile tansiyon düşürücü özelliğinin yanında pek çok çok vücut fonksiyonu üzerinde de olumlu etkileri bulunmaktadır.

• Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ile ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu soğanın damar sertliğinden koruma ile iştahsızlıkta kullanılabileceğini belirtildi.

• Mide mukozasındaki bezlerin salgısına uyarıcı etki yaptığından dolayı iştah açıcı yönü bulunuyor.

• öksürük, bronşit, boğaz iltihabı ile boğaz ağrısı için soğan suyuyla balın karıştırılmasıyla hazırlanan macun yararlı etkilerde bulunmaktadır.

• Kuru soğandaki dimethylthiophen grubu ve türevleriyle isofucosterol etkin maddeleri menopoz şikayetlerinde görülen ateş basmalarına karşı etkilisi vardır.

Soğan Ne Zaman ile Nasıl Yenmeli?

• Soğanın şifa verici özelliğinin arkasında içerdiği kükürtlü bileşikler yatıyor. Bu sebeple soğandaki kükürtlü bileşenleri yok etmemek için soğanın çiğ tüketilmesi faydalı olmaktadır.

• Kuru soğan kesildiğinde içerisindeki uçucu yağ asitleri de gideceği için özellikle de salata veya yemeklerde kullanımı durumunda soğanın faydaları tam anlamıyla oluşamıyor.

Categories: Genel, Tanıtım

Şeker pancarı Hakkında Çok Önemli Bilgiler

Cumartesi, 12 Kas 2016 Yorum yok

Şeker pancarı Hakkında Çok Önemli Bilgiler

 

Şeker Pancarı şeker üretimi için yetiştirilen bu bitki ıspanakgiller familyasından olup posası ile püresi de hayvanların yem ihtiyacı için kullanılıyor. Bu bitkinin ıspanakgiller familyasında olmasının nedeniyse bitkinin yumru kısmında bulunan yaprakların ıspanağa benzemesinden dolayıdır. Şeker pancarı en fazla İç Anadolu Bölgesinde yetiştiriyor. Karadeniz ile Marmara bölgeleri de şeker pancarı üretiminde önemli derecede rol oynar. Genel olarak ülkemizin pek çok bölgesinde yetiştirilebilecek olan bu bitki daha çok para eden bitkiler sebebiyle fazla tercih edilmiyordu. Bu bitkinin içerisindeki şeker verimi yaklaşık oranında bir değerdedir. Şeker pancarı hakkında çok önemli bilgiler ,Şeker pancarının faydaları

seker-pancari-hakkinda-cok-onemli-bilgiler• En önemli özelliği doğal şeker üretiminde kullanılmasıdır.

• Şeker pancarından elde edilen etanol maddesiyle araba motorlarında benzin yerine kullanılabilir.

• Diğer bitkilere göre daha çok oksijen açığa çıkardığı için çevre dostu bir bitkidir.

• Hazmı kolaylaştırır ve özellikle iştah açıcı özelliğe sahiptir. Mide ağrıların ve yanmalarına iyi gelir.

• İdrar söktürücü özelliği vardır.

• Verem ve kanser hastalığına iyi gelir

• Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.

• Sakinleştirici özelliği vardır.

• Anemi hastalığına iyi gelmektedir.

• Tansiyon düşürücü etkisi vardır.

• Kolesterol hastalığına iyi gelmektedir.

• Karaciğerlerin düzenli çalışmasını sağlar.

Şeker pancarı, genel olarak bir besin maddesi olduğu için yetiştirilmektedir. Büyük, geniş, yeşil yaprakları, kalın, sulu sapları bulunmaktadır. Köklerinin renkleri beyazla koyu kırmızı arasında değişkenlik gösterir. Köklerin biçimleri de her zaman aynı olmamaktadır. Bazı pancarların kökleri yuvarlak, bazılarının armut gibi uzunca ve ya kimisinin de ince uzun olabilir. Pancar vitamin ile maden bakımından çok zengin bir bitkidir. En fazla serin iklimli yerlerde yetişmektedir. Fakat bu bölgelerde yaz sıcaklarına da dayanma sağlar. Pancar ilkbaharda olduğu gibi sonbaharda da ekilebiliyor. Sonbahar ekimi don zamanından yaklaşık üç ay kadar önce yapılması gerekir. Şeker pancarı hakkında çok önemli bilgiler e devam edelim.Pancar insanların çok eski çağlardan beri tanıyıp ektikleri bir besin maddelerinin başında gelmektedir. Bol miktarda yetiştirilmesi XI. yüzyılda İspanya’ da gelişmesini sağlamıştır. Türkiye’de ise pancar çok eskiden beri yetiştirildiği halde bundan yalnız turşu yapıldığı sofrada çerez olarak yendiğinden dolayı birkaç çeşitli geliştirilmiş, şeker pancarı ekimine pek önem verilmemekteydi. Özellikle Romalılar ile Yunanlılar zamanından beri bilinen pancarın aynı zamanda şekerin de ham maddesi olabileceği fakat XIX. yüzyılın ortalarına doğru anlaşıldı. Evlerde de pancardan kaynatılarak turşu adı verilen bir çeşit içecek yapılabilir. Özellikle de yapraklı sapları ıspanak ve benzeri gibi pişirilerek gayet lezzetli yemek yapılmaktadır.

Categories: Genel, Tanıtım

Yumurtayla Yapılabilecek 25 Yiyecek

Cumartesi, 05 Kas 2016 Yorum yok

Yumurtayla Yapılabilecek 25 Yiyecek

 

Yumurta-İle-Yapılan-Yiyecekler

Yumurta her zaman yemeyi tercih ettiğimiz oldukça sağlıklı yiyeceklerdendir. Pişirmesi oldukça kolay olan yumurtayı hemen hemen her yemeğin ve yiyeceğin içerisinde kullanırız. Bu yazıda, sizlerle içerisinde yumurta kullanabileceğiniz yiyeceklerin bir listesini paylaşıyoruz. Bundan sonra sürekli aynı yumurtalı yiyecekleri yapmanıza gerek kalmayacak. Onun yerine siz ve aile üyeleriniz evde gerçek bir ziyafetin tadını çıkarabilirsiniz.Bu harika ve bir o kadar lezzetli yumurta kullanılarak yapılabilen yiyeceklerin her birini denemenizi tavsiye ediyoruz. Pişirdiğiniz yiyecekler güzel oldukça pişirmekten de keyif alacaksınız.

Puf Hamur İşinde Yumurta Aşıklar için romantik bir sufle olarak karşımıza çıkıyor bu yumurtalı hamur işi.Ekmek İçinde Pişmiş Yumurta Bir ekmeğin içerisinde pişirilen bu yumurtayı pişirdikten sonra birkaç parçaya ayırıp sevdiklerinize servis yapabilirsiniz.Biber İçi Yumurta Biberler içerisinde yumurtanın çok çekici göründüğünü söyleyebiliriz. Bu türden bir tarifi hazırlamak için biraz zaman ve ustalık da gerekiyor.Baharatlı Domates Soslu Yumurta Eğer baharat seviyorsanız, bu yiyeceği deneyebilirsiniz.

Soğuk kış günlerinin popüler yiyeceği olmaya aday.Domates Bahçesindeki Yumurtalar Öyle görünüyor ki, domatesler ve yumurtalar yakın arkadaşlar. Birlikte çalışarak çok güzel bir yemeğe de dönüşebilirler.Patates Üzerinde Pişmiş Yumurta Eğer ailenize böylesine özenle hazırlanmış değişik bir tarif hazırlarsanız, hayranlık duyacaklarından eminiz.Japon Eriştesi ve Yumurta Bu yöntem yumurtayı pişirmek için en basit yollardan birisi. Eriştenize yumurta eklemek eriştenizin bol görünmesini ve daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Krep İçinde Yumurta İçerisine mantar istiflenmiş krep oldukça çekicidir. Üstüne yumurta eklediğinizde ise sabah kahvaltınızın çok güzel geçmesini, çok aç olduğunuz bir öğleden sonrasında karnınızın doymasını sağlayacaktır.Biftek İçinde Yumurta Bifteğinizi özel et soslarıyla, baharatlarla ve yumurtayla bezeyin. Ne kadar lezzetli olacağını sadece hayal edebilirsiniz.Pişmiş Pirinç ve Omlet Oldukça hızlı bir öğlen yemeği için en ideal yiyeceklerden birinin pişmiş pirinç ve omlet olduğunu söyleyebiliriz.Sıcak Suda Pişirilmiş Yumurta Sıcak suda pişirilmiş yumurta hem taze hem de hafif. Sosis veya sucuğun üstüne koyarak sağlıklı bir yemeğin tadını çıkarabilirsiniz.

Categories: Genel, Tanıtım

Akdeniz Bölgesi Yemek Kültürü

Perşembe, 03 Kas 2016 Yorum yok

Akdeniz Bölgesi Yemek Kültürü

 

Akdeniz-Yemek-Kültürü-Adana-Kebabı

Akdeniz bölgesi yemek konusunda en zengin bölgelerden biridir ve çeşit çeşit yemekler yapılmaktadır. Akdeniz bölgesi Adana ve Hatay ortasında olduğu için et yemeklerinde çok başarılıdır ve çok çeşitli et yemekleri yapmaktadır. Ayrıca Ak denizin bir diğer özelliği ise hem et yemeklerinin hem de sebze yemeklerinin çok çeşitli yapıldığı bir yer olmasıdır. Tüm yemeklerin kesişim noktası olduğunu söylemek doğru olur.

 

Akdeniz bölgesi yöresel yemekleri

Akdeniz bölgesinde çok fazla et yemeği yapılmakta ve bu lezzetli yemekler çeşit çeşit olmaktadır. En sevilen lezzetlerden birisi içli köfte. İnce bir bulgurun içerisine kıyma koyulur ve kapatılır. İsteğe bağlı fırında yapılır, kızartılır ya da haşlanır. Et köfte de meşhur et yemeklerindendir. Pirinç ve et karıştırılarak köfte yapılır. Karnıyarık yemeğinde sebze olan patlıcan ve et birleşerek lezzetli bir yemek ortaya çıkar. Et dolma meşhur yemeklerindendir. Hayvanın kaburga kısmı alınır ve içerisi doldurulduktan sonra dikilir ve haşlanarak servis edilir. En önemli yemeği ise tantuni dir. Tantuni incecik kıyılmış ve sebzeler ile yapılan lezzetli bir yemek. Adana kebap meşhur yemekler arasında yerini almış ve etin lezzet almış halidir. İskender et dönerin ince ince pide üzerine konulması ve yoğurt sosu ile servis edilmesi sonucu oluşur. Herkesin mutlaka yemesi gereken bir lezzet  olan adana kebap herkes tarafından sevilen bir yemektir.

Categories: Genel, Tanıtım

İngilizce Eğitim Setleri

Perşembe, 07 Oca 2016 Yorum yok

ingilizceYaşadığımız bölgede gördüğümüz insanların yabancı dil konuştuğunu duymak bizi kıskandıran hale gelmektedir. Oysaki öğrenmemeniz için sizi zorla bağlı tutan bir şey yok. Teknolojinin gelişmesi ile internete girerek Konusarakogren.com adresinden daha kolay hale getirebilirsiniz. Öğrenmek çaba ve emek gerektiren bir şey olduğu için herkes en kısa yoldan öğrenme formüllerine başvurur. Ders dinlemek her ne kadar sıkıcı olarak gözükse de İngilizce kursları bizim öğrenmemizi sağlamaktadır. Öğrenme aşamasında aceleci davranırsanız yol kat edemeden İngilizceden bıkarsınız. Yabancı dili geliştirmenin birçok yolu vardır. Sizin için önemli olan bu yolun hangisi olduğuna karar vererek başlamaktır. İngilizce öğrenmek basit olarak gözükmese de siz basit hale getirebilirsiniz. Sürekli yanınızda bulundurabilecek yabancı dil kitaplar veya dergiler bulundurun. Boş zamanınız oldukça 5 dakika bile olsa gözden geçirin. O 5 dakikanın bile faydasını göreceksiniz. Eğer İngilizce bilmiyorsak gündelik hayatta çok zorluklar çekeriz. Harfleri, alfabeleri ve sayıları ezberlemeye çalışın.

Anlaşılır bir gramer kitabıyla bayağı yol kat edersiniz eğer fiyat konusunda sıkıntınız yoksa bu noktada kurumsal İngilizce Eğitim Setleri alabilirsiniz. Bazı püf noktaları ile öğrenebileceğiniz dil olan İngilizceyi, başarmak için kendinize hedef koyunuz. Eğer kendi imkânınız ile çalışıyorsanız dersi tekrar etme amaçlı kendinize ödev belirleyin. Kendinize ödüller belirleyin öğrendiğiniz konularda o ödülleri uygulayın. İlginizi çeken konularla başlarsanız öğrenmeniz daha kolay hale gelecektir. Örneğin ev hanımısınız ve yemek yapmayı seviyorsunuz bunun için İngilizce yemek tarifi kitapları alarak öğrenmenizi kolaylaştırın. Kendinin başaracağından emin olan insanlar için hiçte zor görülmemektedir. Ne kadar zaman ayırırsanız İngilizceyi bir hayli erken öğrenirsiniz. Günde en az 1-2 saatinizi İngilizceye ayırarak öğrenmenizi kolaylaştırabilirsiniz. İngilizceyi bilmek için iyi bir gramere sahip olmanız gerekmektedir. Mesela öğrenme aşamasına İngilizce diziler ile başlayabilirsiniz. Sevdiğiniz dizilerle başlayın aşk, aksiyon, komedi, drama, fantezi tarzı.

İngilizce çalışmak için zaman ayırmıyorsanız bu sizin soğumanızı sağlayacaktır Bazı ailelerinin öğrenme açısından çocuklarını küçükten kurslara göndermektedir. Bazı anne baba bireyleri ise kendi çabalarıyla çocuklarına bir şeyler katmaya çalışmaktadırlar. Bir katkı sağlayamadıkları zaman da özel ders seçeneğini seçmektedirler. Öğrenme becerinizi geliştirmeye çalışınız. Aklınızda tuttuğunuz kelimeleri daha kalıcı yapmak için testler çözün. Dinleyerek, İngilizce hikâyeler okuyarak ve aklınızda kalabilecek konulara bakarak İngilizceyi öğrenebilirsiniz. Her şeyden önce İngilizce öle 1-2 haftada veyahut 1 ayda kolayca öğrenilmez. İngilizce öğrenmek için dinlediğinizi ve okuduğunuzu anlamanız lazım. Bazı ailelerinin öğrenme açısından ufak yaşta çocuklarını ücretli olarak kursa göndermeye çalışmaktadırlar. Bazı veliler ise kendi bildikleriyle yol kat etmek isterler. Ama bunaldıkları zaman da özel ders seçeneğini seçmektedirler. Eğlenceli hale getirmek istiyorsanız Filmlerle başlayabilirsiniz. Uğraştınız ama kendi çabanızla İngilizceyi öğrenemediyseniz bu noktada da online öğrenme yollarına veya videolu öğrenme yollarına başvurun.

Categories: Tanıtım

Tesettür Fırsat ile Size Uygun Kıyafetleri Bulun!

Salı, 08 Ara 2015 Yorum yok

yesil-elbise-minel-ask-2015-tesettur-giyim-modelleri-tesettur

Doğru kıyafetin üzerine doğru renk ve tarzda, uygun kumaştan ve en iyi kalitede üretilmiş bir eşarp bulabilmek ne yazık ki hiç kolay bir iş değil. Konu hakkında en doğru bilgiyi tesettürlü hanım efendilerden alırız, muhtemelen bir dokunsak bin ah işitiriz. Kimi sahip olduğu eşarplara özenle baktığını söyleyecektir çünkü aradığı standartlarda uygun fiyatlı yeni bir eşarp bulması kolay olmayacaktır; kimi ise böyle bir ihtiyacı doğduğunda ne kadar uzun mesailer harcadığını ifade edecektir kendine, zevkine uygun ve kaliteli bir eşarp bulabilmek için. Kendilerine hak vermemek elde değil açıkçası. Geniş bir kitleye kitap edecek kalitede, dokuda, aynı zamanda da cepleri yakmayacak eşarp modellerini bir arada bulabilmek, çok kolay değil.

Ancak günümüze gelindiğinde alışveriş alışkanlıklarının değişmekte olduğunu görebiliyoruz, internet ortamından alışveriş yapmak artık hiç yadsınacak bir durum değil. Fakat bu internet üzerinden alışveriş yapılan sitelerine göz attığımızda yine tesettürlü genç kızların ya da hanımların ihtiyaçlarını, arayışlarını karşılayacak ürün yelpazesini sunamadıklarını görüyoruz. Tesettür Fırsat, bu ihtiyaçların gözlenmesi ile doğmuş, tesettürlü hanımefendileri hedef kitlesi olarak seçmiş bir internet alışveriş sitesi. Site incelenirse, tüm bu ihtiyaçlara nasıl kafa yorduklarını da kolaylıkla fark edebilirsiniz.

Sitede sadece eşarp değil, gömlek, bluz, etek, ferace, abiye, büyük beden tesettür modelleri ve elbiseye kadar çok geniş bir ürün kategorisi hizmeti sunuluyor. Her kategoride onlarca çeşit ürünü inceleme fırsatı yakalıyorsunuz. Aynı zamanda büyük beden tesettürlü hanımların giyim tarzına uygun tasarımlara sahip çok özel tasarımcıların ürünlerine ulaşmanız da pek bir mümkün. Sundukları ödeme kolaylıkları, hem yurt içi hem de yurtdışına ürün gönderebilen geniş bir ağa yayılmış sistemleri ile Tesettür Fırsat, odağında tuttuğu müşteri kitlesini kalite, fiyat ve hizmet anlayışı yönleri ile nasıl mutlu edeceğini çok iyi bilen bir oluşum.

Categories: Tanıtım