Ana sayfa > Çorba Tarifleri > Şifalı Bitkisel Çorba Tarifleri

Şifalı Bitkisel Çorba Tarifleri

Şifalı Bitkisel Çorba Tarifleri

sifali-bitkisel-corba-tarifleri

Şifalı bitkisel çorba tarifleri yemek menüleri ile tüketilirken sağlık konusunda herhangi bir önemi göz önünde bulundurulmazken tek başına tüketildiğinde hedef şifa kaynağı olarak kullanıldığı bir gerçektir. Özellikle bitkisel çorba çeşitleri vücut metabolizmasını istenilen ölçüde etkileyerek sağlıklı bir yaşam sürmek hedeflenir. Bunların en başında ıspanak, lahana, mantar, brokoli, patates, mercimek gibi bitkilerin kullanıldığı çorba çeşitleri Şifalı bitkisel çorba tarifleri olarak sayılacak olanlardandır.

sifali-bitkisel-corba-tarifleri-misir-corbasi

Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır: Özellikle brokoli Şifalı bitkisel çorba tarifleri konusunda ilk sırayı alan çorba türü olmaktadır. En önemli bilinen özelliği olan prostat kanseri önleyici etkisi ve prostat rahatsızlıklarında etkili bir içerik oluşturması tercih edilme nedenidir. Çorbasında olduğu kadar haşlanmış suyunun içilmesi de bu tür rahatsızlıkların önlenmesi içinde etkili bir yoldur. Brokoli çorbası yapılırken krema ile tatlandırabileceğiniz gibi tavuk suyu katkısı ile de değişik lezzetler de edebilirsiniz. Bu tamamen kişisel tercihinize bağlı olarak değişir. 20 dakikada hazırlayıp 20 dakikada pişirebileceğiniz brokoli çorbası leziz bir yemek türünüz olabilir.

sifali-bitkisel-corba-tarifleri-brokoli-corbasi

Brokoli Çorbası İçin Gerekli Olan Malzemeler: Brokoli, tereyağı, un, tercihe göre et suyu veya tavuk suyu, tuz ve karabiber, tercihe göre krema Burada unutmadan söylemek gerekirse marketten veya diğer sebze satışı yapılan yerlerden canlı yeşil renkte aldığınız brokoliler haşlama sırasında rengini kaybedebilir. Bunun canlı rengini kaybetmemesi için haşlamanın hemen ardından buzlu suda 5 dakika bekletmeniz canlılığını kaybetmemesi ve rengini soldurmaması için yeterli olacaktır. Ayrıca brokolileri haşladığınız suyu dökmeyerek çorbada kullanmanız besin değeri acısından değerli bir katkı sağlayacaktır. Brokoli çorba işlemine tabi tutulmadan temizleme aşamasında saplarının yapraklarında ayrılarak kullanıma hazırlanması hem ekonomik acıdan hem de besin değeri acısından Şifalı bitkisel çorba tarifleri aşamasında önemli bir seçenek olacaktır.

sifali-bitkisel-corba-tariflerinden

Brokoli Çorbası Yapılışı

• Brokoliyi yapraklarından ayırdıktan sonra küçük parçalar halinde sapları ile birlikte kaynaya suyun içerisine doğrudan atınız. 4 veya 5 dakika kaynayan brokolileri kevgir çıkartın.

• Bir tencere içerisinde tereyağını unu kokusu çıkıncaya kadar kavurun.

• Kavrulan un ve tereyağının üzerine brokolileri haşladığınız suyu yavaş yavaş ekleyerek bir taraftan çırpmaya devam edin. Bu karışım üzerine tuz ve karabiber ekledikten sonra kısık ateşte 15 dakika kaynatın.

• Kaynama işleminin ardından blender kullanarak tüm karışımı pürüzsüz homojen bir kıvama gelinceye kadar blender ile ezin. Hazırlamış olduğunuz Şifalı bitkisel çorba tarifleri içinde yer alan brokoli çorbasını isterseniz ara öğünlerde isterseniz ana öğünlerde servis ederek tüketebilirsiniz.

sifali-bitkisel-corba-tarifleri-sogan-corbasi  1. Bu yazıya şimdilik yorum yazılmamış.
  1. Şimdilik geri bağlantı yok