arşiv

‘Sağlıklı Yemek Tarifleri’ kategorisi için arşiv

Diyet Yaparken Yenilebilecek Yemek Tarifleri

Pazar, 06 Ağu 2017 Yorum yok

Diyet Yaparken Yenilebilecek Yemek Tarifleri

 

 

diyet-yaparken-yenilebilecek-yemek-tarifleri-nedir

Diyet yaparken yenilebilecek yemek tarifleri kalori oranı en düşük yemekler olmaktadır. Yemeklerin yapılışı ve vücut metabolizmasına etkileri bilinçli şekilde tüketilmesi istenilen hedefe daha çabuk ulaşmanızı sağlayacaktır. Bu konuda en göz alıcı yemek tarifleri içinde semizotu salata ve yemekleri, buğday destekli kısır çeşitleri olmaktadır. Bu tarz yemekleri tükettiğinizde spor desteği de sağlayarak daha çabuk ve hızlı yağ yakarak zayıflayabilirsiniz. Bunlardan diyet yaparken yenebilecek yemek tarifleri kapsamında yer alanlardan; Karnabahar Takviyeli Kısır Nasıl Yapılmalı? İşte en etkili kilo verme yemeklerinden karnabaharlı kısır tarifi zayıflamak için izleyeceğiniz bir yol olmaktadır. Fit bir vücuda sahip olabilmek için öncelikle pirinçten uzak durup bulgurla barışık olmalısınız. Kalori açısından düşük olmasının yanında lifli yapısı bağışıklık sisteminizin en iyi dostlarından sayılabilmektedir.

diyet-yaparken-yenilebilecek-yemek-tariflerinden

Karnabaharlı Kısır Malzemeleri:

• Başkahramanımız orta büyüklükte bir karnabahar

• Sağlık konusunda kendini kanıtlamış üç kaşık zeytinyağı

• Tansiyon dengeleyicisi orta boy bir soğan

• Evde yapılmışı muteber olan bir yemek kaşığı domates salçası

• Tabi ki ev salçası olursa mükemmel olacak bir kaşık biber salçası

• C vitamini deposu bir adet limon

 

diyet-yaparken-yenilebilecek-yemek-tarifleri-hakkinda

• Zayıflatma konusunda uzman bir demet maydanoz

• Kokusuyla ferahlatan dereotu

• Bir tutam taze soğan

• Kısıra mor ve tatlı bir renk katacak olan mor lahana turşusu

• Tabi ki aşırıya kaçmadan olmazsa olmaz tuz

• Acımsı bir aroma oluşturması için tercihe göre kara biber Şimdi burada neden bulgur sayılmadı diyenler var ise işte işin püf noktası burada.

Diyet yaparken yenilebilecek yemek tarifleri içinde sayılan karnabaharlı kısırın zaten ana malzemesi bulgur olduğu için bu tamamen yapan kişinin tercih ölçüsünde olacağı için standart bir ölçü verilmemiştir. Önemli olan karışımı istediğiniz yumuşak kıvama getirmenizdir.

diyet-yaparken-yenilebilecek-yemek-tarifleri-hakkinda-bilgi

Karnabaharlı Kısır Yapılışı: Böyle güzel bir yemeğin zayıflatma etkisini düşündüğünüzde zaten nasıl yapılacağına da kendiniz karar vermişsiniz demektir. Fakat yine de tarif etmek gerekirse; Tüm malzemeleri hafif ateşte öldürdükten sonra fazla ezilmeyecek şekilde bulgur ile buluşturduğunuzda hem diyet yemek ortaya çıkarmış olacaksınız hem de misafirlerinize fazla kalori yüklemeden sohbet ortamını ağırlaştırmamış olacaksınız. Aslında karnabaharları çiğ olarak bulgur ile buluşturarak tüketmeniz daha sağlıklı olabileceği gibi sindirimi daha kolay olması için hafif haşlamanız önerilmektedir.

diyet-yaparken-yenilebilecek-yemek-tarifleri

Diyet yaparken yenilebilecek yemek tarifleri tamamen kendi iradenize bağlı olarak yapabileceğiniz yemekler olmaktadır. İstediğiniz kadar kalorisi az yemekler yiyin spor yapmadığınız takdirde yediklerinizde buluna protein ve karbonhidratlar hareketsiz vücut yapınızda yağa dönüşerek tam tersi kilo almanıza neden olacaktır. Bu nedenle eğer Diyet yaparken yenilebilecek yemek tarifleri takip ediyorsanız spor aktivitelerine de önem vermelisiniz.

Zayıflatan Diyet Yemek Tarifleri

Cumartesi, 05 Ağu 2017 Yorum yok

Zayıflatan Diyet Yemek Tarifleri

 

 

zayiflatan-diyet-yemek-tariflerinden

Zayıflatan diyet yemek tarifleri çoğunlukla bir spor aktivitesi eşliğinde tüketildiğinde daha etkili bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Kilo vermek sadece yemeklerden azaltarak veya zayıflatan diyet yemek tarifleri uygulayarak mümkün olabilecek bir girişim olmamaktadır. Özellikle bu konuda kişilerin yediklerinin vücut metabolizmalarındaki etkileşimi çok önem arz etmektedir. Bunun için öncelikle bir doktor kontrolünden geçerek ne yemeniz gerektiğini öğrenmeniz diyet yemekler ile ilgili bilinçli hareket etmenizde yararlı olacaktır.

zayiflatan-diyet-yemek-tarifleri-hakkinda-bilgiler

Diyet yapmak çok kolay olduğu kadar bazen sakıncalı durumlar yaratabilmektedir. Çünkü diyet yemekler sadece bir besin değeri üzerine yoğunlaştırılmış beslenme alışkanlığı kazandıran gıdalar olmaktadır. Bu durumda vücut mekanizmanız da oluşması muhtemel rahatsızlıklar vitamin eksikliğinden dolayı bu gibi durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle burada verilen zayıflatan diyet yemek tariflerini uygulamadan önce bir diyetisyene veya doktora danışmanız gerekmektedir. En Hızlı Kilo Verdiren Yemek Tarifleri En hızlı kilo verdiren yemek tarifleri önceden denenmiş ve yağ yakıcı özelliği olan antioksidan bakımından zengin gıdalardan oluşturulmuş yiyeceklerden oluşmaktadır.

zayiflatan-diyet-yemek-tarifleri-hakkinda

Beslenme uzmanlarının zayıflatan diyet yemek tarifleri hakkındaki görüşlerini internet üzerinden veya televizyon programlarından takip etmeniz mümkündür. Bu konuda verilen örnekler yemekten ziyade beslenme alışkanlıklarını düzene sokan yiyecekler olmaktadır. Bunlardan; Salatalık, yeşil elma, kivi, limon, ıspanak, nane, dereotu, maydanoz gibi gıda maddelerinin bir arada kullanılarak yapılan yemek veya kür zayıflatan yemek türlerinden olmaktadır.

zayiflatan-diyet-yemek-tarifleri-hakkinda-bilgi

Zayıflatan Diyet Yemeği Yapılışı Bütün malzemeleri bol su altında iyice yıkadıktan sonra limon, kivi, salatalık ve yeşil elmanın kabuklarını soyun. Kabuklarını soyduğunuz yiyecekleri ve diğer sayılan malzemeleri blender yardımı ile iyice püre haline getirin. Bu işlem ardından kıvama gelen karışımı bir kap içinde buzdolabına yerleştirin. Bu hazırlanan yemeği her öğünden önce bir bardak ölçüsünde tüketin. Yemek türü olarak verilen bu karışımı içecek olarak ta tüketebilirsiniz. Bu karışım sayesinde tüm gıda maddelerinin antioksidan etkisi sayesinde terleme esnasında yağ yakma işlemine destek sağlamış olursunuz.

zayiflatan-diyet-yemek-tarifleri

Genellikle dikkat edildiğinde aslında diyet yemek olarak tarif edilen türlerin aslında çiğ sebze ve meyvelerden oluşan yiyecekler olduğu görülmektedir. Burada asıl önemli olan zayıflatan diyet yemek tarifleri konusunda yemeğin malzeme kadrosundan çok vücut üzerindeki etkisinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Zayıflatan taze fasulye yemeği nasıl yapılır? Diye aklınıza bir soru takıldığında ilk düşünmeniz gereken taze fasulyelerin haşlama usulü hazırlanması gerektiği olmalıdır. Aynı zamanda taze fasulye yemeğinde en az miktarda kullanacağınız yağ zayıflama isteğinize destek sağlayan bir girişim olacaktır.

Sağlıklı Kilo Verdiren Yemek Tarifleri

Pazar, 30 Tem 2017 Yorum yok

Sağlıklı Kilo Verdiren Yemek Tarifleri

 

saglikli-kilo-verdiren-yemek-tarifleri

Sağlıklı kilo verdiren yemek tarifleri hem sağlığınızı koruyan hem de düzenli şekilde zayıflamanızı sağlayan menüler oluşturmaktadır. Sağlıklı beslenmek herkesin tercih ettiği bir yöntem olmaktadır. Fakat sağlıklı beslenirken dikkat edilmesi gereken bağışıklık sistemini geliştirme çabası harcarken kilo almanız bu konuda bazı şeylerin yanlış yapıldığını gösterecektir. Bu nedenle sağlıklı beslenirken kilo vermek istiyorsanız öncelikle bu konuda eğitim almış bir kişiden destek almanız en mantıklı bir düşünce tarzı olacaktır. Tek besin değeri üzerinden beslenme alışkanlığı edindirerek eksik kalan kısımları yağlardan tamamlama usulü ile yağ yaktıran yemek türleri herkes için uygun bir beslenme alışkanlığı olmayabilir. Bundan dolayı yemeklerinizi hem yiyip hem zayıflamak isterseniz öncelikle bir uzmandan de3stek almalısınız.

saglikli-kilo-verdiren-yemek-tarifleri-ornekleri

Çabuk Zayıflatan Yemek Tarifleri Öncelikle sağlıklı kilo verdiren yemek tarifleri konusunda kararını vermeden vücut metabolizmanızın hareketlerini bir testten geçirin. Bu işlem sonrasında çabuk zayıflatan yemek tarifleri olarak; Semiz Otu Salatası Sağlıklı kilo verdiren yemek tarifleri kapsamında en sağlıklı bitkisel yemek türlerinden olmaktadır. Özellikle çiğ olarak yapılan salatası zayıflama konusunda son derece etkili bir yemek türü olmaktadır. Semiz Otu Salatası Nasıl Yapılmalı? Semizotu salatası ile zayıflamak istiyorsanız öncelikle yağla aranıza bir perde çekmiş olmalısınız. Çünkü semizotu yağ yakma konusunda en etkili antioksidan desteği sağlayan bir yiyecek olmaktadır. Salatasını yaparak tüketmek isterseniz;

saglikli-kilo-verdiren-yemek-tariflerinden

• Semizotunu dallarından ayırmadan önce bol su ile yıkayınız.

• Yapraklarını kalın dallardan ayırdıktan sonra derin bir kabın içine koyun.

• Üzerine çok az olacak şekilde sirke serpiştirin. Sadece tat vermesi amacı ile az miktardan.

• Üzerine salatalık rendeleyerek bir sarımsak rendeleyin.

• Bu karışıma yoğurt ilave ederek afiyetle tüketebilirsiniz.

saglikli-kilo-verdiren-yemek-tarifleri-hakkinda

Ara öğün olarak yiyebileceğiniz bu çeşit bir yemek hem tokluk hissi yaratırken hem de göbek bölgesindeki yağların erimesine yardımcı olacaktır. Roka Salatası Roka en sert yapıda yağ yakıcı bir bitki olmaktadır. yaz ve kış bitkisi olarak dört mevsim tüketebileceğiniz bir üründür. Taze olarak tükettiğinizde hem bağışıklık sisteminizi güçlendirirken hem de sağlıklı kilo verdiren yemek tariflerini tereddüt etmeden uygulamanıza yardımcı olmaktadır.

saglikli-kilo-verdiren-yemek-tarifleri

Roka Salatası Nasıl Yapılmalı? Rokaları kendi bahçenizden topladıktan sonra veya manavdan satın aldıktan sonra bol su ile yıkamayı asla ihmal etmeyiniz. Yıkama işleminden sonra su dolu kabın içine iki veya üç damla sirke damlatarak dezenfektasyon işlemine tabi tutunuz. Bunun ardında rokaları elinizle parçalayarak bir kap içine koyun. Özellikle metal kullanmamalısınız. Çünkü roka narin olduğu kadar metallerle çabuk reaksiyona girebilen bir özelliğe sahip bir yapıya sahiptir. Vitamin değerini kaybettirmeden parçalayarak çok az zeytinyağı ve sirke ile marine ederek taze olarak tüketiniz.

Bakliyat Türlüsü

Cuma, 21 Nis 2017 Yorum yok

Bakliyat Türlüsü

 

Sağlıklı yemek tariflerinden biri olan bakliyat türlüsü yemeğinin tarifini sizler için açıklayacağız. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Bakliyat türlüsü sağlıklı yemeklerden bir tanesi ve kalori olarak da düşük olan bir yemektir. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bunun için gerekli malzemeler

bakliyat-turlusu

yarım su bardağından daha az haşlanmış nohut,

yarım su bardağından daha az haşlanmış yeşil mercimek,

yarım su bardağından daha az haşlanmış börülceler ve

yarım su bardağından daha az haşlanmış kuru fasulyedir.

Bununla birlikte bir adet soğan,

iki adet domates,

bir diş sarımsak,

bir çay bardağı zeytinyağı,

bir yemek kaşığı kadar da salça,

su,

tuz ve

bir demet kıyılmış maydanozdur.

bakliyat-turlusu-hazirlanisi

Gelelim sağlıklı mı sağlıklı bakliyat türlüsünün hazırlanışına ve önce pişireceğiniz tencereye zeytinyağı dökün, soğanı yemeklik olarak doğrayın. Soğan kızarana kadar karıştırın. Arkasından sarımsak, salça ve domatesi de ekleyin. Bakliyat türlüsü otuz beş dakika kadar kavurun. Üzerine su ve tuz ekleyin. Bakliyat türlüsü otuz dakika pişmesi gerekiyor. Bakliyat türlüsünün pişmesine yakın kıyılmış maydanozları da ekleyip tabaklara dökebilirsiniz. Zeytinyağı ile birlikte çok lezzetli bir yemektir. Bunu sakın unutmayınız.

bakliyat-turlusu-sunumu

Bakliyat türlüsünü lezzetli yapan zeytinyağıdır. Bu yüzden de az kalori yakar ve çok sağlıklıdır. Sayfamızda bakliyat türlüsünün resimli olarak anlatımları da bulunmakta eğer isterseniz inceleyebilirsiniz. Sağlıklı beslenmek için bakliyatlara daha çok ağırlık vermeniz gerektiğini lütfen bilin. Bakliyat türlüsünün yanına da cacık ya da yoğurt da yiyebilirsiniz. Böylece daha da lezzetli olmaktadır. Bakliyat türlüsü yemeğinin lezzetine doyamayacaksınız. Aslında hazırlanışı çok zahmet gerektirmeyen bir yemektir. Sizler de evinizde özellikle de kış aylarında bakliyat türlüsünü yaparak akşam akşam yemeklerinde lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz.

bakliyat-turlusu-tarifi

Lezzetlere doyamayan biri iseniz bakliyat türlüsü tarifi tam da size göredir. Hem de protein bakımından da çok zengin bir besindir. Aynı zaman da bakliyat türlüsü ülkemizde en vazgeçilmezidir. Türk mutfağının olmazsa olmazı bakliyat türlüsü protein dışında karbonhidrat bakımından da çok zengin besin olduğundan dolayı bağırsakları çok rahatlatacaktır. Bakliyat türlüsü ev yemeklerin en zengin yemek olmaktadır. Sağlıklı besinler yemek için ve zayıflamak isteyen insanlar da mutlaka diyet listelerinde bakliyat türlüsü bulunmaktadır. Bakliyat türlüsü ile zayıflamak artık hayal değildir. Çünkü bakliyat türlüsü oldukça doyurucu bu yemek olduğu için insanlar abur, cubur ihtiyacı hissetmektedir. Karnınızı sağlıklı yemek ile doyurmanızı öneriyorum.

bakliyat-turlusu-yapilisi

Sağlıklı Pratik Diyet Yemek Tarifleri

Salı, 21 Mar 2017 Yorum yok

Sağlıklı Pratik Diyet Yemek Tarifleri

saglikli-pratik-diyet-yemek-tarifleri

Sağlıklı pratik diyet yemek tarifleri kilo vermek isteyenlerin en çok tercih ettiği beslenme alışkanlıklarının arasında yer almaktadır. Hem sağlıklı beslenmek hem de kilo vermek istiyorsanız sizde bu listeden faydalanabilirsiniz. Aslında sağlıklı beslenmenin en kolay yolu irade hâkimi olarak kalori hesaplamasından geçmektedir. Yediğiniz besinlerin kalori değerlerini hesaplayarak tüketmek daha faydalı bir beslenme türü olacaktır. Kilo vermek için sağlıklı pratik diyet yemek tarifleri kullanmak dengeli beslenmenin de bir yöntemi olmaktadır. diyet yemek türleri aslında diğerlerinden farklı olarak yağ oranları düşük olan besinlerin bir araya gelmesi ile oluşturulmuştur. Damak tadından az da olsa feragat ederek yapılacak pratik diyet yemekleri sağlıklı beslenmek için atılan ilk adım olacaktır.

saglikli-pratik-diyet-yemek-tarifleri

Sağlıklı pratik diyet yemek tarifleri konusunda yapılacak seçimler vücutta yağlanmayı önleyici tarzlardan olmalıdır. Bu konuda kalori düzeyi en düşük olan roka ve makarnanın birleşiminden elde edilecek roka takviyeli makarna diyet yemekler listesinde sayılabilecek olanlardandır. Rokalı Makarna Diyet Yemeği Nasıl Yapılır Sağlıklı olmasının yanında yağ ve protein yönünden en düşük olan roka ve makarna çabuk sindirilen besin maddelerindendir. Bu ikisi ile yapılacak diyet yemeği yağ yakma konusunda son derece destekleyici olacaktır.

Rokalı makarna diyet yemeği için gerekli malzeme listesi:

• Taze ve organik şartlarda üretilmiş bir demet roka.

• Organik sızma zeytinyağı tercih edildiği kadar.

• Tat vermesi amacı ile bir paket krema.

• Aromatik bir hava katması için iki diş sarımsak.

• Doğal elde edilmiş gerçek kaşar iki yemek kaşığı dolusu.

• Tercihe göre karabiber ve tuz.

saglikli-pratik-diyet-yemek-tariflerinden

Rokalı Makarna Diyet Yemeği Hazırlanışı

Sağlıklı pratik diyet yemek tarifleri listesinde yer alan rokalı makarna yemeği için öncelikle tercih edilen şekildeki makarna bir tencere içinde haşlanır. Haşlanan makarnalar süzgeçten geçirilerek suyu ayrılır. Zeytinyağı ,tavada kızdırılır sonra sarımsaklar bu yağ içinde kızartılır. Bu sarımsak kızartmasının üzerine roka, karabiber, krema ve tuz ilave edilerek kısa bir süre marine edilir. Yapılan karışım bir kap içinde blenderden geçirildikten sonra makarna ile karıştırılarak servis edilir. Sağlıklı pratik diyet yemek tarifleri olarak kilo vermek isteyenler öncelikle kalori değeri düşük yiyecekleri tercih etmelidir. Çünkü bu tür yiyecekler tok tutmanın yanında gerekli olan yağ ihtiyacını eksik bırakarak vücut metabolizmasının hazırda tuttuğu yağlardan kullanmasına neden olacaktır. Asıl zayıflama teknikleri işte bu şekilde gerçekleşmektedir. Bir insan vücudunun günlük alması gereken kalori miktarı 1200 civarında iken bu tür yemekler ile daha da düşürülmesi, kilo kaybı sağlamaktadır. Aynı zamanda sağlıklı beslenmeyi de sağlayarak dengeyi kurmaktadır.

Şok Diyet Yemekleri

Pazartesi, 20 Mar 2017 Yorum yok

Şok Diyet Yemekleri

sok-diyet-yemekleri-tarifler

Şok diyet yemekleri kilo verme konusunda son derece hızlı etkileşim göstermek sureti ile kişilerin amaçlarına ulaşmalarında yardımcı olmaktadır. Bu konuda ilk akla gelenler en düşük kalori ve protein yoksunu olan yemek türleri olmaktadır. Bu kapsamda kilo vermek isteyenlerin beklentisi 1 haftada 5 kilo verdiren diyet yemek listeleri olmaktadır. Fakat burada bilinmesi gereken çok önemli detaylar bulunmaktadır.

• Her vücut yapısı diyet programlarına uygun olmayabilir.

• Önceden geçirilen bir rahatsızlık şok diyet programı sırasında kendini tekrar gösterebilir.

• Diyet programı uygulamadan önce mutlaka doktor kontrolünde test yaptırılmalıdır.

• Tüketilecek olan gıdaların beslenme alışkanlıkları dışında olacağından daha başka rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.

sok-diyet-yemekleri-tarifi

• Sağlıklı olmasını düşünürken şok diyet yemekleri vücudu şoka uğratarak düzeltilmesi mümkün olmayan sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu nedenle şok diyet yemekleri listelerine başlamadan önce çok detaylı bir çalışmanın yapılmış olması gerekmektedir. Şok diyet demek vücudu bir anda beklentilerinin dışında bir beslenmem alışkanlığı ile karşı karşıya bırakmak demektir. Bu nedenle bu konular çok iyi düşünüldükten sonra doktor tavsiyelerine uyarak bu tür bir beslenme alışkanlığı oluşturulmalıdır.

Şok Diyet Yemekleri Hazırlana Aşamaları Bu tür bir beslenme türünde yemeklerden çok tüketilen gıdalar tek başlarına yemek türü oluşturmaktadır aslında. Bir haftada beş kilo verdiren bir şok diyet yemekleri listesinde olanlar sıralanacak olursa;

Sabah kahvaltısında şok diyet yemekleri olarak yenmesi gerekenler:

• Bir dilim peynir ve bir adet haşlanmış yumurta.

• İki dilim ekmek.

• Kalori değeri neredeyse sıfıra yakın olan roka, maydanoz ve dereotu.

• İki adet yeşil zeytin yağsız olarak tüketilmeli.

• Yeşil çay veya siyah çay olarak şekersiz tüketilmeli.

Öğle yemeğinde şok diyet yemekleri listesi:

• Et ızgara şeklinde hazırlanmış.

• Ekmek sadece bir dilim

• Bol miktarda roka, maydanoz ve dereotu ağırlıklı salata.

• Yağsız yoğurttan elde edilmiş ayran.

sok-diyet-yemekleri

Akşam vakti geldiğinde şok diyet yemekleri listesi:

• Yağsız ve az tuzlu bir kâse çorba.

• Beş kaşığı geçmeyecek ölçüde zeytinyağlı bir çeşit yemek.

• Yağsız bir kâse yoğurt.

• Şeker oranı en düşük olan ekşi elma veya mevsimine uygun meyve tüketilmektedir. Şok diyet yemekleri olarak tüketilecek günlük beslenme listesinde görüldüğü gibi hazırlama aşaması uzun süren bir yemek türü görülmektedir.

Zeytinyağlı yemek olarak belirtilen ise haşlama sebzelerin bir kap içinde zeytinyağı ile marine edilmesi ile elde edilen yemek türü olmaktadır. Bu yemek listesi ile hızlı kilo vermek mümkündür. Fakat kontrollü bir şekilde tüketilmesi durumunda faydalı olacaktır.

Pirinçli Tavuk Sarma Tarifi

Pazartesi, 27 Şub 2017 Yorum yok

Pirinçli Tavuk Sarma Tarifi

 

pirincli-tavuk-sarma

Gelin sizlere sağlıklı yemek tarifleri verelim. Hem sağlıklı hem de lezzetli yemek tariflerinin birinden bahsedelim. Bunlardan biri pirinçli tavuk sarma tarifidir. Aynı zaman da diyet yapanlar için de çok uygun bir yemek olduğunu da söyleyebiliriz. Pirinçli tavuk sarma tarifinin malzemelerini verelim. Bunlar ise

bir su bardağı pirinç,

üç adet tavuk göğsü,

üç su bardağı su,

bir adet soğan,

bir yemek kaşığı fesleğen,

çok az zerdeçal,

karabiber,

tuz ve

zeytinyağı ve tereyağıdır.

pirincli-tavuk-sarma-tarifi

Pirinçli tavuk sarma tarifi budur. Bu tarifin hazırlanışına da gelelim. İlk önce tavukların etlerini iyice açın ve et döveceğini de alıp inceltmeli siniz. Sonrada tuz ve karabiber ile serpiniz. Pirinçleri de alıp su ile yıkayınız. Tere yağını da tavada eritiniz. Zeytin yağını da tavaya ekleyiniz. Ardından soğanları da kızartınız. Soğanlar kızardıktan sonra pirinçleri de ekleyip karıştırınız. Kabartma tozu, tuz ve suyu da koyunuz. Pirinç suyunu çekinceye kadar pişmesi gerekmektedir. Bunu sakın unutmayınız. Pirinçler piştikten sonra fesleğenleri de koyunuz. İnceltmiş olduğunuz tavukların içlerine de pilavları doldurunuz. Sonrasında da aliminyum folyo kağıdı ile sarmalısınız. Fırın tepsisine de dizin ve biraz su ekleyiniz. İki yüz derecede pişiriniz. Otuz dakika kadar pişse yeter. Pişen tavukları fırından çıkarıp tereyağı eritin, tavada kızartın. Dilimleyip servis edebilirsiniz. Pirinçli tavuk sarma tarifi çok lezzetli ve doyurucu bir tariftir. Tüm gün boyunca bu tarif sizleri tok tutacaktır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Ayrıca pirinçli tavuk sarma tarifini sitemizde de inceleyebilirsiniz. Pirinçli tavuk sarmanın tadına inanın doyamayacaksınız.

pirincli-tavuk-sarma-tarifi

Değişik tatlar yemeğe herkesin hakkı vardır. Değişik yemekler yaparak hem çok eğleneceksiniz, hem de değişik tat tadacaksınız. Aldığınız tavuklarda mutlaka kemiksiz olması şart koşulmuştur. Pirinçli tavuk sarma tarifinin yapılışı adım, adım resimleriyle inceleme şansı yakalayabilirsiniz. Mis gibi kokan ve görünüş olarak da insanların kalbini fethedecektir. İçerisinde de bulunan soğanlar da yemeğin güzel kokmasını sağlamaktadır. Bazı insanlar diyet yaptıkları zaman bu pirinçli tavuk sarma yemeği yaparak tok dururlar. Sonra da insanları tok tuttuğu için üzerine atıştırma bile yapamazlar. Bu yüzden de çok ağır olmayan ve uzun süre tok tutan bu yemeği mutlaka denemenizi tavsiye ederim. Pirinçli tavuk tarifini ilk denediğiniz zaman biraz dağılabilir. Sakın bu konuda canınız sıkılmasın. Bu arada çocuklarınızda eğer tavuk yemiyorsa bu şekilde tavuğu değişik tarifler ile denemenizi öneriyorum. Çocuklarınıza değişik tariflerde yemek yaptığınız zaman onlarında böylece daha çok ilgilerini çekmiş olacaksınız. Değişik lezzetler tatmaya sizlerin de hakkı vardır. Misafirleriniz içinde akşam yemeklerini bu prinçli tavuk sarma tarifi ile süsleyebilirsiniz. Herkesin beğenebileceği bir tattır. Bundan hiç şüpheniz olmasın.

Etli Sebzeli Nohut Tarifi

Pazartesi, 06 Şub 2017 Yorum yok

Etli Sebzeli Nohut Tarifi

 

Pilav yemeklerinin yanına her zaman sulu bir yemek oldukça tamamlayıcı ve doyurucu olur. Birazdan sizlere etli sebzeli nohut tarifi hakkında genel bilgilerden bahsedeceğiz. Bakalım bunun için yapmanız gerekenler tam olarak neler hep birlikte öğrenelim.

etli-sebzeli-nohut

Etli Sebzeli Nohut Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

• 500 gram nohut

• 4 adet sivri biber

• 2 adet kuru soğan

• 3 adet domates,

• 1 yemek kaşığı domates salçası

• Yarım tatlı kaşığı kadar nar ekşisi

• 250 gram dilimlenmiş kuş başı et,

• Bir miktar yağ,

• Gerektiği ölçüde ve isteğe göre baharat,

• Taze nane,

• Bir miktar tuz,

• 3 su bardağı kadar temiz kaynatılmış su

• Yukarıda belirttiğimiz malzemeler tam olarak sizlerde mevcut ise o halde hemen sizlere etli sebzeli nohut tarifi hakkında gerekli bilgileri sunalım.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Etli Sebzeli Nohut Tarifinin Hazırlanışı Ve Yapılışı Nohut yapmanın püf noktalarından birisi nohutu önceden tuzlu soğuk suda en az 6 saat kadar bekletmektir. Bunun nedeni nohutun pişme esnasında size zorluk çıkartmamasıdır. Nohut ıslandıktan sonra düdüklü tencereye bir miktar yağ koyup altını kısın. Daha sonra kuru soğanları ve sivri biberleri küp şeklinde doğrayıp et ile ayı anda yağın içinde en az 5 dakika kadar kavurun. Üzerine çeşitli baharatları ekleyin. Önce bir miktar tuz atın ve karıştırma işlemene devam edin. Daha sonra bir çay kaşığı kadar karabiber ve kimyon ekleyin. Çok az ve ya isteğe göre pul biber ekleyin. Ardından bir yemek kaşığı kadar domates salçası ekleyin. Üzerine biraz nane ekleyin ve 3 bardak kaynatılmış suyu ekleyerek düdüklü tencerenin kapağını iyice kapatın. Ayarlı düdüklü tencereniz yoksa 15 ve ya 20 dakika sürede nohut pişecektir. Etin kokusu nohutun içine işleyecektir.

etli-sebzeli-nohut-tarifi

Nar ekşisi ise nohutun daha lezzetli ve hafifi nahoş olmasını sağlayacak yemeğin lezzetini bu şekilde arttıracaktır. Sizlerde sevdiklerinize etli sebzeli nohut yapmak istiyorsanız listede bulunan malzemeleri sırası ile yapınız. Özellikle etin kuru soğan ve biberle kısık ateşte kavrulması gerçek lezzeti orya çıkartacaktır. Nohut kaynadıktan sonara en kısık ateşte pişmesi istenilen kıvamda olmasını sağlayacaktır. Dikkat etmeniz gereken nohutu pişirirken ayarını kaçırmamak ve yanmasına sebep olmamaktır. Daha sonra yanına sade bir pilav yaparak yiyebilirsiniz. Güzel bir menü ve sıcak bir sofra için yaptığınız yemekleri severek yapın. Çünkü isteyerek ve severek yapılan her yemeğin lezzeti bir başka olur. Afiyet olsun.

Zeytinyağlı Yemek Tarifleri

Cumartesi, 04 Şub 2017 Yorum yok

Zeytinyağlı Yemek Tarifleri

 

Zeytinyağlı Yemek Tarifleri Patlıcan Paşası Tarifi 6 kişilik,

zeytinyagili-yemek-tarifleri-patlican-pasasi

hazırlama 20 dk,

pişirme 30 dk

Malzemeler

4 domates,

6 patlıcan,

8 çarliston biber,

yarım çay bardağı zeytinyağı,

2 diş sarımsak,

pul biber,

karabiber,

tuz,

1 şişe maden suyu.

Üzerine:

5 dal maydanoz.

Tarifi Patlıcanların kabuklarını soyun, 10 dk tuzlu suda bekletin. Suyunu süzüp ortadan uzunlamasına ikiye kesin. Zeytinyağın da rendelenen domatesleri, ezilen sarımsağı ve ince doğranan biberleri soteleyin. Yumuşadıkların da ocaktan alıp patlıcanların üzerine ilave edin. Sebzelerin üzerine maden suyu ilave edip baharatlarını da atın. Kısık ateşte 15 dk kadar pişirin. Maydanozla süsleyip servis edin.

 

Salsa Soslu Biber Dolması Tarifi

zeytinyagili-yemek-tarifleri-salca-soslu-biber-dolmasi

Malzemeler

6 dilim mozzarella,

3 domates,

250 gr kepekli pirinç,

6 kırmızı biber,

kişniş,

1 diş sarımsak,

3 yemek kaşığı jalapeno biberi turşusu,

1 kırmızı soğan,

1 yemek kaşığı zeytinyağı.

Salsa Sos İçin:

Birer yemek kaşığı zeytinyağı ve chipotle sos,

yarım kırmızı soğan,

1 domates,

1 limon,

1 çay kaşığı kişniş.

Tarifi Zeytinyağlı yemek tarifleri köşemizde önemli seçimlerden biri de dolmadır. Kırmızı kapya biberleri yağlı kağıt serdiğiniz fırın tepsisine dizin. 200 derecede 20 dk pişirin. Bir kenarda soğumaya bırakın. Tavada zeytinyağında soğan, biber turşusu ve sarımsağı soteleyin. Üzerine pirinci, domatesleri ve kişnişi ekleyin. Dilimlenen mozzarella peynirini katıp 2 dk pişirip ocaktan alın. Biberleri boylamasına kesip çekirdeklerini çıkartın. İçine pirinçli harçtan ekleyip 25 dk fırınlayın. Geniş bir kapta soğanları, domatesleri ve diğer sos malzemelerini karıştırın. Biberlerin üzerine sosu gezdirip servis edin.

 

 Zeytinyağlı Yemek Tariflerinden Kaşkarikas Tarifi

zeytinyagili-yemek-tarifleri-kaskarikas

Malzemeler

4 adet kabak,

tuz,

karabiber,

3 adet domates,

3 yemek kaşığı zeytinyağı.

Üzeri İçin:

Dereotu.

Tarifi 6 kişilik kaşkarikas tarifi için kabakları soymadan çubuk formunda doğrayın. Zeytinyağında soteleyin. Kabakların üzerine kabuksuz, rendelenmiş domatesleri, karabiber ve tuzunu ilave edin. Domatesler suyunu çekene dek kısık ateşte pişirin. Kabak karışımını servis tabağına alıp üzeri kıyılmış dereotu gezdirin. Ilık servis edin.

Kıymalı Pırasa Yemeği

Cuma, 30 Ara 2016 Yorum yok

KIYMALI PIRASA YEMEĞİ

kiymali-pirasa-yemegi

Kıymalı Pırasa Yemeği İçin Malzameler:

– 250 gram kıyma,

– Bir adet büyük boy soğan,

– Yarım kilo pırasa,

– 3-4 yemek kaşığı zeytin yağı,

– 1 yemek kaşığı tereyağı,

– Yarım yemek kaşığı domates salçası,

– Limon ( isteğe bağlı ),

– Yarım yemek kaşığı biber salçası,

– 2-3 yemek kaşığı prinç,

– Tuz,

– Karabiber,

– Kırmızı biber

kiymali-pirasa-yemegi

Kıymalı Pırasa Yemeği Tarifi

Öncelikle soğanları küp küp olacak şekilde doğrayıp zeytinyağında kavurmalıyız. Soğanlar kavrulurken pırasaları parmak kalınlığı kadar doğrayıp kavrulan soğanımıza yarım yemek kaşığı domates salçası ve yarım yemek kaşığı biber salçasını eklemeliyiz. Lezzetli bir yemek için eklenen biber salçası ve domates salçasını çok iyi kavurmalıyız. Salçaları da iyi bir şekilde kavurduktan sonra tavamıza daha önceden kavurmuş olduğumuz yaklaşık 250 gram kıymayı eklemeliyiz. Kıymayıda güzelce kavurup rengi döndükten sonra parmak kalınlığında doğradığımız pırasaları eklemeliyiz. Pırasalarıda güzelce kavurduktan sonra üzerine tuzumuzu, kırmızı biberimizi ve karabiberimizi eklemeliyiz. Baharatlarda isteğe göre değişiklik yapılabilabilir. Baharatları da ekledikten sonra karıştırıp, kapağını kapatıp yaklaşık 5 dakika ocakta pişmeye bırakmalıyız. Yaklaşık 5 dakika sonra pırasamıza yarım su bardağı su ilave etmeliyiz. Pırasalarımız suyu çektikten sonra pirinçleri ilave ederek tekrar yemeğin hizasını geçmeyecek şekilde kaynamış su eklenir ve kapağı kapatılarak yemek kısık ateşte pişmeye bırakılır. Prinçler ve pırasalar suyunu çektikten sonra kıymalı pırasa yemeğimiz hazırdır. Hepinize afiyet olsun..

kiymali-pirasa-yemegi-tarifi

Fırında Beşamel Soslu Enfes Karnabahar

Pazartesi, 19 Ara 2016 Yorum yok

Fırında Beşamel Soslu Enfes Karnabahar

firinda-besamel-soslu-enfes-karabahar

Sebze yemeklerinin içinde en sağlıklısı ve vitaminlisi olarak bilinen karnabaharın faydaları oldukça fazladır. Bu nedenle bunu tüketen kişiler sağlıklarını da koruma altına almasını bilirler. Fakat herkes karnabaharı pişirmek istemez. Karnabahar birçok yiyecekler birlikte yapıldığında diğer yiyeceklerin yanında sönük kalabilir. Bunu renklendirmek ve lezzetini artırmak sizin elinizdedir. O halde hep sağlıklı hem de lezzeti bir şekilde fırında beşamel soslu karnabahar nasıl yapılır isterseniz size bu muhteşem lezzetin hazırlanışı ve yapılışı hakkında bilgileri sunalım.

Beşamel Soslu Enfes Karnabahar İçin Gerekli Malzemeler

• 1 adet orta boy kadar karnabahar,

• Yarım kilo 500 gr kadar kıyma,

• 2 adet orta boy kuru soğan (Küp şeklinde doğranacak)

• Domates salçası 1 yemek kaşığı ölçüsünde ayarlanacak,

• Sıvı yağı göz kararı şeklinde ayarlanacak,

firinda-besamel-soslu-enfes-karabahar

Beşamel Sosu İçin Gerekli Malzemeler İse,

• 1 yemek kaşığı Un,

• 2 Bardak Süt (Su bardağı ayarına olacak)

• Sıvı yağ en az yarım çay bardağı kadar ayarlanacak. Fazlasından kaçınılmalıdır.

• Göz kararı ekleyebileceğiniz kadar tuz damak tadınıza göre ayarlanacak,

• Bir miktar göz kararı ayarlayabileceğiniz karabiber,

• Üzerine eklemek için kaşar peyniri, Peyniri önceden rendeleyebilirsiniz.

firinda-besamel-soslu-enfes-karabahar-tarifi

Fırında Beşamel Soslu Karnabahar’ın Hazırlanışı ve Yapılışı Öncelikle her zamanki gibi karnabaharı haşlıyorsunuz. Daha sonra haşladığınız karnabaharı Fırın için uygun bir borcam’a diziyorsunuz. Dizdiğiniz karnabaharlar bir kenarda beklerken diğer yandan ise kıyma ve soğanı temiz geniş çaplı bir tavada kavurmaya başlıyorsunuz. Üzerine bir miktar salçayı ilave etikten hemen sonra ocağın bir güzel karıştırarak kavurma işine bu şekilde devam ediyorsunuz. Kavurduğunuz iç hazır hale geldikten sonra kenara ayırdığınız haşlanmış karnabaharın üzerine bu için yayarak üzerine döküyorsunuz. Gelelim sosun hazırlanışına. Sos için verdiğimiz bütün malzemeleri sırası işle koyarak karıştırıp muhallebi gibi yapmaya başlıyoruz. Muhallebi olduktan sonra kıymalı harcın üzerine döküyorsunuz. Hemen ardından rendelediğiniz kaşar peynircide üzerine dökerek borcamı fırına veriyorsunuz. Karnabaharların üzerin kırmızı oluncaya kadar fırını takip ediyorsunuz. Kızarma işlemi tamamladıktan sonra hemen fırından çıkartın daha fazla yanmasın.

Fırında beşamel soslu karnabaharı yaparak çocuklarınıza karnabahar yemeyi bu şekilde sevdirebilirsiniz. Beşamel Sosu Fırında Bekletilme Süresi Severek hazırladığınız sos ve karnabaharları borcam’a koyduktan sonra geriye sadece bu karışımı bir de fırında pişirmeniz kalıyor. Fırında beşamel sosların bekletilme süresi en az 10 dakika kısık ayarda olmalıdır. Fazlası yemeğin zarar görmesine sebep olabilir. Bu nedenle fırın ayarını çok iyi takip etmelisiniz. Sürenin uzun olması yemeği yanmasına, tadının değişmesine, hatta fazla pişerek hamurlaşmasına neden olabilir. Kolay, pratik bir yemek tarafı olan fırında beşamel soslu karnabaharın tarifini sizler ile paylaştık. Artık diğer yemek öğünlerinizin yanında değişik bir lezzeti sunabileceksiniz. Sevdikleriniz ile güzel bir akşam yemeği geçirmeniz dileği ile. Afiyet olsun.

Sağlıklı Akşam Yemeği

Perşembe, 29 Eyl 2016 Yorum yok

Sağlıklı Akşam Yemeği Nasıl Olmalı

 

Eğer düzensiz beslendiğinizin farkına vardıysanız, bu hatanızı düzeltmek için geç değil. Akşamları özel olarak yapabileceğiniz pek çok tarif bulunuyor. Burada sağlığınıza ve kilolarınıza dikkat etmelisiniz. Bu nedenle özellikle sebzelerin ön plana çıktığı akşam yemekleri son derece ideal.

Akşam ne yemek yapsam şeklinde düşünüyorsanız, o halde sizler için sağlıklı akşam yemeği tariflerini sunuyoruz. Bu tarifler hem kilo yapmayan hem de son derece sağlıklı yemekler.

1. Kale Salatası

Bu başlı başına bir akşam yemeği öğünü değildir. Adı üstünde sadece bir salatalık çeşididir. Ancak oldukça az bilinen bu salatalık, sağlığa son derece faydalıdır. Son yıllarda kale bitkisi, brokolinin tahtını sarsmış durumda.

2. Biberli Bulgur Pilavı

Bulgur pilavı son derece sağlıklı ve doyuran bir pilav çeşididir. Biber eklediğinizde ise tadı muazzam olacaktır. Doyurucu bir akşam yemeği olan bulgar pilavı, çavdar ekmeği ile son derece sağlıklı olacaktır.

3. Somon Balığı

Son derece farklı ve sağlıklı bir tad. Somon balığı ile birlikte kuşkonmaz, mükemmel bir ikili olacaktır. Ancak fazla ekmek tüketmemeye dikkat etmelisiniz. Kuşkonmaz son derece faydalı bir sebze olmakla birlikte aynı zamanda bitki cinsleri de mevcuttur.

 

Sağlıklı-Akşam-Yemeği

 

4. Izgara Tavuk

İçerdiği yüksek oran protein değerleri ile tavuk uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Tavuk pek çok farklı şekillerde servise sunulabilir. Burada özellikle ızgara olanını öneriyoruz çünkü mutlaka denenmesi gereken bir tad.

5. Tavuk Etli, Sebze Çorbası

Pek çok farklı tavuk etli sebze çorbası tarifleri mevcuttur. Özellikle nohutlu olanı son derece doyurucudur.

6. Makarna

Makarna her mutfakta kolay bir şekilde yapılabilecek bir akşam yemeğidir. Makarnanın pek çok farklı çeşidi ve tarifleri vardır. Ton balıklı, peynirli, yumurtalı… tercih size kalmış!

Tavuk Sarma Yemeği

Cumartesi, 04 Haz 2016 Yorum yok

              tavuk sarma yemeği            TAVUK SARMA YEMEĞİ

 

TAVUK SARMA YEMEĞİ İÇİN MALZEMELER

 

1)      5 ADET DÖVÜLMÜŞ TAVUK BİFTEĞİ

2)      1 ADET HAVUÇ

3)      1 ADET PATATES

4)      10 ADET MANTAR

5)      3 KAŞIK BEZELYE

6)      1 ADET YEŞİL TATLI BİBER

7)      2 KAŞIK TEREYAĞ

8)      100 GR KAŞAR PEYNİR RENDESİ ( YAKLAŞIK 1 SU BARDAĞI)

9)      4 ADET DEFNE YAPRAĞI

10)  YARIM ÇAY BARDAĞI SU

11)  KEKİK

12)  KARABİBER

13)  PUL BİBER

14)  TUZ

 

TAVUK SARMA YEMEĞİNİN HAZIRLANIŞI

 

Havuç, patates, mantar ve biberleri küp küp doğrayalım. Tavamıza 1,5 kaşık tereyağı ilave ederek eritelim. Üzerine sebzelerimizi ilave ederek soteleyelim. Sotelenen sebzelerimizin içine baharatlarını ekleyelim. Dövülmüş tavuk bifteklerimizi iyice açarak içine sebze sotemizden koyalım. Üzerine bir miktar kaşar peyniri rendesi koyarak kenarlarından katlayarak saralım. Pişirme esnasında açılmaması için üzerine kürdan batıralım. Sardığımız tavukları borcam tepsimize dizelim ve içine defne yapraklarımızı serpelim. Üzerlerine bir miktar tere yağ sürelim. Tepsimize yarım çay bardağı su ilave ederek fırınımızda 200 derecede pişirelim. Arzu ederseniz pişen tavuklarımızın üzerine bir miktar daha kaşar peyniri rendesi ilave ederek 5 dakika daha pişirebilirsiniz. Pişen tavuk sarmamız servise hazırdır. Deneyen herkese afiyet olsun.

Yufkaya Sarılı Köfte Tarifi Nasıl Yapılır

Cuma, 30 Eki 2015 Yorum yok

Yufkaya Sarılı Köfte Tarifi Nasıl Yapılır

YUFKAYA SARILI KÖFTE İÇİN MALZEMELER

 • 4 ADET YUFKA
 • 250 GR KIYMA
 • 1 ADET KURU SOĞAN
 • 3 DİŞ SARIMSAK
 • 10-12 ADET ÇÖP ŞİŞ
 • KEKİK
 • PULBİBER
 • KARABİBER
 • KİMYON
 • TUZ

YUFKAYA SARILI KÖFTEYİ KIZARTMAK İÇİN

 • 3 YEMEK KAŞIĞI SIVI YAĞ

YUFKAYA SARILI KÖFTE YEMEĞİNİN HAZIRLANIŞI

Kıymamızı geniş bir kaba alalım. Soğan ve sarımsaklarımızı çok ince doğrayarak kıymamıza ekleyelim. Üzerine dilediğimiz kadar baharatları ekleyerek sakız kıvamına gelinceye kadar yoğuralım. 1 adet yufkamızı tezgaha serelim. Üzerine ince bir şekilde serelim. Yufkamızı rulo şekilde saralım ve 3er cm genişliğinde keselim. Kestiğimiz yufkaları yanından çöp şişlere dizelim. Tüm kıymamızı bu şekilde bitirelim ve şişlere takalım. Tavamıza 3 yemek kaşığı sıvı yağımızı alalım ve çöp şişlerimizi arkalı önlü kızartalım. Tüm şişler bitene kadar devam edelim. Yemeğimiz sunuma hazırdır. Sıcak servis yapınız. Deneyen herkese afiyet olsun.

 

NOT : Dilerseniz üzerine domatesli sos, sarımsak yoğurtlu sos ilave ederek de servis yapabilirsiniz.

Yufkaya Sarılı Köfte

Bayat Ekmek Köftesi Nasıl Yapılır

Cuma, 30 Eki 2015 Yorum yok

Bayat Ekmek Köftesi Tarifi, Bayat Ekmek Köftesi Nasıl Yapılır

BAYAT EKMEK KÖFTESİ İÇİN MALZEMELER

 • 1 TAM BAYAT EKMEK
 • 1 SU BARDAĞI SÜT
 • RENDELENMİŞ KAŞAR PEYNİRİ
 • TUZ
 • PUL BİBER

BAYAT EKMEK KÖFTESİ DIŞI İÇİN

 • 1 YUMURTA
 • GALETA UNU

BAYAT EKMEK KÖFTESİNİ KIZARTMAK İÇİN

 • 2 SU BARDAĞI SIVI YAĞ

BAYAT EKMEK KÖFTESİNİN HAZIRLANIŞI

 

1 tam ekmeğimizi robottan geçirelim. Üzerine 1 su bardağı sütü, rendelenmiş kaşar peyniri, tuzu ve pul biberi ilave edip iyice karıştıralım. Hamur kıvamına gelen karışımımızdan bir kaşık alıp önce yumurtaya daha sonra galeta ununa ve tekrar yumurtaya, galeta ununa batırıp bol yağda kızartıyoruz. Karışımımız bitene kadar aynı işlemi yapmaya devam edelim. Deneyen herkese afiyet olsun…

Bayat Ekmek Köftesi Tarifi

Ev Yapımı Mayonez Nasıl Yapılır

Salı, 27 Eki 2015 Yorum yok

                                                 EV YAPIMI MAYONEZ

MALZEMELER

 • 2 YUMURTA SARISI
 • 1 YEMEK KAŞIĞI LİMON SUYU (ORTALAMA ÇEYREK LİMONA DENK GELMEKTEDİR)
 • 1 YEMEK KAŞIĞI HARDAL
 • SIVI YAĞ (BELİRLİ MİKTAR YOKTUR.MAYONEZİN KIVAMINA GÖRE KULLANILACAKTIR)
 • TUZ
 • KARABİBER

HAZIRLANIŞI

    Öncelikle derin bir kaba yumurta sarılarını alıyoruz. Üzerine hardalı katıp özleşinceye kadar karıştırıyoruz. Bu işlemi elektrikli karıştırıcı ile değil el karıştırıcısı ile yapmamız gerekir. Çünkü karışımımız köpürürse kıvam bulması zor olur. Karışımımız özleşince içine limon suyunu ekleyelim ve iyice karışıma yedirelim. Normal mayonez kıvamı alıncaya kadar çiçek yağ ilave edelim. Bu işlemi yavaş yavaş ve karışıma yedire yedire yapmalıyız ki tam kıvamını yakalayabilelim. Kıvamı gelen karışıma tuzunu ve karabiberini eklediğimizde işlem tamamdır. Afiyet olsun…

NOT :  eğer mayonezin kıvamı çok koyu olursa biraz su ekleyebilirsiniz. Ayrıca kendi damak zevkinize göre dilediğiniz baharatı hatta sarımsak bile ekleyebilirsiniz.

Sağlıklı Cips

Pazar, 11 Eki 2015 Yorum yok

SAĞLIKLI CİPS İÇİN MALZEMELER

 • 5 ADET LAVAŞ
 • KEKİK
 • TATLI PUL BİBER
 • ZEYTİN YAĞ
 • TUZ
 • KURU NANE
 • SARIMSAK TOZU
 • KARABİBER

SAĞLIKLI CİPS’İN HAZIRLANIŞI

Artık evde sağlıklı cips yapmak hem çok basit hem de çok sağlıklı. Öncelikle lavaşlarımızı özel kesici bıçaklarımızla şekilli olarak kesiyoruz. Kesip hazırladığımız lavaşlarımızı geniş bir kaba alıyoruz. Lavaşlarımızın üzerine ortalama 2 yemek kaşığı zeytin yağımızı ve damak tadımıza göre tüm baharatlarını katıp iyice harmanlıyoruz. Fırın tepsimizin tabanına yağlı kağıt serip hazırladığımız lavaşlarımızı tepsiye çok ince şekilde seriyoruz. 180 derece önceden ısıttığımız fırınımızda yaklaşık 10 dakika pişiriyoruz. Pişirme esnasında sık sık kontrol etmeliyiz. Çok çabuk kızaran bir yiyeceğimiz olduğu için çabuk yanabilir. Çocuklarımıza gönül rahatlığı ile yedire bileceğimiz  son derece sağlıklı bir cips olmaktadır. Deneyen herkese afiyet olsun…

Sağlıklı Cips

Silifke Usulü Batırık Tarifi

Çarşamba, 30 Eyl 2015 Yorum yok

BATIRIK İÇİN MALZEMELER

 • 2 SU BARDAĞI İNCE KISIRLIK BULGUR
 • 2 SU BARDAĞI ÖĞÜTÜLMÜŞ YER FISTIĞI
 • 1 KAŞIK SALÇA
 • 1 ADET KURU SOĞAN
 • 3 ADET DOMATES
 • 2 ADET SALATALIK
 • 10 DAL MAYDANOZ
 • 1 ADET YEŞİL TATLI BİBER
 • KURU NANE
 • TUZ
 • LİMON
 • NAR EKŞİSİ
 • BUZLU SU

BATIRIĞIN HAZIRLANIŞI

Öncelikle derin ve geniş bir kaba ince bulgurumuzu ve öğütülmüş yer fıstığımızı alıyoruz. Üzerine 2 bardak sıcak su döküp fıstık yağını verinceye kadar bekliyoruz. Bu esnada bizde domates, salatalık, biber ve maydanozumuzu ayrı bir kaba doğruyoruz. Doğramış olduğumuz sebzelerin üzerine 1 adet limonun suyunu, 1 yemek kaşığı nar ekşisini ekliyoruz. Dinlenmiş olan bulgurumuzun üzerine 1 yemek kaşığı salça ve kuru nanemizi ekliyoruz. 1 adet kuru soğanımızı en ince şekilde doğrayıp bulgurumuzun üzerine ilave ediyoruz. Bu esnada kesinlikle soğanı robottan geçirmeyiniz. Çünkü soğan acı suyunu karışıma veriyor ve acı bir tadı oluyor yiyeceğimizin. Bulgurumuzu özleşmesi için elimizle ovmamız gerekir. Bu işlem yaklaşık 10 – 15 dakika kadar sürmektedir. Bulgurumuz yumuşadığı zaman önceden doğrayıp hazırladığımız sebzeleri içine ilave ediyoruz. Sebzelerle bulgurumuzu iyice karıştırın ki daha bütün ve lezzetli olsun. Tamamen karıştırdıktan sonra üzerine yaklaşık 1 litre kadar buzlu su ilave edip karışımımızı sulandırın. Üzerine tuz ilave edip iyice karıştırın. Damak zevkinize göre tuz, nar ekşisi ve limon ilave edebilirsiniz. Dilerseniz haşlanmış lahana, pazı ve marul ile de servis edebilirsiniz. Yanına en yakışan da turşudur. Afiyet olsun herkese….

Silifke Usulü Batırık Tarifi