Ana sayfa > Çorba Tarifleri > Pratik Çorba Tarifleri

Pratik Çorba Tarifleri

Pratik Çorba Tarifleri

 

pratik-corba-tarifleri-ornekleri

Pratik çorba tarifleri içinde yer alan tüm çorbalar kolay ve hızlı bir şekilde yemek öncesinde sunulabilecek çeşitler olduğu bilinmektedir. Fakat önemli olan suyun içerisine değişik sebze ve diğer gıda maddelerinden karıştırılarak yapılacak homojen karışım herkesin damak tadını vermeyecektir. Bunun en iyi şekilde hissedilmesi için öncelikle sevilen sebze, tahıl veya diğer gıda maddelerinin sulandırılmış tatlar olması gerekir. Çorba pişirmek dışarıdan bakıldığında çok kolay gibi gözükse de özenli bir çorba pişirmek için malzemelerin çok iyi ayarlanması gerekir. Sebze çorbası denildiğinde ilk akla gelen değişik türdeki sebzelerin su ile haşlanarak çorba haline getirilmesi düşünülür.

pratik-corba-tariflerinden

Tarhana çorbası denildiğinde hazır tarhananın su içinde karıştırılarak homojen hale getirilmesi akla getirilir. Fakat pratik çorba tarifleri hızlı olduğu kadar lezzet deposu olması gerekir. Bunun için en basit görünen çorba çeşitlerinden; Tarhana Çorbası: Tarhananın yapılış tarzına göre içinde barındırdığı lezzetler kişiye ve yöreye göre değişim göstermektedir. Bazı bölgelerde kırmızı biber ve nohut gibi malzemeler tarhanaya karıştırılırken bazı bölgelerde kırmızı renk tercih edilmeyerek yeşil biber veya diğer tahıllardan katkı yapılmaktadır.

pratik-corba-tarifleri-hakkinda

Tarhana Çorbası Tarifi: Bunun için gerekli olan malzemeler tercihe göre • 100 gram az yağlı kıyma

• Doğal tereyağı

• Evde yapılmış domates salçası

• Evde yapılmış biber salçası

• Toz tarhana

• Tuz, karabiber, nane

• Tavuk suyu veya tavuk bulyon

pratik-corba-tarifleri-bilgiler

• Tercihe göre mantar Yapılışına bakılacak olursa tarhana daha öncede belirttiğimiz gibi yöresel farklılıklar nedeni ile barçalar halinde veya toz halinde hazır bekletiliyor olabilir. Toz halinde olan için suda bekletmeye gerek kalmazken katı parçalar halindeki tarhana bir süre suda bekletilmelidir.

• Bir kap içerisinde kıyma tereyağı ve mantarı kavurun.

• Bu karışıma baharat ve tuzu ekleyin.

• Kavrulan karışıma domates ve biber salçasını ilave ederek kavurmaya devam edin.

• Tarhanayı bu karışıma ilave ederek tercih edeceğiniz su miktarı ile 15-20 dakika kaynatın.

pratik-corba-tarifleri

Burada su miktarı belirli bir ölçü verilmemesinin nedeni bazıları kıvamlı çorba tercih ederken bazı kişiler daha sulu çorba tercih edeceği için su miktarı tercihe bırakılmıştır. Yapılan bu pratik çorba tarifleri tamamen doğal elde edilmiş tarhana ile yapıldığında içerisine herhangi bir kimyasal katkı eklenmediği için şifalı çorba çeşitleri olarak ta değerlendirilir. Sanayi ortamında elde edilmiş çoğu tarhana ve un mamullerinde uzun ömürlü olabilmesi için içine katılan kimyasallar insan sağlığını tehdit eden unsurlar olarak insan yaşamında ortaya çıkabilir. Pratik çorba tarifleri bazen ara öğün bazen de yemek menülerinin başlangıç yemeğini oluşturacak türler olmaktadır  1. Bu yazıya şimdilik yorum yazılmamış.
  1. Şimdilik geri bağlantı yok