Ana sayfa > Börek Tarifleri > Pırasalı Börek

Pırasalı Börek

Pırasalı Börek

 

pirasali-borek-yapilisi

Sizlere yepyeni sağlıklı yemeklerden biri olan pırasalı börek tarifini vereceğiz. Pırasalı börek çok sağlıklı yemeklerden bir tanesidir. Börek yaparken pırasalı yapın. Pırasa yiyemeyen hem yetişkinler ve hem de çocuklar için çok yaralıdır. Bunu sakın unutmayınız. Pırasalı börek tarifini verdiğimiz malzemeler on iki kişiliktir. Hazırlama süresi ise bir saat ve pişirmesi de kırk dakikadır. Pırasalı börek için malzemeler şunlardır. Bir buçuk kilo pırasa dört adet soğan üç adet yumurta bir su bardağı kadar sıvı yağ dört kaşık toz biber ve pul biber de ekleyebilirsiniz. Ama bir çay kaşığını geçmemelidir.

pirasali-borek-tarifleri

Pırasalı börek tarifinin hamurunu da yazalım. Bir paket kuru maya alın on iki su bardağı un üç yemek kaşığı tuzdur. Hamuru yoğurun ve yumuşak olana kadar da su dökünüz. Pırasalı börek yapmayı bilmeyenler için bu sayfamızdan okuyarak pırasalı böreğin nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Pırasalı börek sağlık açısından çok yararlı olmaktadır. Pırasalı börek tarifini mutlaka denemelisiniz ve tadına bakmalısınız. Gerçekten de tadı çok hoşunuza gidecektir. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Ayrıca da bu sitede pırasalı böreğinin nasıl yapıldığını ve yaptıktan sonraki resimlerini de görebilirsiniz.

pirasali-borek

Pırasalı böreğin hazırlanışına da geçelim. Yaptığınız hamuru ilk önce yoğurun ve yirmi beş dakika kadar bekletiniz. Çünkü hamurunun mayalanması gerekmektedir. Soğanları ve pırasaları mutlaka ince doğramalısınız. Kalan malzemeleri de ekleyip güzelce kavurun. Ardından da yumurtaları kırın. Kavurduğunuz malzemeleri de soğumaya bırakın. Hamuru bezeler halinde yapın. Hamurun üzerine mutlaka yumurta ve çörek otu da ekleyin. Sonunda da iki yüz derece fırında koyun. Nefis bir şeklide olan bu börek ve tadından da yenmeyecektir. Sağlıklı beslenmek çok önemlidir. Bu yüzden de sağlıklı beslenme konusunda dikkat etmelisiniz.

pirasali-borek-tarifi

Börek seviyorsanız hamur işini çok yiyorsanız içine sebze katarak yiyebilirsiniz. Bu sayede sebzelerden faydalanarak sağlıklı beslenmiş olacaksınız. Çünkü gün boyu zinde olmak için sebze ile beslenmek çok önemli olmaktadır. Bu hep aklınızda bulunsun. Pırasalı böreği hala denemediyseniz zamanınızın olduğu an denemelisiniz derim. Pırasalı börek hem lezzetli hem de sağlıklıdır. Pırasalı börek piştikten sonra çıtır, çıtır ağzınıza bir lezzrt verecektir. Pırasa böreğinin üzerine de koyduğunuz yumurtalar sayesinde daha güzel kızarır ve çıtır, çıtır bir tat oluşturur.

pirasali-borek-tarifler  1. Bu yazıya şimdilik yorum yazılmamış.
  1. Şimdilik geri bağlantı yok