arşiv

‘Çorba Tarifleri’ kategorisi için arşiv

Ayran Aşı Çorbası

Perşembe, 24 Ağu 2017 Yorum yok

Ayran Aşı Çorbası

 

ayran-asi-corbasi-tarifi-hakkinda

Gerekli Malzemeler

6 su bardağı kadar su

1 su bardağı kadar buğday

Yarım su bardağı kadar nohut

Yarım kilo kadar süzme yoğurt (500 gram kadar )

1 tatlı kaşığı kadar nane

1 çay kaşığı kadar tuz

ayran-asi-corbasi-tarifi

Servis Edilirken Gerekli Malzemeler

1/4 demet kadar dereotu

2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı

1 çay kaşığı kadar acı kırmızı pulbiber ( acı sevmeyenler tatlı kırmızı pul biber ile de servis edebilir. )

ayran-asi-corbasi-tarifi-hakkinda-bilgi

Ayran Aşı Çorbasının Hazırlanışı Öncelikle bir gece öncesinden çorba yapımında kullanılacak olan buğday ve nohutlar suya bastırılır. Ertesi gün iyice şişmiş olan buğdaylar terin bir tencere içerisine konulur. Üstüne 6 su bardağı kadar su eklenip ocağa alınır. Bu şekilde orta dereceli ateşte haşlamaya bırakılır. Buğdayın bu haşlama suyu aynı zamanda çorba için kullanılır. Daha sonra genişçe bir başka tencere çerisine nohutlar konur ve nohutların biraz üzerinde kalacak ölçüde su konulur. Bu tencere de ocağa konulur ve nohutlar da haşlamaya bırakılır. Nohut ve buğdaylar haşlanırken bir köşede de çorbanın yapımında kullanılacak olan yoğurt hazırlanır.

ayran-asi-corbasi-tarifi-hakkinda-bilgiler

Çorbanın kıvamının iyi olabilmesi için bir kap içerisinde yarım kilo kadar süzme yoğurt, biraz tuz ile birlikte güzelce çırpılır. Ardından haşlanmış olan nohutlar buğday ve suyunun olduğu tencereye aktarılır ve bu iki malzeme güzelce bir karıştırılır. Sonrasında buğdayların yeteri kadar pişip pişmediği kontrol edilir. Buğday istenilen kıvamda pişmiş ise bu tencere ocaktan alınır ve bir kenarda soğumaya bırakılır. Buğday ve nohut karışımı biraz soğuyunca, üzerine malzemeler haşlanırken hazırlanmış olan süzme yoğurt eklenir. Ayrıca 1 tatlı kaşığı kadar da nane eklenerek karışım bir kez daha iyice karıştırılır. Bu işlemden sonra da çorba hazır hale gelmiş olur.

ayran-asi-corbasi

Çorba servis edilirken güzel bir şekilde sunum hazırlamak için farklı lezzetlerle tatlandırılabilir. İsteyenler yukarıda ölçüsü verilen miktarda dereotunu ince ince kıyıp çorbaya ekleyebilirler. Ayrıca zeytinyağı ve acı pul biber karışımı da eklenerek çorba daha da lezzetlendirilebilir. Çorbayı soğuk sevmeyenler yani sıcak olarak içmek isteyenler, süzme yoğurdu eklerken azar azar ekleyip çorbayı yaklaşık olarak 2-3 dakika daha pişirmelidir. Baharatlar ise zeytinyağında kavrulduktan sonra çorbaya ilave edilip karıştırılmalıdır. Ayran aşı çorbası yapımı aslında kolay olan bir çorbadır. Aynı zamanda geleneksel bir çorbadır. Hem doyurucu olup hem de oldukça lezzetlidir. Akşam yemeği için çorba tarifi arayanlar bu tarifi değerlendirebilirler.

Categories: Çorba Tarifleri

Sütlü Mantar Çorbası

Çarşamba, 23 Ağu 2017 Yorum yok

Sütlü Mantar Çorbası

 

sutlu-mantar-corbasi-tarifinden

Çorba Tarifleri Sütlü Mantar Çorbası Gerekli Malzemeler

1 paket kadar mantar

1 su bardağı kadar süt

3 yemek kaşığı kadar un

4 su bardağı kadar su

1 yamek kaşığı kadar tereyağı

Yarım limonun suyu

1 tatlı kaşığı kadar iri olarak çekilmiş karabiber

1 tatlı kaşığı kadar tuz

sutlu-mantar-corbasi-tarifi-hakkinda-bilgi

Hazırlanışı Öncelikle mantarlar güzelce bir temizlenir ve küp küp doğranır. Ardından da küp küp doğranan bu mantarlar limonlu suda haşlanır. Bu arada genişçe bir tencere ocağa alınır ve bu tencerede tereyağı eritilir. Tereyağı eriyince un ilave edilir ve kavrulur. Unun rengi hafiften değişince de yukarıda ölçüleri verilen miktarda süt yavaş yavaş ilave edilir ve bu arada karıştırma işlemine devam edilir. Bu arada haşlanan mantar ve kalan haşlama suyu un ve süt karışımlı tencere içerisine eklenir ve tekrardan karıştırılır. Çorba hafif kaynamaya başlayınca da altı kapatılır. Bu arada tencerenin kapağı da kapatılarak çorba dinlenmeye bırakılır. Sütlü mantar çorbası yapılırken tereyağı ve un kavrulurken topaklanma söz konusu olursa, blender kullanarak bu toparlanma giderilebilir. Sütlü mantar çorbası güzel ve hafif bir çorbadır. Bu nedenle lezzetli bir çorba tarifi arayanlar bu tarifi değerlendirebilirler.

sutlu-mantar-corbasi-tarifi-hakkinda

Soğuk Çorba Tarifi Gerekli Malzemeler

500 gram kadar yoğurt

3 tane orta büyüklükte salatalık

4 su bardağı kadar soğuk su

2 yemek kaşığı kadar haşlanmış mısır

4 yemek kaşığı kadar haşlanmış ince bulgur

1/4 demet kadar maydanoz

Yarım demet kadar dereotu

Yarım çay kaşığı kadar tuz

2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı

sutlu-mantar-corbasi-tarifi

Hazırlanışı Öncelikle alacalı şekilde soyulan salatalıklar küp küp doğranır. Ardından ayıklanan dereotu ve maydanozlar ince ince kıyılır. Daha sonra geniş bir kap içerisine yoğurt konulur ve içerisine yavaş yavaş soğuk su eklenip karıştırılır. Böylelikle yoğurdun kıvamı açılmış olur. Yoğurt ve su karışımı, biraz koyu kıvamlı bir ayran haline gelince içerisine yukarıda ölçüleri verildiği miktarda haşlanmış ince bulgur,haşlanmış mısır, küp küp doğranan salatalıklar, ince ince kıyılmış olan dereotu ve maydanozlar eklenir. Tüm bu karışım güzelce bir karıştırılır. Son olarak yine yukarıda ölçüleri verildiği miktarda zeytinyağı ve tuz eklenir. Bir kez daha karıştırma işlemi yapılır. Bu çorba soğuk olarak servis edilir. Yapımı kolay olan bu çorba oldukça da besleyici ve doyurucu bir çorbadır. Pratik bir tarif arayanlar hem yapımı kolay, hem lezzeti bol, hem de doyurucu bir çorba yapmak istiyorlarsa bu çorbayı deneyebilirler.

sutlu-mantar-corbasi

Categories: Çorba Tarifleri

Sütlü Mısır Çorbası

Cuma, 18 Ağu 2017 Yorum yok

Sütlü Mısır Çorbası

 

sutlu-misir-corbasi-yapilisi

Sizlere sütlü mısır çorbası tarifini verelim. Artık yeni çorbalar denemek istiyorsanız bu tarif aradığınız gibi değişik olmaktadır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Sütlü mısır çorbası için vereceğimiz tarif en fazla dört kişiliktir. Çorba hazırlanması yirmi beş dakika ve pişme süresi de yaklaşık on dakika kadardır. Sütlü mısır çorba tarifinin malzemeleri de şunlardır. Bir adet konserve mısır iki yemek kaşığı kadar un üç su bardağı süt iki yemek kaşığı tereyağı ve biraz tuzdur. Sütlü mısır çorba tarifinin süslenmesi için de biraz nar tanesi de alabilirsiniz.

sutlu-misir-corbasi-tarifleri

Çorbayı şu şekilde suçlayarak hoş görüntü oluşmasını sağlarsınız. İlk önce tencerenin içerisine tereyağı ekleyin ve ununu ekleyip kavurun. Un konulduktan sonra da sütü ekleyip bir güzel çırpın. Çorbanın kıvamı aldıktan sonra mısır ve nar tanelerini de koyabilirsiniz. Çok nefis tatlı bir çorba olacaktır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Bu çorba ile bir çok kişinin çorba lezzeti ile gönülleri fethedeceksiniz. Bunu sakın unutmayınız. Sütlü mısır çorbası tarifinin resmini de inceleyebilirsiniz. Sitede yer alan çorba tarifini pişirildikten sonra ki hali de bulunuyor. Mutlaka sizlere de tavsiye ederim.

sutlu-misir-corbasi-tarifi

Sütlü mısır çorba tarifi zor değil ve hatta malzemeleri de her evde bulunduğundan eminim. Hem malzemesi kolay ve hem de yapılışı kolay olan bu çorba çok lezzetli oluyor. Yeni tarifler denemekte asla vazgeçmeyin. Hayalindeki gibi çorba tarifi bulacağından beri çok eminim. Bu siteye bir uğrayın ve aradığınız gibi çorba tarifi ile tanışın. Sitemizi incelemekten gayet memnun kalacaksınız. Artık misafirlere yeni çorba tattırmanın zamanı geldi. Mısır seven insanlar için bu sütlü mısır çorbası çok iyi gelecektir. Hatta hem yaz ve hem de kış aylarında da yiyebilen bir çorba tarifi olmaktadır. Çok lezzetli olduğu da söylenir.

sutlu-misir-corbasi

Sütlü mısır çorba tarifini deneyenler de bu çorbanın çok lezzetli olduğunu söylemektedir. Yorum kısımlarında da zaten okuyabilirsiniz. Mısır ve süt çok faydalıdır. Bu yüzden de ikisinin karışımı hem lezzetli hem de insanlara çok enerji vermektedir. Ayrıca da bu sütlü mısır çorbasını bebek ve çocuklara da yedirebilirsiniz. Çok süt içemeyen ve süt sevmeyen çocuklarınıza bu çorbayı yedirebilmeniz mümkündür. Hem çocuklar ve hem de yetişkinler bir çorba tarifine kesinlikle bayılacaklardır.

sutlu-misir-corbasi-tarifler

Categories: Çorba Tarifleri

Pratik Çorba Tarifleri

Pazartesi, 31 Tem 2017 Yorum yok

Pratik Çorba Tarifleri

 

pratik-corba-tarifleri-ornekleri

Pratik çorba tarifleri içinde yer alan tüm çorbalar kolay ve hızlı bir şekilde yemek öncesinde sunulabilecek çeşitler olduğu bilinmektedir. Fakat önemli olan suyun içerisine değişik sebze ve diğer gıda maddelerinden karıştırılarak yapılacak homojen karışım herkesin damak tadını vermeyecektir. Bunun en iyi şekilde hissedilmesi için öncelikle sevilen sebze, tahıl veya diğer gıda maddelerinin sulandırılmış tatlar olması gerekir. Çorba pişirmek dışarıdan bakıldığında çok kolay gibi gözükse de özenli bir çorba pişirmek için malzemelerin çok iyi ayarlanması gerekir. Sebze çorbası denildiğinde ilk akla gelen değişik türdeki sebzelerin su ile haşlanarak çorba haline getirilmesi düşünülür.

pratik-corba-tariflerinden

Tarhana çorbası denildiğinde hazır tarhananın su içinde karıştırılarak homojen hale getirilmesi akla getirilir. Fakat pratik çorba tarifleri hızlı olduğu kadar lezzet deposu olması gerekir. Bunun için en basit görünen çorba çeşitlerinden; Tarhana Çorbası: Tarhananın yapılış tarzına göre içinde barındırdığı lezzetler kişiye ve yöreye göre değişim göstermektedir. Bazı bölgelerde kırmızı biber ve nohut gibi malzemeler tarhanaya karıştırılırken bazı bölgelerde kırmızı renk tercih edilmeyerek yeşil biber veya diğer tahıllardan katkı yapılmaktadır.

pratik-corba-tarifleri-hakkinda

Tarhana Çorbası Tarifi: Bunun için gerekli olan malzemeler tercihe göre • 100 gram az yağlı kıyma

• Doğal tereyağı

• Evde yapılmış domates salçası

• Evde yapılmış biber salçası

• Toz tarhana

• Tuz, karabiber, nane

• Tavuk suyu veya tavuk bulyon

pratik-corba-tarifleri-bilgiler

• Tercihe göre mantar Yapılışına bakılacak olursa tarhana daha öncede belirttiğimiz gibi yöresel farklılıklar nedeni ile barçalar halinde veya toz halinde hazır bekletiliyor olabilir. Toz halinde olan için suda bekletmeye gerek kalmazken katı parçalar halindeki tarhana bir süre suda bekletilmelidir.

• Bir kap içerisinde kıyma tereyağı ve mantarı kavurun.

• Bu karışıma baharat ve tuzu ekleyin.

• Kavrulan karışıma domates ve biber salçasını ilave ederek kavurmaya devam edin.

• Tarhanayı bu karışıma ilave ederek tercih edeceğiniz su miktarı ile 15-20 dakika kaynatın.

pratik-corba-tarifleri

Burada su miktarı belirli bir ölçü verilmemesinin nedeni bazıları kıvamlı çorba tercih ederken bazı kişiler daha sulu çorba tercih edeceği için su miktarı tercihe bırakılmıştır. Yapılan bu pratik çorba tarifleri tamamen doğal elde edilmiş tarhana ile yapıldığında içerisine herhangi bir kimyasal katkı eklenmediği için şifalı çorba çeşitleri olarak ta değerlendirilir. Sanayi ortamında elde edilmiş çoğu tarhana ve un mamullerinde uzun ömürlü olabilmesi için içine katılan kimyasallar insan sağlığını tehdit eden unsurlar olarak insan yaşamında ortaya çıkabilir. Pratik çorba tarifleri bazen ara öğün bazen de yemek menülerinin başlangıç yemeğini oluşturacak türler olmaktadır

Categories: Çorba Tarifleri

Şifalı Bitkisel Çorba Tarifleri

Cumartesi, 29 Tem 2017 Yorum yok

Şifalı Bitkisel Çorba Tarifleri

sifali-bitkisel-corba-tarifleri

Şifalı bitkisel çorba tarifleri yemek menüleri ile tüketilirken sağlık konusunda herhangi bir önemi göz önünde bulundurulmazken tek başına tüketildiğinde hedef şifa kaynağı olarak kullanıldığı bir gerçektir. Özellikle bitkisel çorba çeşitleri vücut metabolizmasını istenilen ölçüde etkileyerek sağlıklı bir yaşam sürmek hedeflenir. Bunların en başında ıspanak, lahana, mantar, brokoli, patates, mercimek gibi bitkilerin kullanıldığı çorba çeşitleri Şifalı bitkisel çorba tarifleri olarak sayılacak olanlardandır.

sifali-bitkisel-corba-tarifleri-misir-corbasi

Brokoli Çorbası Nasıl Yapılır: Özellikle brokoli Şifalı bitkisel çorba tarifleri konusunda ilk sırayı alan çorba türü olmaktadır. En önemli bilinen özelliği olan prostat kanseri önleyici etkisi ve prostat rahatsızlıklarında etkili bir içerik oluşturması tercih edilme nedenidir. Çorbasında olduğu kadar haşlanmış suyunun içilmesi de bu tür rahatsızlıkların önlenmesi içinde etkili bir yoldur. Brokoli çorbası yapılırken krema ile tatlandırabileceğiniz gibi tavuk suyu katkısı ile de değişik lezzetler de edebilirsiniz. Bu tamamen kişisel tercihinize bağlı olarak değişir. 20 dakikada hazırlayıp 20 dakikada pişirebileceğiniz brokoli çorbası leziz bir yemek türünüz olabilir.

sifali-bitkisel-corba-tarifleri-brokoli-corbasi

Brokoli Çorbası İçin Gerekli Olan Malzemeler: Brokoli, tereyağı, un, tercihe göre et suyu veya tavuk suyu, tuz ve karabiber, tercihe göre krema Burada unutmadan söylemek gerekirse marketten veya diğer sebze satışı yapılan yerlerden canlı yeşil renkte aldığınız brokoliler haşlama sırasında rengini kaybedebilir. Bunun canlı rengini kaybetmemesi için haşlamanın hemen ardından buzlu suda 5 dakika bekletmeniz canlılığını kaybetmemesi ve rengini soldurmaması için yeterli olacaktır. Ayrıca brokolileri haşladığınız suyu dökmeyerek çorbada kullanmanız besin değeri acısından değerli bir katkı sağlayacaktır. Brokoli çorba işlemine tabi tutulmadan temizleme aşamasında saplarının yapraklarında ayrılarak kullanıma hazırlanması hem ekonomik acıdan hem de besin değeri acısından Şifalı bitkisel çorba tarifleri aşamasında önemli bir seçenek olacaktır.

sifali-bitkisel-corba-tariflerinden

Brokoli Çorbası Yapılışı

• Brokoliyi yapraklarından ayırdıktan sonra küçük parçalar halinde sapları ile birlikte kaynaya suyun içerisine doğrudan atınız. 4 veya 5 dakika kaynayan brokolileri kevgir çıkartın.

• Bir tencere içerisinde tereyağını unu kokusu çıkıncaya kadar kavurun.

• Kavrulan un ve tereyağının üzerine brokolileri haşladığınız suyu yavaş yavaş ekleyerek bir taraftan çırpmaya devam edin. Bu karışım üzerine tuz ve karabiber ekledikten sonra kısık ateşte 15 dakika kaynatın.

• Kaynama işleminin ardından blender kullanarak tüm karışımı pürüzsüz homojen bir kıvama gelinceye kadar blender ile ezin. Hazırlamış olduğunuz Şifalı bitkisel çorba tarifleri içinde yer alan brokoli çorbasını isterseniz ara öğünlerde isterseniz ana öğünlerde servis ederek tüketebilirsiniz.

sifali-bitkisel-corba-tarifleri-sogan-corbasi

Categories: Çorba Tarifleri

Ekşili Köfteli Çorba Tarifi

Cuma, 02 Haz 2017 Yorum yok

Ekşili Köfteli Çorba Tarifi

eksili-kofte-corbasi-tarifi
Tadına doyamadığınız Türk geleneksel çorbalardan birisi olan ekşili köfte çorba tarifi nasıl yapılır sizlere bu konuda bilgiler vereceğiz. her ara sıcak öğünde bulunması gereken değişik bir lezzeti tatmaya ne dersiniz? O halde ekşili köfteli çorba tarifi nasıl yapılır hep birlikte öğrenelim. Ekşili Köfteli Çorba Tarifi İçin Gerekli Malzemeler • 3 yemek kaşığı kadar tepeleme sıvı yağ, • 1 yemek kaşığı kadar taze biber salçası, • 9 su bardağı ayarında kaynatılmış sıcak su, • 6 yemek kaşığı ölçüsünde arpa şehriye, • Bir çay kaşığının yarısı kadar toz karabiber, • Yukarıda verilen malzemeler eksiksiz ise o halde ekşili köfteli diğer malzemelerine geçelim. Ekşili Köfteyi Bulamak İçin; • Yarım su bardağı ölçüsünde un, • Köftenin terbiyesi için 1 adet yumurta sarısı beyazından ayrılacak, • Yarım taze kesilmiş limon suyu, • Köftesi için gerekli malzemeler ise, • 460 gr kıyma • 2 çay kaşığı kadar tuz, • 1 çay kaşığı kadar toz biber (Toz biber ve tuz damak tadınıza göre isteğe göre ayarlanabilir.) • Üzerini süslemek için 5 ve ya 6 dal maydanoz yeterlidir. Ekşili Köfteli Çorbanın Hazırlanışı ve Yapılışı Temiz derin bir cam kaba önce kıymayı ardından tuzu, karabiberi, ilave edip iyice yoğuralım.
eksili-kofte-corbasi
İstenilen kıvama gelinceye kadar yoğurma işlemini sürdürelim. Daha sonra hazırladığımız harçtan en az fındık büyüklüğünde yuvarlak şeklini alan köfteleri hazırlayalım. Hazırladığını köfte topları bittikten sonra yarım su bardağı kadar unu hazırladığınız köfte toplarının üzerine bulayalım. Buladığınız köfteleri daha sonra bir süzgeç yardımıyla fazla unu üzerinden alalım. Derin teflon bir tencerenin içine 3 yemek kaşığı tepeleme sıvı yağını ekleyelim. Bir yemek kaşığı kadar taze biber salçasını kızarmış yağa ilave edelim. Daha sonra salça kavrulup kokusunu alana kadar kavurma işlemini salça yanmadan kısık ateşte sürdürelim. Üzerine sıcak suyu ilave edelim ve kaynatma işlemine geçelim. Daha sonra kaynaya suyun içerisine buladığımız köfteleri atalım ve şehriyeyi ilave edelim. Bir kasenin içine ayırdığımız yumurta sarısını ve yarım limonu sıkarak iyice çırpalım. İçine kaynamış çorbanın suyuna bir yemek kaşığı kadar alıp ekleyelim. Daha sonra çırpma işlemini sürdürelim. Çırptığınız limon terbiyesini aynı şekilde çorbanın içine ekleyelim. Ocağın altını en kısık ayara getirip, en az 5 dakika kadar bu kaynatma işlemine devam edelim ve hemen ocaktan alalım köfteler fazla pişmesin yoksa hamurlaşarak dağılabilir. Ekşili köfteli çorbanız hazır. Dilediğiniz zaman sevdikleriniz ile bu tadı paylaşabilirsiniz. Afiyet olsun.

Categories: Çorba Tarifleri

İşkembe Çorbası

Perşembe, 20 Nis 2017 Yorum yok

İşkembe Çorbası

iskembe-corbasi-hazirlanisi

Kış aylarında sıcacık yiyebileceğiniz işkembe çorbası tarifini sizlere yazacağız. İşkembe çorbası on dakika hazırlanma süreci ve otuz beş dakika da pişirme süreci vardır. Yazacağımız işkembe çorbasının malzemeleri tam altı kişilik olmaktadır. Kış aylarında havalar çok soğuk olduğu için ve sık, sık hasta olduğunuz için kuru yiyecekler ve uzun hazırlama süreci olan yemekler yapamıyorsunuz. Bu yüzden de sıcacık işkembe çorbası yiyerek midenizi ısıtacak ve grip için de çok iyi gelmektedir. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. İşkembe çorbasının malzemeleri şunlardır.

iskembe-corbasi-sunumu

Bir kilo işkembe,

dört diş sarımsak,

bir çay bardağı sirke,

bir buçuk litre su,

üç yemek kaşığı un ve

son olarak da sıvı yağdır.

iskembe-corbasi

İşkembe çorbasının terbiyesi için bir yemek kaşığı un,

bir adet yumurta sarısı,

bir yemek kaşığı kadar yoğurt ve

yarım limon kesin ve suyunu sıkın.

iskembe-corbasi-tarifi

Şimdi de işkembe çorbasının nasıl yapıldığını anlatalım. İlk önce işkembeler sirkeli suyun içerisinde bir saat boyunca bekletin. Bir saat geçtikten sonra işkembeler küp, küp kesin. Sonra da küp, küp kesilen işkembeler düdüklü tencerenin içerisinde bir buçuk litre su ile birlikte pişirin. Başka bir tencerede ise yağı ve üç yemek kaşığı da un koyun ve iyice kavurun. Haşlanan işkembelerin suyunu diğer tencerede olan un karışımın içerisine dökün ve iyice karıştırmaya başlayın. Daha sonra işkembeleri de bu un karışımı olan tencereye dökülür ve yine iyice karıştırılır. Yirmi dakika boyunca da işkembeyi kaynatın. İçerisine dövdüğünüz sarımsakları ve sirkeyi de dökün. Biraz kendi halinde kaynamaya bırakın. İşkembe çorbasının terbiyesini de yapmaya başlayın. Yumurtanın sarısı, yoğurt ve limonun suyunu sıkıp ardından un da koyup karıştırın. Sonra da işkembe çorbasının içerisine ilave edin. Bu şekilde on beş dakika kaynatın.

iskembe-corbasi-yapilisi

On beş dakika sonra işkembe çorbasını ocaktan alın. Servis edeceğiniz zaman da eğer isterseniz işkembe çorbasının üzerine pul biber de serpebilirsiniz. İşkembe çorbasının hazırlanışını bu siteye girdiğiniz zaman resimlerden bakıp öğrenebilirsiniz. Çok lezzetli ve görünüşü ile de iştah açıcı bir çorba tarifidir. İşkembe çorbası çok keyifle yenilen ve çok da sağlıklı bir çorbadır. Aslında evinizde kolaylıkla hazırlayıp yiyebilirsiniz. Sevdiklerinize de kış aylarında akşam yemekleri bu işkembe çorbası ile süsleyebilirsiniz. İşkembe çorbasının faydasını saymakla bitiremeyiz. Grip için çok etki olmaktadır. Nezle ve grip rahatsızlığına çok iyi gelmektedir. İçerisinde bulunan faydalı şeyler sayesinde enerjiniz yerine gelecektir.

Categories: Çorba Tarifleri, Tarifler

Nefis Ramazan Çorba Tarifleri

Perşembe, 13 Nis 2017 Yorum yok

Nefis Ramazan Çorba Tarifleri

 

Ramazan ayının olmazsa olmazlarından biri de çorbalardır. Her ne kadar Ramazan yaz aylarına denk gelmişse de, yinede iftarlarda çorbanın ayrı bir yeri vardır. Uzun süre aç kalan midemizin zarar görmesi için yemeğe çorbayla başlamak en iyi yöntemdir. Bu nedenle bugünkü yazımızda nefis Ramazan çorba tarifleri vermeyi uygun gördük. Böylece sizlerde farklı lezzetlerle tanışmış olacaksınız. Nefis Ramazan çorba tariflerimizin ilki Nar ekşili ezogelin çorbasıdır.

nefis-ramazan-corba-tarifi

• Nar Ekşili Ezogelin Çorbası Tarifi Çorba İçin Gerekli Malzemeler unlardır:

-2 Su bardağı kırmızı mercimek.

– 2 Yemek kaşığı pirinç.

-3 Yemek kaşığı bulgur.

-1 orta boy kuru soğan.

-6-7 yemek kaşığı sıvı yağ.

-Yaklaşık 10 su bardağı su.(Çorbanın kıvamına göre su miktarını azaltabilir veya çoğaltabilirsiniz.)

-Yarım yemek kaşığı domates salçası.

-1.5 yemek kaşığı nar ekşisi.

-1 adet limonun suyu.

-Tuz, karabiber, nane ve arzu ederseniz pul biberi.

nefis-ramazan-corba-tarifinden

• Nar Ekşili Ezogelin Çorbasının Yapılışı ise şöyledir: Derin bir tencerenin içine sıvı yağımızı ve doğranmış soğanlarımızı koyalım. Üzerine sırayla mercimeği, bulguru ve pirincimizi ilave edelim. 10 bardak suyumuzu da ekledikten sonra kaynamaya bırakalım. Çorbanızın kıvamına göre sıcak su ilavesi yapabilirsiniz. Tüm malzemelerimiz haşlandıktan sonra blenderdan geçirelim. Ayrı bir tavada sıvı yağını kızdırdıktan sonra salçamızı ilave edip kavuralım. Limon suyunu, tuzu ve baharatları da ekleyip çorbamızı biraz daha karıştırıp ocaktan alalım. Hemen nar ekşisini de ekleyip yaklaşık 10 dakika dinlendirdikten sonra sıcak olarak servis yapalım. Nefis Ramazan çorba tarifleri olarak ikinci önerimiz ise yayla çorbasıdır. Hem hafif hem de lezzetli olan bu tarifimizin yapılışı da oldukça kolaydır.

nefis-ramazan-corba-tarifler

• Yayla Çorbası Tarifi Yayla çorbası için gereken malzemeler:

-1 çay bardağı pirinç(Pirinç miktarı yaklaşık bir parmak eksik olacak)

-7 su bardağı su(İstediğiniz kıvama göre su oranını siz belirleyebilirsiniz.)

-1 kâse yoğurt.

-1 adet yumurta.

-Sıvı yağ, nane ve tuz.

nefis-ramazan-corba-tarifleri

Yayla Çorbasının Yapılışı: Önceden ayıklayıp yıkadığımız pirincimizi bir tencerede su koyu yumuşayana kadar kaynatıyoruz. Pirinçlerimiz kaynarken bizde bu arada sosumuzu hazırlamaya başlayalım. Bunun için, yoğurdumuzun içine yumurtamızı kırıp çırpalım. Unumuzu ilave edip çırpmaya devam edelim. Daha sonra kaynamakta olan çorbamızın suyundan bir miktar alıp sosumuzun içine ekleyelim ve karıştıralım. Pirinçlerimiz yeterince yumuşayınca hazırladığımız sosumuzu yavaş yavaş ilave edelim ve karıştıralım. Diğer yandan tavamızda yapımızı kızdıralım ve naneleri çok yakmadan hemen ocaktan alıp çorbamızın üzerine dökelim. Tuzumuzu da ilave edip çorbamızı ocaktan alalım. Böylece çorbamız hazır hale gelmiş oldu. Afiyet Olsun…..

nefis-ramazan-corba-tariflerinden

Categories: Çorba Tarifleri, Tarifler

Sebzeli Nefis Mercimek Çorbası

Pazartesi, 13 Mar 2017 Yorum yok

Sebzeli Nefis Mercimek Çorbası

sebzeli-nefis-mercimek-corbasi-tarifi

Ara öğünlerde ve ana sıcak yemeklerde en çok tercih edilen yemek çeşitleri çorbalardır. Bu nedenle çorbalar hem sağlıklı hem de çok fazla tüketilen besin değerini içermektedir. Sıcak yemeklerin başında gelir çorbalar. Bağırsaklar için düzenleyici ilaçtır. Bunun için herkesin mutlaka bir öğünde olsa bunun düzenli bir şekilde yemesi gerekir. Şimdi sizler için derlediğimiz besleyici ve sebzeli nefis mercimek çorbası tarifinden bahsedeceğiz. Sizlerde çocuklarınıza mercimek çorbasını bu şekilde sevdirebilir kendinize de bol vitaminlere sahip bu çorbadan sınırsız bir şekilde yararlanabilirsiniz.

sebzeli-nefis-mercimek-corbasi-tarifi

Sebzeli Nefis Mercimek Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

• 1 kase mercimek,

• 2 baş kuru soğan,

• 2 adet havuç

• 2 adet domates,

• 2 adet patates,

• Çeşitli Baharatlar isteğe göre,

• Bir miktar tuz,

• Bir miktar yağ,

• İsteğe göre nane,

• 1 yemek kaşığı domates salçası

• Yukarıda var olan malzemeler yeterli bir şekilde evinizde mevcut ise o halde sebzeli mercimek çorbasının yapılışı hakkında detaylı bilgilere geçelim.

sebzeli-nefis-mercimek-corbasi

Sebzeli Nefis Mercimek Çorbasının Hazırlanışı Ve Yapılışı

Mercimek çorbaları sert bir yapıya sahip olduğunda kaynama süresi diğer çorbalara oranla daha fazladır. Bu nedenle çabuk pişmesi için düdüklü tencere kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Öncelikle yapmanız gereken kırmızı mercimeği ince bir elekte beyaz suyu gidene kadar yıkamanızdır. Daha sonra iyice yıkanan mercimekleri süzün. O sırada işinizi hızlandırarak için önce domateslerin kabuklarını daha sonra patateslerin kabuklarını en son ise soğanların kabuklarını soyarak iyice yıkayınız. Yıkanan sebzeler küp küp şeklinde doğranmalıdır. Daha sonra havucu da küp küp keserek önce yağda soğan ile kavurun. İyice kavrulan soğan ve havucun üzerine hemen doğranmış patatesleri ve domatesleri ilave ederek kısık ateşte kavurma işlemini sürdürün. Bir miktar istenilen ölçüde domates salçası ve çeşitli baharatlar ve tuzu ekleyin. İsteğe göre nane konulabilir. Daha sonra göz kararı su ilave edin ve yıkanan mercimekleri içine ekleyerek haşlayın. Çorba tencerenizin boyutuna göre ayarlanmalıdır. Kaynama süresi biraz uzun sürecek ama düdüklü tencere kullanıcısı iseniz 15 dakika yeterlidir. Hatta sürekli taştı mı diye kontrol etmeniz gerekecek. Sizlere nefis sebzeli mercimek çorbası hakkında bilgileri sunduk afiyet olsun.

Categories: Çorba Tarifleri

İlikli Ve Kemik Sulu Şehriye Çorbası

Salı, 28 Şub 2017 Yorum yok

İlikli Ve Kemik Sulu Şehriye Çorbası

 

ilikli-ve-kemik-sulu-sehriye-corbasi

Bebekler için sitemizde çok özel yemek tarifleri bulunmaktadır. Bebeklerinizin iyi gelişmesi için ve sağlıklı beslenmesi için bebek yemek tariflerini inceleyiniz. Bebekler için ilikli ve kemik sulu şehriye çorbası bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için çok önemlidir. Aynı zaman da bebeklerin kemikleri de gelişmektedir. Bu çorba tarifini bebekler için mutlaka denemelisiniz. Hem de bebekler için de çok lezzetli bir yemektir. Bebekler için ilikli ve kemik sulu şehriye çorbasının malzemeleri;

biraz tel şehriye

küçük demlik kadar su,

bir tane ilikli kemiğin suyu,

sıvı yağ,

tuz ve

salça dır.

ilikli-ve-kemik-sulu-sehriye-corbasi-tarifi

Bu çorba tarifinin malzemeleri sadece bu kadardır. Şimdi gelelim yapılışına ilk önce yağı dökün ve ardından da salçayı ekleyip karıştırınız. Sonrasında su koyun ve kaynatınız. Kaynayınca da tel şehriyeleri ekleyiniz. Tel şehriyeli yumuşamaya başlayınca ilik kemikli suyunu da ekleyiniz. En son da tuzunu atınız. Bu tarif çok faydalı ve çok sağlıklıdır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Kesinlikle deneyin ve bebeklerinizin gelişimine ne kadar faydası olacağını sizlerde göreceksiniz. Ayrıca grip olan bebeklere de çok iyi gelecektir. Bunu sakın unutmayınız. Çocuk doktorlarının da tavsiye ettiği bu yemek tarifini sizlerde bebekleriniz için pişirmelisiniz. İlikli ve kemik sulu şehriye çorba kalsiyum olarak çok zengin olmaktadır. Kış mevsiminde bebeklerin bedenini güçlendirmeye yardımcıdır. Hastalıklara karşıda direnci arttırmaya büyük yardımcıdır. Bebekleri özellikle kış aylarında sıklıkla tüketmelidirler. Kemik suyunun faydasını anlatmakla bitirmemiz mümkün değildir. Ama biz yinede kemik suyunun faydasını birer, birer sizler için ve bilmeyenler için yazalım.

ilikli-ve-kemik-sulu-sehriye-corbasi-tarifi

Kemik suyu kırılmış olan kemikleri iyileştirir. Halsiz olan ve enerjisi düşük olan bebeklere çok iyi geldiğini söyleyebiliriz. Kemik suyu bebeklerin gelişiminde fayda sağlar. Bununla birlikte bebeklerin bağışıklık sistemini de düzeltmektedir. İlik kemiğinin içindekiler kış aylarındaki soğuk algınlığını korumaktadır. Böylece bebeklerin kemiklerini kuvvetlendirmiş olacaksınız. İlik kemiğinin her kasaptan kolaylıkla bulabilirsiniz. Hem çok faydası var hem de çok lezzetlidir. Bebekler çorbaları daha rahat yerler ve daha rahat sindirirler. Bebeklerde altıncı aydan itibaren ilik kemik sulu çorbayı tavsiye etmekteyiz. Tat verici olduğundan dolayı bebeklerde çok sevecektir. Yani bebeklerin bu ilik kemik sulu çorbayı severek yiyeceklerdir. Bir çok hastalıklardan da korumaktadır. Bebeklerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek çoğu hastalıkların oluşması engellemektedir. Bebekler için hazır gıdalardan kaçınmalısınız. Evinizde kendiniz bebeklerinizin sağlığı için sağlıklı yiyecekler hazırlanmalısınız. Bu çorba türünü kendi elleriyle hazırlayın ve bebeklerinize hazır gıdalara alıştırmayınız. Zaten çocuk doktorları asla hazır gıdaları bebekler için tastiklememektedir.

Çorba Tarifleri

Cumartesi, 25 Şub 2017 Yorum yok

Çorba Tarifleri

 

corba-tarifleri-tavuk-suyu

Kış aylarında sıcacık yiyebileceğiniz ve pratik olan çorba tariflerinden sizlere bahsedelim. Tavuk suyu çorbası herkesinde bildiği gibi çok faydalı ve çok da lezzetli bir çorba tarifi olmaktadır. Tavuk suyu çorbasının hem hazırlanışı ve hem de pişirmesi toplam elli dakika kadar sürmektedir.

Dört adet tavuk,

yedi bardak su,

tuz,

altı adet maydonoz ve

dört adet çay bardağı da arpa şehriyedir.

 

Gelelim hem faydalı hem de lezzetli olan tavuk suyu çorbasının yapılışına ve pişireceği tencerenin içerisine suyunu ve tavukları atın. Sonrada ocağı açıp pişirmeye başlayınız. Tavuklar eğer piştiyse o zaman suyundan tavukları alın. Suyun içerisine tuz katın ve beraberinde de arpa şehriyeleri ekleyiniz. On beş dakika daha piştikten sonra tavukları küçük parçalara bölün ve ardından da maydonozları ekleyin. Beş dakika daha piştikten sonra ocağı kapatın. Sizlere afiyet olsun.

Yaz aylarında olmazsa olmazı yoğurt çorbasıdır. Aynı zamanda da ramazan aylarında da çok sevilerek yapılmaktadır. Yoğurt çorbasının tarifine gelelim. Malzemeleri

altı bardak su,

bir adet çay bardağı tel şehtriye,

iki adet yumurta,

bir kase yumurta,

üç yemek kaşığı undur.

Yoğurt çorbasının yapılışından da bahsedelim. Öncelikle suyun tencerede kaynatın. Başka bir kapta yumurtayı, yoğurdu karıştırıp ve suyun içerisine ekleyin. Sonrasında şehriyeleri atın. Piştikten sonra da üzerine nane ekleyiniz. Afiyet olsun efendim.

corba-tarifleri-tel-sehriye

Çok sevilen buğday çorbasından malzemeleri ve yapılışını sizlere tek, tek sayacağız. Hala buğday çorbasını denemediyseniz mutlaka denemenizi tavsiye ediyorum. Ayrıca buğday çorbasını çocuklar için de tavsiye ediyoruz. Buğday çorbasının malzemeleri

altı kaşık buğday,

bir adet soğan,

iki bardak kadar yoğurt,

iki kaşık un,

nane ve tuzdur.

Hatta bazı insanlar içerisine bir çy bardağı kadar nohut d koymaktadır.

corba-tarifleri-bugday-corbasi

Tabi sizler de zevkinize göre eğer sizlerde isterseniz buğday çorbasının içerisine nohut ekleyebilirsiniz. Yapılışına gelirsek buğdayları suda kaynatınız. Yoğurdu ekleyin ve un koyup iyice karıştırınız. Çorba koyu olunca ocağı kapatın. Buğday çorbası yapmak çok basittir. Gözünüzde çok fazla büyütmeyin. Değişik çorba tarifleri arıyorsanız ve misafirlere değişik çorba tariflerini tattırmak istiyorsanız bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Categories: Çorba Tarifleri

Dünya Mutfağından Çorba Tarifleri

Çarşamba, 01 Şub 2017 Yorum yok

Dünya Mutfağından Çorba Tarifleri

 

dunya-mutfagindan-corba-tarifleri-firinlanmis-bal-kabagcorbasi

FIRINLANMIŞ BALKABAĞI ÇORBASI

Malzemeler

2 kg bütün balkabağı,

1 adet soğan,

zeytinyağı,

deniz tuzu,

3.5 fincan (875ml) tavuk suyu,

1 fincan krema,

1 çorba kaşığı bal,

servis için ekşi krema.

Hazırlanışı Balkabağının çekirdeklerini çıkarıp uzunlamasına kesin. Kabağın kesik iç kısmını ve soğanları fırın tepsisine yerleştirin. Üzerine biraz zeytinyağı ve tuz gezdirin. Balkabağı esmerleşip yumuşayana dek fırında 55-60 dk pişirin. Pişince kabağı blenderdan geçirin. Soğanı da çekin. Üzerine 1 su bardağı tavuk suyu ilave edin ve pürüzsüz bir kıvam alana dek karıştırın. Karışımı bir tencereye alın üzerine kalan suyu, kremayı ve balı ekleyin. Çorbayı orta ateşte pişirin. Ekşi krema ile servis edin.

dunya-mutfagindan-corba-tarifleri-firinlanmis-bal-kabagcorbasi

 

SİCİLYA USULÜ DENİZ ÜRÜNLERİ VE KUSKUS ÇORBASI

Malzemeler

100 ml zeytinyağı,

1 adet soğan,

2 diş sarımsak,

1 adet havuç,

2 adet kereviz sapı,

2 adet defne yaprağı,

1 tutam safran,

1 adet rezene ampulü,

2.5 litre balık suyu,

6 adet olgun domates,

1 portakal kabuğu,

8 parça karides,

80 gr kılıç balığı,

80 gr sığır fileto,

18 adet midye,

120 gr ahtapot,

120 gr kalamar,

10 gr kekik yaprağı,

30 gr hamsi fileto,

150 ml beyaz şarap,

yarım demet kıyılmış maydanoz.

Kuskus: 200 gr kuskus,

2 yemek kaşığı zeytinyağı,

200 ml su, tuz.

dunya-mutfagindan-corba-tarifleri

Hazırlanışı Kuskusu bir kapta yağla karıştırın. Üzerine sıcak suyu ilave edin. Topak topak olmasına dikkat edin. Sonra kuskusu film kağıtla sıkıca örtüp 10 dakika bekletin. Çatalla biraz deştikten sonra bir kenara ayırın. Zeytinyağını ısıtıp üzerine sarımsak ve soğanları ekleyerek biraz kavurun. Tencereye midye ve şarabın yarısını ekleyin. Isıyı düşürüp havuç, kereviz, rezene ve hamsileri ekleyin. Yumuşayınca safran ve kalan şarabı ekleyin. Domates, defne ve portakal kabuğunu ekleyin. 5 dk daha pişirip ahtapot ve kalamarı ilave edin. 10 dk pişince balık suyunu ekleyip kaynatın. Sonra ocağın altını kısarak 30 dk daha kaynatın. Ocağın altını kapatıp kalan malzemeleri de çorbaya ilave edin. En son kuskusu da ilave edip baharatlarını ayarladıktan sonra servis edebilirsiniz.

Categories: Çorba Tarifleri

Mantarlı Domates Çorbası

Cumartesi, 28 Oca 2017 Yorum yok

Mantarlı Domates Çorbası

mantarli-domates-corbasi

Her mevsim yapabileceğiniz mantarlı domates çorbası özellik kış aylarında severek tüketilmektedir. Mantar çocuklar tarafından pek sevilmese de mantarlı domates çorbası yaparak mantarın yararlarından çocuklarınızın da faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Yemeğe davet ettiğiniz misafirleriniz için de alternatif çorbalardan biridir. Hem lezzetli hem de sağlıklı olan bu tarifimizi eminiz ki çocuklarınız da, misafirleriniz de çok beğenecektir. Yapılış hem kolay hem de çok lezzetli olan mantarlı domates çorbasının tarifi şöyledir:

Mantarlı Domates Çorbası İçin Gerekli Malzemeler:

-2 yemek kaşığı tepeleme un.

-2 yemek kaşığı tereyağı.

-1 yemek kaşığı domates salçası.

-2 su bardağı rendelenmiş domates veya domates suyu. (Kış aylarında marketlerde satılan domates konservelerini de kullanabilirsiniz.)

-5 su bardağı tavuk suyu.(Tavuk suyunun yoğun tadın dolayı yarısını sulandırıp kullanabilirsiniz.)

-100-150 gram kültür mantarı.

-1 çay kaşığı karabiber.

-1 diş sarımsak.

-Bir miktar tuz.(Tuz oranını konserve domates ve tavuk suyundaki tuz miktarına göre ayarlayabilirsiniz.)

mantarli-domates-corbasi-tarifi

Mantarlı Domates Çorbasının Yapılışı ise Şöyledir: Öncelikle mantarların dış yüzeylerini güzelce soyup ince ince doğrayalım. Çorbanızı yapacağınız tencerenin içine tereyağını ve rendelediğiniz sarımsağı koyup kavuralım. Kavurma işlemine mantarlar suyunu çekene kadar devam ediyoruz ve suyunu çekince ocaktan alıp bir kenarda bekletiyoruz. Başka bir tencereye bir yemek kaşığı tereyağını ve unu koyarak ocağımıza alıyoruz. Ocağımızın altı kısık olarak bir kaşık yardımıyla sürekli karıştırarak kavurmaya başlıyoruz. Unumuzun rengi hafif sararıp yağını salana kadar kavurmaya devam ediyoruz. Daha sonra üzerine bir yemek kaşığı domates salçasını da ilave edip karıştırarak yaklaşık 2-3 dakika pişirmeye devam ediyoruz. Burada domates sosunun birbirine iyice karışmasına dikkat ediyoruz.

Daha sonra sulandırmış olduğumuz tavuk suyunu ve daha önce kavurduğumuz mantarları da ilave edip el çırpma aparatıyla sürekli karıştırarak pişiriyoruz. Mantarlı domates çorbamızı kaynamaya başladıktan sonra ocağımızın altını kısıp yaklaşık 10-15 dakika daha kaynatıyoruz. Pişen çorbamızın üzerine karabiberi ve tuzu da ilave edip tekrar karıştırıyoruz. Mantarlı domates çorbamızı sıcak sıcak servis yapıyoruz. Servis yaparken üzerine rendelenmiş kaşar peyniri koyarsanız daha da lezzeti bir çorbanız olur. Mantarlı domates çorbası damağınızda bıraktığı lezzeti tattığınızda bir daha asla vazgeçemeyeceğiniz çorbalardan biri olacaktır. Afiyet Olsun ÖNERİ: Mantarlı domates çorbanızı arzuya bağlı olarak sıvı krema da kullanabilirsiniz. Ayrıca tavuk suyunuz yoksa, onun yerine hazır tavuk bulyonlardan da kullanmanız mümkün. Bu önerilerimizle de aynı lezzeti yakalamış olursunuz.

mantarli-domates-corbasi-tarifleri

 

Categories: Çorba Tarifleri

Çorba Tarifleri

Cuma, 13 Oca 2017 Yorum yok

Çorba Tarifleri

corba-tarifleri-kus-konmaz

Kuşkonmaz Çorba Tarifleri ve Gerekli Malzemeler

1 demet kuşkonmaz

3 yemek kaşığı tereyağı

5 su bardağı et suyu

1 su bardağı süt

1,5 yemek kaşığı un

1/4 çay kaşığı kırmızı toz biber

1/2 çay kaşığı taze çekilmiş tane karabiber

1 çay kaşığı kadar tuz

corba-tarifleri

Kuşkonmaz çorba tarifleri ve Hazırlanışı Öncelikle kuşkonmazlar bol su ile iyice yıkanır. Kuşkonmazların kabukları güzelce soyulur. Ardından soyulan kuşkonmazlar halka halka doğranır. Bu arada bir tavanın içerisine 3 yemek kaşığı tereyağ konur ve eritilir. Doğranılan kuşkonmazlar, eriyen tereyağının üzerine dökülür ve yaklaşık olarak 3-4 dakika kadar kavrulur. Daha sonra kuşkonmazların üzerine un ilave edilir . İlave edilen un kısık ateşte kuşkonmazların kokusu gelene ve rengi hafif değişene dek kavrulur. Un kavrulduktan sonra üzerine et suyu ile süt azar azar eklenir ve karıştırma işlemine devam edilir. İçinde unun topak haline gelmemesi için karıştırma işleminin bir çırpıcı ile yapılması daha iyi olur. Son olarak Taze çekilmiş olan karabiber ile kırmızı toz biber ve tuz ilave edilir. Bir kez daha karıştırdıktan sonra kısık ateşte 15 dakika kadar pişmeye bırakılır. 15 dakika sonra ocağın altı kapatılır ve nefis çorba kaselerde sıcak olarak servis edilir.

Zencefilli Havuç Çorba Tarifleri Gerekli Malzemeler

5 adet havuç

2 adet küp şeker büyüklüğünde taze zencefil

2 yemek kaşığı zeytinyağı

2 adet soğan

1 adet patates

5 su bardağı su

1 tatlı kaşığı iri çekilmiş karabiber

1 tatlı kaşığı tuz

corba-tarifleri-zencefilli-havuc

Zencefilli Havuç çorba tarifleri ve Hazırlanışı Öncelikle soğanlar yemeklik olarak doğranır. Patates ve havuçlar garnitürlük olarak küp küp doğranır. Ardından geniş bir tencere içerisine zeytinyağı dökülür ve tencere ocağa alınır.. Zeytinyağı kızdırıldıktan sonra üzerine soğanlar ilave edilir. Soğanlar kavrulduktan sonra patates ve havuçlar da tencereye katılır ve kavurma işlemine devam edilir. Sarımsak ve zencefiller birlikte havanda iyice dövüldükten sonra tencerenin içerisine eklenir. Tüm bu karışımların üzerine azar azar su katılır ve taze çekilmiş karabiber ile tuz da ilave edilerek bir kez daha karıştırılır. Ardından karışım kaynamaya bırakılır. Havuç ve patatesler yumuşayınca hazırlanan karışım blendr ile çekilir. Karışım pürüzsüz hale geldikten sonra yaklaşık olarak 5-6 dakika daha kaynamaya bırakılır. Daha sonra ocağın altı kapatılır. Kaselere konulan çorbalar, kekik ve dereotu veya biberiye eşliğinde servis edilir. Lezzetli olmasının yanı sıra çok sağlıklı bir çorba olup oldukça da besleyicidir.

AFİYET OLSUN…

Categories: Çorba Tarifleri, Tarifler

Sütlü Bulgurlu Çorba

Salı, 10 Oca 2017 Yorum yok

Sütlü Bulgurlu Çorba Kışın epey soğuk geçtiği, kar yağışlarının durmak bilmediği şu günlerde evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz ve içiniz ısıtacak bir çorba olan sütlü bulgurlu çorba tarifini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Çocuklarında çok beğendiği bu çorba, oldukça koyu kıvamlı bir çorba. İçinde krema olmamasına rağmen kremalı çorba tadına benzer yoğun bir aromaya sahip olan, sütlü bulgurlu çorba için gereken malzemeler de oldukça basit ve hemen hemen her mutfakta bulunabilecek malzemeler. 6 kişilik ölçülerle vereceğimiz bu tarifi 15 dakikada hazırlayıp, 20 dakikada pişirerek servise hazır hale getirebilirsiniz.

sutlu-bulgurlu-corba

Malzemeler:

– 1,5 su bardağı süt

– 3,5 su bardağı su

– 1 su bardağı bulgur

– 2 adet orta büyüklükte patates

– 1 fiske tuz – ½ tatlı kaşığı kırmızı pul biber

– 2 yemek kaşığı kadar tereyağı

Yapılışı: – Sütlü bulgurlu çorbayı hazırlayabilmek için, önce patatesleri iyice yıkayıp kabuğunu soyalım ve küp küp doğrayarak bir kabın içerisine alalım. – Bulguru ayıklayıp, yıkayalım ve süzelim – Bulguru ve patatesleri, çorbayı pişireceğimiz derince bir tencere içerisine alalım ve üzerine 3,5 su bardağı suyu ekleyelim. Patatesler yumuşayana kadar kısık ateşte pişirelim. – Çorbanın malzemeleri iyice piştikten sonra üzerine 1/5 su bardağı sütü ilave edelim ve beş dakika daha pişirdikten sonra içine tuzunu da atarak, çorbanın altını kapayalım. – Bu aşamadan sonra isterseniz çorbayı bu şekilde tüketebilirsiniz. Yada çorbayı blendırdan geçirerek daha homojen bir görünüm elde edersiniz. – Küçük bir tavanın içinde tere yağını eritelim ve içine kırmızı pul biberi ekleyelim. Hafifçe pul biberi yaktıktan sonra çorbanın üzerine dökelim. – Sütlü bulgurlu çorbamız hazır. Üzerine karabiber serperek kaseler içerisinde sıcak sıcak servis yapalım.

Categories: Çorba Tarifleri

Metabolizmayı Hızlandıran ve Yağ Yakan Çorba

Cumartesi, 31 Ara 2016 Yorum yok

Metabolizmayı Hızlandıran ve Yağ Yakan Çorba

metabolizmayi-hizlandiran-ve-yagi-yakan-corba-tarifi

Fazla kilolardan kurtulmak için, metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakan çorba tarifini deneyebilirsiniz. Bu çorbayı düzenli bir şekilde tüketerek, metabolizma hızınızı arttırmanız ve vücudunuzdaki fazla yağları kolaylıkla verip zayıflamanız mümkün. Metabolizma hızını arttıran ve yağ yakan çorba tarifleri şu şekildedir:

Metabolizmayı Hızlandıran ve Yağ Yakan Yulaf Çorbası Yulaf, içeriğinde bol miktarda lif barındırdığından uzun süre tokluk hissi sağlayan besleyici ve doyurucu bir gıdadır.Vücuttaki yağların yakılmasını hızlandıran bir etki gösterir. Lif ve posa açısından oldukça zengindir.

metabolizmayi-hizlandiran-corba

Yulaf çorbasının yapılışı şöyledir:

Gerekli Malzemeler:

1 litre su

1 çay bardağı yulaf

200 ml. süt

1 adet kuru soğan

Yarım çay bardağı zeytinyağı

2 diş sarımsak

Yarım çay kaşığı tuz ve karabiber

metabolizmayi-hizlandiran-ve-yagi-yakan-corba

1 adet orta boy kuru soğanı, ince ince doğrayarak zeytinyağında pembeleşene dek kavurun. Üzerine rendelenmiş 2 diş sarımsak ekleyin. Tuzunu ve karabiberini de ilave edip karıştırın. Daha sonra 1 çay bardağı yulaf, 200 ml. süt ve 1 litre suyu da ekleyerek kaynamaya bırakın. Ara ara karıştırarak kontrol edin. Bu çorbayı günde bir kez tüketerek metabolizma hızınızı arttırabilirsiniz. Metabolizmayı Hızlandıran ve Yağ Yakan Lahana Çorbası Metabolizmayı hızlandıran ve yağ yakan çorba olarak diğer önerimiz, lahana çorbasıdır. Lahana çorbası, yağ yakıcı özelliğinin dışında vücutta biriken ödemlerin ve toksinlerin de atılmasını sağlayan oldukça etkili bir besindir. Her iki çorbayı da deneyebilir, metabolizma hızınızın artmasına bağlı olarak yağ yakmayı da oldukça hızlandırabilirsiniz.

Categories: Çorba Tarifleri, Tarifler

Balkabağı Çorbası

Pazartesi, 26 Ara 2016 Yorum yok

Balkabağı Çorbası Tarifi ( Cevizli)

balkabagi-corbasi-cevizli

Balkabağı Çorbası İçin Gereken Malzemeler

500 gr bal kabağı

1 adet orta büyüklükte patates

1 adet kapya biber

100 ml krema

1 adet soğan

1 çorba kaşığı tereyağı

2 çorba kaşığı sıvı yağ

1 adet taze zencefil (yaklaşık yarım ceviz büyüklüğünde)

Tuz, taze çekilmiş karabiber (İsteğe göre ölçüsü ayarlanır)

balkabagi-corbasi-cevizli

Balkabağı Çorbası Sosu İçin Gereken Malzemeler ( Üzerine Dökmek İçin)

1 çorba kaşığı hazır pesto sos

1 çay bardağı kadar ayıklanmış ceviz yani ceviz içi

Çorbanın Hazırlanışı Öncelikle bal kabağı iri iri doğranarak bir fırın tepsisine konulur. Daha sonra üzerine tuz ve taze çekilmiş karabiber eklenerek karıştırılır. Ardından bal kabaklarının üzeri alüminyum folyo ile kapatılır. Bu şekilde hazırlanan bal kabakları 200 dereceye ayarlanmış fırına konularak yumuşayıncaya dek fırında bekletilir. Daha sonra bir tencereye yukarıda ölçüleri verilen miktarda sıvı yağ ile tereyağı konulur ve tencere ocağa konularak yağlar eritilir. Yağ eriyince üzerine önceden ince ince kıyılmış olan soğanlar ve ince ince doğranan kapya biberler eklenir. Soğan ve biberler kısa bir süre karıştırılır ve ardından ufak ufak doğranan zencefiller ile patates de ilave edilerek karıştırma işlemine devam edilir. Yaklaşık 5 dakika kadar kavrulan sebzelerin üzerine önceden fırında yumuşayıncaya kadar pişirilen bal kabakları da katılır ve tekrardan karıştırılır.

balkabagi-corbasi

Bu karışımın üzerini yaklaşık 3 parmak kadar geçecek seviyede su eklenir. Son olarak tuzu da isteğe göre ayarlanır ve birkaç taşım kaynattıktan sonra ocak ateşi orta ayara getirilir. Bundan sonra 15 dakika daha pişirilen bal kabağı çorbası 15 dakikadan sonra ocaktan alınır. Bunun la birlikte çorbaya krema eklenir ve karışım blenderden geçirilir. Eğer çorbanın kıvamı koyu olduysa sıcak su eklenerek çorbanın kıvamı seyreltilebilir. Çorbanın üzerine havanda ezilen ceviz içi ile fesleğenli pesto sos ilave edilerek çorba bir kez daha karıştırılır. Bu işlemin ardından çorbanın hazırlanışı biter. Böylelikle çorba güzel çorba kaselerinde sıcak sıcak servis edilir. Hem çok lezzetli hem de oldukça doyurucu bir çorba olduğundan kesinlikle tavsiye edilir. Afiyet Olsun…

Categories: Çorba Tarifleri, Tarifler

Nefis Közlenmiş Kırmızı Biber Çorbası

Cumartesi, 24 Ara 2016 Yorum yok

Nefis Közlenmiş Kırmızı Biber Çorbası

nefis-kozlenmis-kirmizi-biber-corbasi

Ara sıcak yemeklerden en çok tercih edilen ve ısrarla içilmesi gereken çorbaların günlük yaşantımızdaki yeri oldukça fazladır. Özellikle son zamanlarda değişik yöresel lezzetler en çok ilgi uyandıran yiyecekler arasında yer alıyor ve yapımı bir hayli fazlalaşıyor. Bu nedenle sizlerde güzel bir sıcak çorbayı ara sıcak olarak yemek ister misiniz? O halde sofranızı vazgeçilmezi çorbalardan bir olan nefis közlenmiş kırmızıbiber çorbası oldukça lezzetli ve ilgi çeken çorba aralarında yer almaktadır. Nefis közlenmiş çorba nasıl yapılıyor bunun için gerekli malzemeler tam olarak neler isterseniz hep birlikte öğrenelim.

Nefis Közlenmiş Kırmızı Biber Çorbası İçin Gerekeli Malzemeler

• 5 adet közlenmiş kırmızıbiber,

• 1 adet közlenmiş kırmızı iri domates,

• 1 yemek kaşığı salça

• 1 yemek kaşığı kadar tereyağı,

• 2 adet defneyaprağı,

• 2 yemek kaşığı un,

• Bir miktar tuz,

• Bir miktar karabiber,

• Yukarıda verilen listede eksiksiz ve tam ise o halde birde hazırlanışı ve yapılışı hakkında bilgileri sizler ile paylaşalım.

nefis-kozlenmis-kirmizi-biber-corbasi-tarifi

Nefis Közlenmiş Kırmızı Biber Çorbasının Yapılışı ve Hazırlanışı Yöresel lezzetler olarak en çok sevilen közlenmiş kırmızıbiber çorbasını yapabilmek için Öncelikle yapmanız gereken 3 adet kırmızı biberi güzelce közlemek ve ardından kırmızı domatesi közlemektir. Domatesi soyduktan sonra biberi ve domatesi küçük küçük dilimleyiniz.2 yemek aşığı kadar unu 1 yemek kaşığı kadar tereyağı iyice kavurun. Ayrıca bir diğer malzemeleri de sırası ile ekliyorsunuz. Önce salçayı ekliyorsunuz salça eriyinceye kadar kavurma işlemini bu şekilde sürdürüyorsunuz. Daha sonra lezzetini artırmak için biber ve domatesi iyice karıştırıp kavurma işlemine devam ediniz. Daha sonra bir miktar soğuk su ilave ederek karıştırma işlemini bu şekilde sürdürünüz. Çorbanın daha kıvamda olabilmesi için bir çırpıcı ile yardım alabilir çorbanın daha ince pürüzsüz bir görünürlüğe sahip olmasını bu şekilde sağlayabilirsiniz. Çorbayı yavaş yavaş en kısık ateşte pişirin. Çoraba sürekli kontrol altında tutulmalıdır. Çorba en az 10 dakika kadar karıştırılmaya devam edilmelidir.

nefis-kozlenmis-kirmizi-biber-corbasi-tarifi

Daha sonra nefis közlenmiş kırmızıbiber çorbasının süsleme işlemine geçelim. Öncelikle yapmanız gereken,2 adet defneyaprağını küçük küçük nane şeklinde elinizde eziyorsunuz. Elinizde ezdiğiniz defneleri yaptığını çorbanın içine yayıp süs kıvamını bu şekilde sağlıyorsunuz. Mis gibi kokan çorba ya konulan defneyaprağı çorbanın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Yöresel lezzet olarak bilinen ve her yemekte olması gereken bu lezzetli çorbaları yaparak, sevdikleriniz ile güzel huzurlu dakikalar geçirebilirsiniz. Bu nedenle özellik doğu taraflarında en çok yapılan közlenmiş kırmızı acı biber çorbası her 5 aileden birinde sevilerek yapılmaktadır. Bu muhteşem lezzeti sizlerde keşfedebilir güne güzel sıcak bir çorba ile başlaya bilirsiniz. Dilerseniz taze naneyi çorbanın içine ekleyebilir defneyaprağı yerine mis kokan naneyi de süslemede kullanabilirsiniz. Afiyet olsun sevdikleriniz ile mutlu günleriniz daim olsun.