arşiv

‘Bitki Çayları’ kategorisi için arşiv

Bitki Çaylarının İnanılmaz Faydaları

Perşembe, 03 Ağu 2017 Yorum yok

Bitki Çaylarının İnanılmaz Faydaları

 

bitki-caylarinin-inanilmaz-faydalari-nelerdir

Bitki çaylarının inanılmaz faydaları araştırılacak olursa karşımıza ilk çıkan bilginin tedavi amaçlı kullanılan hap ve ilaçların bitki özlerinden elde edildiği olmaktadır. Fakat burada bilinmesi gereken insan vücudu metabolizmasında emilimi yapılan bitki özlerinin haplar üzerindeki kullanım ölçütü farklılık göstermektedir. Kullanılan bir draje hap içinde bir çok bitkinin özütü yer alırken organik olarak tüketilen bitkilerde vücut etkileşimi bakımından daha düşük bir oran oluşturmaktadır.

bitki-caylarinin-inanilmaz-faydalari-nedir

Tansiyon açısından faydalı olan soğan veya sarımsak yutulduğunda veya tüketildiğinde metabolizma üzerinde etkisi yavaş yavaş görülürken bir tansiyon hapının vücuttaki etkileşimi kimyasal reaksiyonlar sayesinde daha hızlı gelişmektedir. Fakat burada unutulmaması gereken bitki çaylarının inanılmaz faydaları yavaş ve daha etkili olmaktadır. Çünkü kimyasal herhangi bir etkisi oluşmadığından doğal olarak vücutta bulunan hücreler ile herhangi bir tepki oluşturmadan bitki çayları faydaları ön plana çıkmaktadır. Denenmiş Faydalı Bitki Çayları Geçmişten günümüze geliştirilen tıbbi ilaç elde etme yöntemleri tamamen bitkisel ve kimyasal kavramlar üzerine kurulmuştur.

bitki-caylarinin-inanilmaz-faydalari-hakkinda-bilgiler

Özellikle geçmişte deneme yanılma yöntemi ile elde edilen bitkisel tedaviler sonrasında bitkisel içecekler olarak günümüze kadar ulaşmıştır. Ulaşan bu tür bitki çaylarının inanılmaz faydaları zamanla benimsenerek herhangi bir hastalığın belirtisinde alternatif tıp olarak kullanılmaktadır. Genellikle solunum ve sindirim sisteminde bitkisel çayların etkisi daha etkili görüldüğünden geçmişte olduğu gibi günümüzde bu yöntemler uygulanmaktadır. Denenmiş bitki çaylarının inanılmaz faydaları içeriğinde yer alan;

Hibiskus Çayı

Naneli Bitki Çayı: Yediği yemeklerden dolayı gaz sorunu olan ve şişkinlik oluşan kişilerde sindirim sistemine destek sağlamak amacı ile nane çayı düzenleyici olarak etki yaratmaktadır. Aynı zamanda terleme etkisini arttırıcı özelliği sayesinde ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

Zencefilli Bitki Çayı: Sindirim sisteminde sorun yaşayan kişilerin özellikle bulantı oluşumlarında kusmayı engelleyici bir içecektir. Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirmesi üst solumum yolu hastalıkları olarak bilinen grip ve nezleye karşı vücut dayanıklılığını arttırmaktadır. Acılığı yüzünden içme zorluğu çekenler limon ve balla tatlandırarak tüketebilirler.

bitki-caylarinin-inanilmaz-faydalari

Beyaz Papatya Çayı: Vücut metabolizması acısından sakinleştirici etkisinin kesin olarak bilinmesi bitki çaylarının inanılmaz faydaları konusunda parmakla gösterilebilecek sıcak içecek olmaktadır. Baş ve boğaz ağrısında azaltıcı ve zamanla yok edici etkisi stresinizi de yok edecektir. Bunun yanında ağız içi yaralarını ve uykusuzluk sıkıntısına karşı etkili bir bitki çayı türü olmaktadır. Denenmiş ve faydaları kanıtlanmış olan bitki türlerinden olan melisa, karahindiba, kuşburnu, kekik, zeytin, ıhlamur, adaçayı bitki çaylarının inanılmaz faydaları konusunda etkili birer sağlıklı içecek türü ortaya çıkarmaktadırlar.

Categories: Bitki Çayları

Hangi Bitki Çayı Hangi Hastalığa İyi Gelir

Çarşamba, 02 Ağu 2017 Yorum yok

Hangi Bitki Çayı Hangi Hastalığa İyi Gelir

 

hangi-bitki-cayi-hangi-hastaliga-iyi-gelir-konusu

Hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi gelir konusunda bilinmesi gereken yüksek antioksidan özelliğine sahip olan bitkilerin bu konuda daha etkili olduğudur. Çünkü bazen rahatsızlık giderici etkisini bildiğimiz bitkiler kilo aldırma açısından da etkili olabilmektedir. Bunlardan sindirim sistemi için rahatlatıcı etkisinin bilindiği kekik fazla tüketildiğinde yağ oranının fazla olmasından dolayı hareketsiz kalan kişilerde kilo aldırıcı etki yaratmaktadır. Bu nedenle bitkileri şifa niyetine kullanırken vücut metabolizması tarafından nasıl etkileşim göstereceği de göz önünde bulundurulmalıdır.

hangi-bitki-cayi-hangi-hastaliga-iyi-gelir-hakkinda-bilgiler

İlaç yerine kullanılmazken doğal yollardan elde edilmiş bitki çayları çoğu zaman hastalıkların hafif etkilerini yok edici özelliğine sahiptirler. Bitki çayları tüketileme aşamasında hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi gelir incelenecek olursa; Yeşil Çay: Antioksidan özelliği acısından en yüksek değere sahip olan yeşil çay sağlıklı kilo verme ve beslenme alışkanlıklarını düzenleme aşamasında etkili bir içecek olmaktadır.

hangi-bitki-cayi-hangi-hastaliga-iyi-gelir-hakkinda-bilgi

Ekinezye Çayı: Bağışıklık sistemi üzerindeki etkisi alternatif tıp acısından değerlendirildiğinde güçlendirici etkisinin olduğu kanıtlanmıştır. Üst solunum yollarında oluşan tahribatlarda nezle oluşumunda ekinezya çayı hafif bir şekilde bu hastalıkları atlatmaya destek sağlayıcı niteliktedir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle birlikte grip veya nezle mikrobu vücut mekanizmasında savaşçı hücreler tarafından etkileşime girerek yayılmadan engellenmektedir.

Rezene Çayı: Rezene çayını hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi gelir diye düşünecek olursak ilk aklımıza gelen bebeklerde gaz giderici olarak kullanıldığı karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca sadece bebeklerde değil şişkinlik oluşan kişilerde bu tür bir tedavi yöntemi olarak kullanılması mümkündür. Adet sancısı oluşan kişilerde bu sıkıntıların atlatılmasında yardımcı bir unsur olarak sık olmamak şartı ile rezene çayı tüketmek mümkündür.

hangi-bitki-cayi-hangi-hastaliga-iyi-gelir-hakkinda

En Faydalı Bitki Çayları Günümüzde özellikle bitki çayları hangi bitki çayı hangi hastalığa iyi gelir düşünmekten ziyade hangi bitki çayı daha çok zayıflatır? Gibi bir düşünce hakim olmuş durumdadır. Antioksidan acısından zengin olan doğal bitki çayları tüketildiğinde yağ yakıcı özellikleri ön plana çıkarak istenilen bölgedeki yağların yok edilmesi sağlanmaktadır. Fakat yağ yakma işlemi sadece içilen bitki çayı ile mümkün olmayıp içilen bitki çayının spor aktiviteleri ile desteklenmesi gerekir. Çünkü antioksidan etkisi yaratan bitki çayları terleme sağlayarak zayıflama etkisini göstermektedir. Bunlardan;

hangi-bitki-cayi-hangi-hastaliga-iyi-gelir

Lavanta Çayı: Sakinleştirici etkisinin yanında mide hareketlerini düzenleyici etki yaratarak zayıflama yönünde fayda sağlamaktadır.

Papatya Çayı: Özellikle baş ağrılarını giderme konusunda etkisi hissedilmesinin yanında vücut şeker oranlarını da dengede tutarak sporla desteklenen zayıflama programlarında zayıflatıcı etkisi olan bir sıcak bitki çayı içeceğidir

Categories: Bitki Çayları

Detoks Çayı

Pazartesi, 24 Nis 2017 Yorum yok

Detoks Çayı

detoks-cayi-tarifleri

Bitki çaylarından olan detoks çayı hem zayıflamak için hem de vücudu temizlemek için çok yararlı olmaktadır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Detoks çayı vücudu toksinlerden arındırmak için çok yararlıdır. Gün boyunca boş vaktiniz vardır. Bu boş vakti beş dakikalığına detoks yapıp içebilirsiniz. Detoks çayı aynı zaman da kalp ve tansiyon hastalarına da çok iyi geldiğini söylemektedir. Bitki çayların içine zamanınız olmalıdır. Uykuya dalmadan önce, sabahları uyandığınız zaman ve gündüzleri oturup dinlendiğiniz zaman içebilirsiniz.

detoks-cayi

Sabahları uyandığınız zaman kaynamış suyun içerisine limon dilimler ve biraz da zencefil ekleyin. Bu sayede metabolizmanız artacak ve gün boyunca da enerjiniz yüksek kalacaktır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Vücudunuza vitamin takviyesi yapmış olacaksınız ve işlemi büyük bir zevkle yapabileceksiniz. Detoks çayı sadece gün içinde üç bardak içilmelidir. Asla üç bardaktan fazla detoks çayı içmemelisiniz. Akşam saatlerinde içmiş olduğunuz detoks çayı bağırsakları temizlenmesine yardımcı olacaktır. Bunu sakın unutmayınız.

detoks-cayi-hazirlanisi-ve-sunumu

Kış aylarında sıcacık içtiğiniz bitki çaylarını yaz aylarında nasıl içeceğiz diye sorarsanız yaz aylarında çayı soğuk da içebilirsiniz. Detoks çayı aynı zaman da vücudun yaşlanmasını önlemektedir. Vücudunuzdaki yaşlanmanız hızlandıysa zararlı bakterileri atmaya yardımcı olan detoks çayıdır. Gelelim diyet yaparken de içmenizi tavsiye ediyorum. Sağlıksız kilo vermek yerine detoks çayı ile sağlıklı kilo vermeyi tercih edin.

detoks-cayi-yapilisi

Detoks çayı için gerekli olan malzemeler şunlardır. Bir yemek kaşığı yeşil çayı, bir tatlı kaşığı kadar da mate adlı bir çay, iki adet karanfil, yarım limonun suyu, bir tane yeşil elma, bir adet karabiber, bir yemek kaşığı tarçın ve bir litre de sudur. Çaya daha çok lezzet katmak için üç sap nane de ekleyebilirsiniz. İlk olarak bir litre suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra ocaktan alın ve sırayla içine elmayı ve kiviyi ekleyin. Sonra da bir tatlı kaşığı olan mate adındaki çayı, karanfil, limon, karabiber, yeşil çay ve tarçın da ekleyin. Sonrasın da tekrar malzemeler ile birlikte ocağa alıp beş dakika yine kaynatın. Ocağı kapattıktan on dakika sonra demleyip içmelisiniz.

detoks-cayi-hazirlanisi

Eğer soğuk içmek isterseniz soğutup buz dolabında tutabilirsiniz. Asla bir sakıncası ve zararı yoktur. Demlediğiniz detoks çayının üzerine kesmiş olduğunuz naneleri de ekleyip için. Nane detoks çayına daha çok tat vermesini sağlayacaktır. Detoks çayını çok kişi denemiş ve çok faydasını görmüşlerdir.

Categories: Bitki Çayları, Tarifler

Yağ Yakıcı Bitkisel Çay Tarifleri

Cuma, 14 Nis 2017 Yorum yok

Yağ Yakıcı Bitkisel Çay Tarifleri

 

yag-yakici-bitkisel-cay

Günümüzde kilo vermek ve özelliklede vücutta biriken fazla yağlardan kurtulmak için çeşitli yöntemler mevcut. Farklı farklı diyet listeleri, estetik operasyonlar, mide küçültme ameliyatları, çeşitli zayıflama ürünleri bunlardan sadece birkaç tanesidir. Ancak en etkili çözümlerden biri de yağ yakıcı bitkisel çay tarifleridir. Hem bitkisel olması hem de kulanım rahatlığı nedeniyle birçok hanım fazla yağlardan kurtulmak için genellikle bitkisel kürleri kullanmayı tercih ederler. Şimdi en çok tercih edilen yağ yakıcı bitkisel çay tarifleri hakkında sizi bilgilendirmeye çalışalım.

yag-yakici-bitkisel-caylar

• Son yıllarda en popüler olan yağ yakıcı bitkisel çaylardan birisi “mate çayı”dır. Mate çayı sayesinde kan dolaşımınız hızlanacağı için sindirim sisteminiz düzene girer ve tükettiğiniz yağlı yiyeceklerin yağ olarak vücudunuzda birikmesini engeller. Böylece fazla kilolarınızdan da kurtulmanız mümkün olur. Üstelik mate çayının hazırlanışı da çok kolaydır. Bir tatlı kaşığı met bitkisini bir su bardağı su ile demleyip içebilirsiniz.

yag-yakici-bitkisel-cay-tarifi

• Yağ yakıcı bitkisel çay tarifleri arasında zayıflamanızı da kolaylaştıracak bir diğer karışım ise tarçın ve zencefil çayı olarak bilinmektedir. Bu bitkisel çayı hazırlamak için, bir kök taze zencefil, bir adet kabuk tarçın, bir çay kaşığı karabiber, iki adet karanfil, altı adet kakule, bir litre su ve bir tatlı kaşığı bala ihtiyacınız var. Bal ve karabiber dışında tüm malzemeleri karıştırıp yaklaşık üç dakika kaynatın. Daha sonra balı ve karabiberi de ilave ederek günde üç-dört defa bir su bardağı içebilirsiniz.

yag-yakici-bitkisel-cay-tarifler

• Yıllardı tüm dünyada yaygın bir şekilde kullanılan yağ yakıcı çay tarifleri arasında “oolong çayı” da etkili bitkisel kürler arasında yer almaktadır. Oolong çayı vücutta yağ depolanmasına yardımcı olan enzimleri yavaşlattığı için güçlü bir yağ yakıcı bitkisel kürdür. Bu çayı, bir bardak suyun içine bir tatlı kaşığı oolong bitkisini koyarak demleyebilirsiniz. Oolong çayı, hem kolayca zayıflamanızı sağlar hem de kalça ve göbek bölgesinde biriken yağ dokularının kısa sürede erimesine yardımcı olur.

yag-yakici-bitkisel-cay-tarifleri

• Yağ yakıcı bitkisel çay tariflerinin sonuncusu ise şöyledir: İçeriğinde bulunan A vitamini sayesinde vücuttaki fazla yağların erimesini kolaylaştıran ve ayrıca cildinizin güzelleşmesini de yardımcı olan “limon otu çayı”nıda mutlaka denemelisiniz. Limon otu bitkisini çevrenizde kolayca bulabilirsiniz. Bir cezve yardımıyla bu çayı hazırlamak çok kolaydır. Bir cezve suyun içine iki tatlı kaşığı limon otunu koyup yaklaşık 2-3 dakika kadar kaynatın ve demlenmeye bırakın. Bu arada cezvenizin üzerini kapatmayı unutmayın. 5 dakika bekleyip hafif ılındıktan sonra karışımın içine bir çay kaşığı taze nane ilave edin günde birkaç bardak için. Ne kadar etkili bir çay olduğunu göreceksiniz.

Categories: Bitki Çayları, Tarifler

Beyaz Dutun Mucizevi Faydaları

Cuma, 07 Nis 2017 Yorum yok

Beyaz Dutun Mucizevi Faydaları

beyaz-dutun-mucezevi-faydalari-nedir

Yaz meyvesi olarak bilinen dutun sağlık için ne kadar önemli bir besin olduğunu biliyor muydunuz? Çeşitli hastalıklara iyi geldiği olarak bilinmektedir. Her türlü değişik etkiye sahip olan beyaz dutun içeriğinde zengin mineraller ve vitaminler bulunmaktadır. Bu elementler insanın daha dinç olmasına yardımcı oluyor. Belki birçok meyvede olmayan vitaminin sadece 3 adet dutta ne kadar fazla olduğunu anlatsak buna inanamazsınız. Gerçekten bazen besinler dış görüntüsü ile değil içindeki hazineler ile değerlendirmeniz ve tüketmeniz gerekir. Çünkü sağlık her şeyden önemlidir. Sağlık için her şeyden az da olsa yemek gerekir. Çünkü bazı elementler sizin bir diğer yediğiniz ile eş değerde olmayabilir. Bunun için vücudun temel ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılamanız gerekir. Peki, beyaz dutun insan sağlığına faydaları neler merak ediyor musunuz? O halde gelin bu hazineden hep birlikte yararlanalım ve bilgilenelim.

beyaz-dutun-mucezevi-faydalarindan

Beyaz Dutun Mucizevi Faydaları

• İçerisinde bulunan doğal kimyasallar sayesinde hastalıklarda antibiyotik yerine kullanılabilir. Evet, neredeyse antibiyotik kadar güçlü olan beyaz dut sizi kısa sürede iyileştiriyor ve hastalıklara karşı dirençli olmanızı sağlıyor. Yazın bu meyveden mümkün oldukça çok tüketiniz.

• Vücudun yazın kaybettiği suyu dengeleyerek size yaşama enerjisi veriyor. Dut aynı zamanda çabuk eriyip vücutta dağılarak vücudun su ihtiyacını karşılıyor.

• Özellikle egzama rahatsızlığı olan kişiler için yara kurutucu olduğu söylenmektedir. Beyaz dut çeşitli deri hastalıklarında oldukça fayda sağlıyor. Egzama, sedef, gül hastalığı, mantar hastalığı ve diğer alerjilerin kısa sürede geçmesine ve yaraların iyileşmesine neden olur.

beyaz-dutun-mucezevi-faydalari

• Beyaz dut kurusunu bir cezvede kaynatın ve daha sonra egzama olan bölgelere kaynatılan dut kurusunun suyundan sürün. Cildin daha çabuk iyileşmesi ve hava almasını sağlayacaksınız. Kaşıntı varsa deride kısa sürede buna da bu yöntem ile engel olabilirsiniz. Ayrıca beyaz dut kurusunu haşlayıp çayını içtiğiniz zaman mide içinde oluşan yaralarında kısa sürede iyileştiğine şahit olacaksınız. Deri ve iç hastalıklarına beyaz dut adeta şifa olur.

• Diş ağrılarına diş eti yaralarına oldukça iyi gelir.

• Cildin doğal bir güzelliğe kavuşmasına yardımcı olur.

beyaz-dutun-faydalari

• Saçın daha hızlı uzamasına ve saç dökülmelerinin azalmasına yardımcı olur.

• Beyaz dut ile yapılan reçellerde kansızlık gibi sorunların bittiğini göreceksiniz. Eğer kansızlığınızın azalmasını istiyorsanız doğal yollardan beyaz dut alarak reçelini kendiniz yapabilir ve bunu düzenli bir şekilde sabahları ekmeğe sürerek tüketebilirsiniz. Üstelik zayıf ve kilo alamayan kişiler beyaz dut yerlerse kısa sürede iştahları açılır.

• Kanserli hücreler ile savaşarak siz tehlikeli hastalıklara karşı önceden korur. Bağışıklığı güçlendirir. Cildi genç tutar. Beyaz dutun mucizevi faydaları bulunmaktadır. Sizlerde yaz meyvesi olan beyaz dutu yiyerek çeşitli deri hastalıklarına karşı kendinizi koruyabilir tertemiz bir cilde sahip olabilirsiniz. Sağlıklı günler dileği ile.
beyaz-dut

Şifalı Bitki Çaylarından Çınar Yaprağı Çayı Önemli Bilgi

Perşembe, 30 Mar 2017 Yorum yok

Şifalı Bitki Çaylarından Çınar Yaprağı Çayı Önemli Bilgi

sifali-bitki-caylarindan-cinar-yapragi

Şifalı bitki çaylarından çınar yaprağı çayı önemli bilgi kapsamında değerlendirilecek konuların başında gelmektedir. Çünkü çınar yapısal olarak incelendiğinde doğanın zor koşullarına karşı koyarak yıllara meydan okuyan bir tür olmaktadır. Bu nedenle yapraklarından elde dilen kürde insan vücudunda etkili olduğu kanıtlanmış durumdadır. Özellikle romatizmalı rahatsızlıklarda etkisinin görüldüğü kesinleşmiştir. Modern tıp bu konuda birçok bitkinin değişik bölümlerinden faydalanarak haplar ortaya çıkarmaktadır. İşte bunların en başında çınar yaprakları gelmektedir. Aynı zamanda alternatif tıp olarak değerlendirilen şifalı bitki çayları birçok sağlık problemine çözüm olmaktadır.

sifali-bitki-caylarindan-cinar-yapragi-cayi-onemi

Şifa aslında doğada saklı bir kaynaktır. Önemli olan doğru bitkiden doğru etkiyi sağlayabilmektir. Bu işlemde eski zamanlardan günümüze kadar gelen denenmiş birçok sonuçla aktarılmaktadır. Çınar yaprağı çayı aynı zamanda günümüzde çınar yaprağı kürü olarak bilinmekte ve bu adla kullanılmaktadır. Şifalı bitki çaylarından çınar yaprağı çayı önemli bilgi olarak televizyon programlarında veya web sitesi blog sayfalarında sıklıkla konu olmaktadır. Özellikle kireçlenme tedavisinde etkilerinin olumlu olarak kanıtlanmış olması dikkat çekicidir.

sifali-bitki-caylarindan-cinar-yapragi-cayi-onemli-bilgi

Çınar yaprağından elde edilen kür eklemlerde oluşan kireçlenme ve diğer tüm eklem rahatsızlıklarını azaltıcı ve tedavi edici olarak kullanıldığında olumlu sonuçlar doğurmaktadır. Denenmiş olması özellikle tıp adamlarının da bu konuda tavsiyelerine neden olmaktadır. Çınar yaprağı kürü kullanımı orta yaş gruplarında ve çok ayakta kalan kişilerde oluşan kireçlenme rahatsızlığı olanlara tavsiye edilirken, sağlıklı olanlarında çay olarak tükettiklerinde olası bu tür rahatsızlığın önleyici etkisini göreceği belirtilmektedir.

sifali-bitki-caylarindan-cinar-yapragi-cayi-onemli-bilgi

Çınar Yaprağı Kürü Hazırlanışı

• Şifalı bitki çaylarından çınar yaprağı çayı önemli bilgi olarak aktarılırken yapılacak kürün hazırlanışı da önem arz etmektedir.

• Çınar ağaçlarının tüylerinden kurtuldukları ağustos ve eylül aylarında toplanan yaprakları güneş görmeyen bir yerde kurutulur.

• Kurutulan bu yapraklar nem ve küf olasılığından korunmak amacı ile hava almayacak şekilde kavanozlarda muhafaza edilir.

• Klor seviyesi en düşük olan su kaynatıldıktan sonra parçalı şekilde olan çınar yapraklarından seçilerek bunları küçük parçalar halinde kaynayan suyun içine ilave ediyoruz.

• Bu şekilde kısık durumdaki ateşte kısa bir süre bir dakika gibi kaynatıp ateşten indiriyoruz.

sifali-bitki-caylarindan-cinar-yapragi-cayi-onemli-bilgiler

• Çok sıcak içmemeye gayret ederek ılık bir hal aldığında kahvaltılardan yarım saat önce ve akşam yemeklerinden yarım sat önce bir bardak içiyoruz.

• Bu çınar yaprağı kürü bir ay boyunca kesintisiz bu şekilde tüketildikten sonra gerekirse hastane ortamında test yaptırarak tedaviye ne kadar cevap verilmiş kontrol edebilirsiniz.

Aynı zamanda şifalı bitki çaylarından çınar yaprağı çayı önemli bilgi olarak antidepresan etkisinin de olduğu bu konuda yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür.

Categories: Bitki Çayları, Tarifler

Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır

Cumartesi, 25 Mar 2017 Yorum yok

Sarımsak Çayı Nasıl Yapılır

sarimsak-cayi-nasil-yapilir-hazirlanisi

Sarımsak çayı nasıl yapılır? Bu konu düşünüldüğünde aslında pekte olumlu bir tat elde edilebileceği düşünülmemektedir. Fakat burada asıl önemli konu sağlık olunca tat ve lezzetten çok sonuçları dikkat çekici olmaktadır. İlk etapta herkes aynı soruyu soruyor. Sarımsak çayı olur mu? Evet, sarımsak çayı olur. Hem de çok aromatik ve sağlıklı olur. Bunun için yapmanız gereken öncelikle tam teşekküllü bir hastane ortamında gerekli tahlilleri yaptırmış olmanız gerekmektedir. Çünkü insanoğlu bir sıkıntı ile karşılaşmadan çözümcüler olabilecek hiçbir konuya ılımlı bakamamaktadır. Ne zaman başına bir olumsuzluk geldi o zaman araştırmaya başlamaktadır. İşte böyle olmaması için insan vücuduna her zerresi ile faydalı olduğu kanıtlanmış, sarımsaktan çay yaparak içmenin de ne kadar faydalı olduğu açıklanmaktadır.

sarimsak-cayi-nasil-yapilir

Sarımsağın Faydaları Nelerdir? Kolesterol dengeleyicidir Kanı sulandırır dolaşım sistemini rahatlatır Hazmı kolaylaştırarak sindirim sistemini rahatlatır. Yüksek tansiyona karşı etkilidir Bağışıklık sisteminin en belirgin destekleyicisidir. Doğal antibiyotik etkisi sağlar İşte bütün bu sayılanların yanında sayılmayan diğer faydaları ile hap ve diğer ilaçlardan almadan doğal olarak vücut metabolizmasının bakımını sağlayabilen bir bitkidir. Sarımsak çayı nasıl yapılır? Bu konuda ki asıl önemli olan doğrudan sarımsaktan mı çay yapılıyor? Kesinlikle hayır. Çünkü sarımsak tek başına içilebilecek bir çay olmamaktadır. Bunun için destekleyici doğal şifalı bitkiler kullanılmaktadır. Bu kullanılan şifalı bitkiler kesinlikle sarımsağın özelliğini bozmayan ve kimyasal bir reaksiyon oluşturmayan şifalı bitki türleri olmaktadır.

Sarımsak Çayı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

İki diş doğal yetiştirilmiş sarımsak

Taze iki dilim zencefil

Yarım çay bardağı zerdeçal

Sıcak su

Tercihen bal

Tercihen limon

sarimsak-cayi-nasil-yapilir

Sarımsak Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sarımsak çayı nasıl yapılır? Diye merak edenler için çok basit olarak açıklanmaktadır. İki diş sarımsağı rendeleyerek bir cezve içine bırakalım Zencefilleri ince ince kıyarak cezve içine sarımsakların üzerine bırakalım. Önceden hazırlanan sıcak suyu bu cezveye koyarak iki üç dakika kaynattıktan sonra üzerine zerdeçalı ilave ediniz. Bu karışımı bir süzgeç yardımı ile bardağa aldıktan sonra tatlandırmak amacı ile bal veya şeker kullanabilirsiniz. Ayrıca sarımsağın ve zencefilin acılığının yok edilmesi için tercihiniz boyutunda limon sıkarak içmeye hazır hale getirebilirsiniz. Bu konuda önemli bir konu olan sarımsağın ve diğer şifalı bitkiler karışımının yan etkileri olabilecek konular düşük tansiyon ve şeker hastalığı olmaktadır. Böyle bir teşhis koyulmuş olanlar bu sarım çayı karışımını tüketmemesi önerilmektedir. Tatlandırmak amacı ile kullanılan bal ise sıcak suda çözünerek etkisini kaybedeceği düşünülerek ılık olarak eklenmesi tavsiye edilir.

Categories: Bitki Çayları, Tarifler

Kırk Kilit Otu Çayı

Perşembe, 02 Mar 2017 Yorum yok

Kırk Kilit Otu Çayı Tarifi

kirk-kilit-otu-cayi

Eski çağlarda kırk kilit otu çayı çok fazla yapılmaktadır. Çünkü kırk kilit otu çayının oldukça faydası vardır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Aynı zaman da bir çok hastalıkların tedavisi içinde kullanılmaktadır. Kırk kilit otu çayı Yunanistan da ve Roma da kullanılması yaygın olmaktadır. Bizim ülkemizde de kırk kilit otu çayı ot kuyruğu olarak da bilinmektedir. Kırk kilit otu çayı kemikleri çok güçlendirmektedir. Kemiklerin tedavisinde de bu kırk kilit otu çayı insanlara önerilmektedir. Kırk kilit otu çayının faydalarına da gelecek olursak böbreklerde taş veya kum varsa atılmasına yardımcıdır. Aynı zamanda da idrar söktürücü olmaktadır. İnsanlarda bulunan ödemi azaltmakta yardımcı olmaktadır. Kadınlarda çok fazla görülen idrar yolu enfeksiyonlarına da iyi gelmektedir. Cildinizde olan yaralara için de kullanılır. Fazla kiloları olan insanlar kırk kilit otu çayı içtikleri zaman kilo verebilirler. Midede ülser ve yanma varsa iyi gelmektedir. Saçlarının eğer dökülüyorsa saçlarınızı kırk kilit otu çayı ile yıkarsanız sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlamış olursunuz. Bunu sakın unutmayınız. Bunu sakın unutmayınız. Ayrıca kırk kilit otu çayı kanamayı da durdurmaya yarar.

kirk-kilit-otu-cayi-nasil-demlenir

Kırk kilit otu çayı otunun hazırlanışı anlatalım.

İlk önce aktarlardan kırk kilit otu vardır. Aktarlardan alıp iki çay kaşığı kadar kırk kilit otunu ufalayınız. Sonra da suda beş dakika kaynatın. Daha sonra da bardağa dökün. Beş dakika bekletiniz. Ardından da bu çayı içiniz. Kırk kilit otunun taze olması açıkçası çok önemli olmaktadır. Bilimsel olarak da test edilmiş ve kırk kilit otu çayının çok faydalı olduğu söylenmiştir. Kırk kilit otu çayının hiç bir zararı yoktur. Bize bu konuda güvenebilirsiniz. Kırk kilit otu ile ilgili çalışmalar yapılmış ve sonuç olarak da insanların vücuduna faydalı olduğu gözlenmiştir. Saçlarınız ve tırnaklarınız eğer kolay kırılıyorsa kırk kilit otu çok iyi gelecektir. Yaralara sürüldüğü zaman da iyileştirici bir etkisi vardır. Bu yüzden de kırk kilit otu çayı tavsiye edilmektedir.

kirk-kilit-otu-cayi-tarifi

Kırk kilit otu çayının bazı küçük yan etkilerinden bahsetmek isterim. Kırk kilit otu çayı çok fazla içildiği zaman yani günde bir bardaktan fazla içildiği zaman B1 vitamin eksikliği olabilmektedir. İdrar söktürücü olan kırk kilit otu çayı insanın vücudunun susuz bırakabilmektedir. Diyabet olan hastaların da bu bitkisel çayları içmek için ilk önce doktorunuzdan izin alması gerekmektedir. Ayrıca hamile olan bayanlarında bu kırk kilit çayını asla içmemelidirler. Kırk kilit otu çayını bilmiyorsanız ve bu güne kadar hiç duymadıysanız bu yazıyı okuyarak bilgi almaya başlayınız. Çünkü kırk kilit otunun yararı çoktur.

Categories: Bitki Çayları

Meyveli Ihlamur Tarifi

Cumartesi, 18 Şub 2017 Yorum yok

Meyveli Ihlamur Tarifi

meyveli-ihlamur-tarifi

Kışın soğuk havalarda kendimizi korumak için çeşitli bitki çaylarını içeriz. Fakat her bitki çayı bizi yeterli bir şekilde koruma altına almaz. Bunun için soğuk algınlığına en iyi gelen ıhlamur çayını bizlere tavsiye ederler. Ihlamur gerçekten sağlıklı ve soğuk algınlığı için oldukça idealdir. Bu yüzden sizin her kış düzenli bir şekilde ıhlamur içmeniz gerekir. Klasik bir şekilde ıhlamur, içmek yerine bol meyveli ve vitaminli ıhlamur içmeye ne dersiniz? O halde sizler için hazırladığımız pratik ve adı bir o kadar güzel meyveli ıhlamur tarifi hakkında sizlere detaylı bilgileri aktaracağız. Bakalım sağlık için çok ama çok faydalı olan bu ıhlamura neler ekleniyor ve ıhlamur tam olarak nasıl yapılıyor hep beraber öğrenelim.

Hot apple cider with cinnamon sticks

Meyveli Ihlamur Tarifi İçin Gereli Malzemeler

• Bir tutam taze toplanmış ıhlamur yaprağı (Kurutulmuş olması tercih edilir.)

• 3 adet yeşil ekşi elma (Elmaların organik ve dalından toplanmış şekli tercih edilir.)

• 2 adet kabukları soyulmuş taze limon (halka şeklinde kesilmiş olacak)

• 2 yemek kaşığı taze kurutulmuş nane

• 1 adet kabuğu soyulmuş taze portakal (Portakallar halka şeklinde dilimlenmiş olacak )

• 15 tane kuşburnu meyvesi

• 7 yaprak karanfil (Ihlamurun güzel kokmasını sağlayacak)

• 1 adet nar (Ayıklanmış olacak)

• 1 adet küçük ince havuç (Dilimlenmiş olacak)

• 5 dal taze defneyaprağı

• İstenilen malzemeler evinizde mevcut ise o halde meyveli ıhlamurun yapılışına geçelim ne dersiniz?

meyveli-ihlamur-tarifleri

Meyveli Ihlamurun Hazırlanışı Ve Yapılışı

Öncelikle sizden istenene malzemeleri temiz bir suda teker teker yıkayınız. Meyvelerin ve ıhlamurun iyi yıkanması sağlık açısından oldukça önemlidir. Önce bir derin çaydanlığın içine limonları doğrayın. Daha sonra ayıklanmış narı hemen ardından 1 adet taze portakalı kabuğu soyulmuş şekilde halka şeklinde keserek ilave ediniz.3 adet yeşil elmayı kabuklarını asla soymadan küp şeklinde dilimleyerek ilave ediniz. Suyu çaydanlığın yarısına gelecek şekilde önce bu malzemeler ile kaynatınız. 10 dakika kadar kaynayan meyvelerin hemen ardından dilimlenmiş havucu, daha sonra kuşburnu meyvelerini ilave edin ve kısık ateşte kaynatmayı sürdürün. En son işlem ise ıhlamur, nane ve defneyaprağının eklemesidir. Bunları da kaynayan ıhlamura ekledikten sonra hemen üzerine 2 su bardağı temiz su ekleyin ve kaynama işlemini 10 dakika kadar kısık ateşte sürdürün. Bu işlem yavaş yavaş bütün meyvelerin ve ıhlamurun içine karışması ile ortaya çıkacak ve size muhteşem bir içeceği sunacaktır. Kışın sizi koruyan bol meyveli ve vitaminli ıhlamuru içmeyi sakın unutmayın. Afiyet olsun.

Categories: Bitki Çayları, Genel

Hatme Çiçeği

Salı, 29 Kas 2016 Yorum yok

Hatme Çiçeği

hatme-cicegi

Hatme çiçeğini Türkiye’de özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde tatile giden ya da yaşayanlarımız mutlaka görmüştür. Bu bölgelerde bahçelerin olmazsa olmaz süsüdür. Sadece bu bölgelerde yetişmekle kalmayıp sulak olan birçok yerde yetişmektedir. Bana tatili hatırlatan bu çiçek uzun bir gövdeden sonra üst taraflarda yer alır. Küçük çiçekli bir ağaca benzemektedir. Gövdesi kadife gibi bir ottur. Yani yumuşak ve tüylüdür. Alt kısımdaki yeşil tüylü yumuşak gövde geniştir. Yukarıya doğru incelir ve çiçeklenir. Birçok rengi vardır. Ebegümecigiller familyasındandır. Kaynaklara göre; anavatanı batı Asya’dır. Oradan zamanla doğu Asya ve Avrupa’ya doğru yayılmıştır.

Uzun yıllar açan bir bitkidir. Yine çeşitli kaynaklarda Eski Mısır uygarlığında çokça kullanıldığı belirtilmektedir. Hatme Çiçeği Temmuz ve Ağustos aylarında toplanır. Hatmi kökleri ise sonbahar aylarında toplanır. Toplandıktan sonra yıkanıp kurutulup kullanıma hazır hale getirilir. Kurutulan bitkileri genellikle ağzı kapalı cam bir kavanozda, karanlık, rutubetsiz ve serin bir ortamda saklamalıyız. Hatme çiçeği için uygun olan saklama şekli de böyledir. Saklama ömrü diğer sene gelip yenilerini topladığınız zamana kadardır. Aslında iki yıla kadar saklanabilse de her yıl tazelemek en uygunudur.

Hatme çiçeği içeriğinde bulunan maddeler şöyledir;

Musilaj, nişasta, sakkaroz, galaktoz, pektin, yağ, tanen ve asparagindir. Hatmi çiçeği hakkında bir de şöyle ilginç bir bilgi vardır. Bitkinin İngilizce ismi “Marshmallow”dur. Bildiğimiz pufidik şeker olan marshmallow yani. Hatme Çiçeğinden; hatme çiçeği çayı, hatme çiçeği yağı, hatme çiçeği sirkesi yapılır. Hatme çiçeği çayını yapmak için bir litre kaynar su içerisine bir tutam kurutulmuş hatmi çiçeği atmak ve demlenmeye bırakmak gerekir.

Hatme çiçeğinin yararları ise şöyledir;

– Mukoz dokularda yumuşatıcı etkisi vardır. çünkü içeriğinde müshilaj maddeler bulunur.

– Boğaz ağrısı, bronşit ve öksürüğe iyi gelir. Özellikle kuru öksürüğü önleyici özelliğe sahiptir.

– Diş eti çekilmesini önleyici etkisi vardır. Bunun için hatmi çiçeği kaynatılıp günde 3 kez ve sadece 1 hafta boyunca gargara yapılmalıdır. Bu gargara ayrıca ağız yaralarına da iyi gelmektedir.

– Böbrek taşlarının düşürülmesinde olumlu etkileri vardır.

– Sivilce, akne ve yüzdeki yaralar için haşlanıp ezip lapa haline getirilen hatmi çiçeğini sürmek bunları azaltmaktadır.

– Emziren annelerin sütlerini artırmaktadır.

– Rahim hastalıklarının önlenmesinde faydalı olmaktadır.

– İltihaplı dokulardaki iltihabı azaltma özelliği vardır. Bitkinin bilinen zararları bulunmasa da her bitki herkese iyi gelmeyebilir. Bunu göz önüne alarak bir doktora danışmak suretiyle kullanmak en uygunudur. Sağlıklı günler.

Nar çiçeği

Cumartesi, 26 Kas 2016 Yorum yok

Nar çiçeği

 

nar-cicegiNar ağacının çiçeğidir. Nar çiçeği ile ilgili şarkılar bile yapılmıştır. Sevgiliye hitap ederken söylenmiştir. Çünkü nar çiçeği çok güzel bir görünüme sahiptir. Kırmızı ile turuncu arası arasında insana enerji veren harika bir rengi vardır. Özellikle son yıllarda nar meyvesinin faydaları üzerine oldukça fazla araştırma yapılmıştır. Bu araştırmaların sonuçlarında nar’ın bir şifa kaynağı olduğu ortaya çıkmıştır. Nar’ın suyundan kabuğuna, çiçeğinden yağına hep şifa kaynağıdır. Nar çiçeği baharatçılarda kurutulmuş bir şekilde satılmaktadır. Nar çiçeği bitki çayı demler gibi demlenmektedir. Nar çiçeği çayının tadı mayhoştur. Bitki çaylarını kullanmadan önce sadece faydalarına bakıp tüketmek doğru bir yaklaşım değildir. Her bitki çayının faydaları yanında zararları da olabilir. Maydanoz’un faydalarını hepimiz biliriz ya da adaçayı’nın faydalarını biliriz ama hamilelerin kullanması uygun değildir. Düşüğe sebep olmaktadır. Aynı şey nar çiçeği için de geçerlidir. Faydalarını önemsediğimiz kadar zararları ya da yan etkilerini de değerlendirmeliyiz.

Peki neden nar çiçeği çayı içilmelidir, faydaları nelerdir;

– C vitamini yönünden zengin bir kaynaktır.

– Vücudumuzda bulunan iltihapların atılmasını destekleyecektir.

– Doğal antibiyotik ve antioksidan özellikleri vardır. Dolayısıyla bağışıklık sistemini destekleyecektir.

– Kanserli hücrelerin çoğalıp yayılmasını durdurmaktadır.

– Düzenli olarak tüketimi cilde canlılık getirmektedir.

– Kan şekerini düzenlemektedir. Bu sebeple diyabet hastaları için bir nimettir.

– Kan basıncını düzenlemektedir. Bu sebeple tansiyon hastaları için bir nimettir.

– Bağırsaklardaki kurt ve solucanları temizlemektedir.

– Kireçlenme sorunlarına iyi gelmektedir.

– Kolesterolü dengelemektedir.

– Demir, potasyum, ve K vitamininden zengin olduğundan anti aging özelliklere sahiptir ve düzenli olarak, uzun yıllar kullanımında yaşlanmayı geciktirmektedir.

– Kan şekerini düzenlediğinden diyet listelerinde yer almaktadır. Çünkü tatlı krizlerini önleyici etkisi bulunmaktadır. Tüm bu faydalarına rağmen nar çiçeği çayının zararları da bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

– Hamilelik ve emzirme dönemine ilişkin yeterli çalışma yapılmadığından hamile ve emziren kadınların kullanmaması gerekmektedir. Düşüğe sebep olma ya da emzirme döneminde sütün kalitesini düşürme gibi olumsuz etkileri olabilir.

– Tansiyon ve kolesterol sorunları için doktor gözetiminde kullanılan ilaçların etkilerini değiştirebilmektedir. Bu sebeple doktor onay verdiği takdirde kullanılmalıdır.

– Tansiyonu ve şekeri düşürme özelliği olduğundan zaten düşük tansiyon ya da şeker sorunu olan kişilerde olumsuz etkiler yaratacaktır.

Peki kendiniz için zararları olmadığını aksine faydaları olduğunu öğrendiğiniz bu nar çiçeği çayını nasıl hazırlamalı ve tüketmelisiniz? Her bir kupa için bir tatlı kaşığı nar çiçeği yeterli olacaktır. Günde üç bardaktan fazla tüketilmemelidir. Zaten bitki çaylarının genelinde bu kural geçerli bulunmaktadır. Sağlıklı günler.