arşiv

‘Bebek Yemekleri Tarifleri’ kategorisi için arşiv

Meyveli İrmikli Bebek Muhallebisi

Çarşamba, 16 Ağu 2017 Yorum yok

Meyveli İrmikli Bebek Muhallebisi

 

meyveli-irmikli-bebek-muhallebisi-yapilisi

Bebekler için çok özel bir yemek tarifi olmaktadır. Meyveli irmikli bebek muhallebisi vereceğim malzemeler en fazla iki kişilikten oluşmaktadır. Bunu sakın unutmayınız. Hazırlanışı ve pişirilmesi ise tam yirmi dakika kadar sürer. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Bu vereceğim malzemelere karşı bazı bebeklerin alerjisi olabilir. Bu yüzden de bu meyveli irmikli bebek muhallebisi tarifini bebeklerinize yedirmeden önce yazacağım malzemeleri ilk önce çocuk doktoruna söyleyip danışmalısınız. Meyveli irmikli bebek muhallebisi tarifi malzemeler ise şunlardır.

meyveli-irmikli-bebek-muhallebisi-tariflerinden

Bir adet elmayı rendeleyin.

Bir yemek kaşığı kadar da irmik ekleyin.

İsteğe göre de bir tatlı kaşığı pekmezi de muhallebinin içerisine ekleyebilirsiniz. Bu malzemelere karşı eğer bebeğinizin alerjisi yok ise verebilirsiniz.

meyveli-irmikli-bebek-muhallebisi

Meyveli irmikli bebek muhallebisi bebekler için çok önemlidir. Hem çok lezzetli ve hem de çok doyurucu olmaktadır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Şimdi de meyveli irmikli bebek muhallebisi tarifinin hazırlanışına da gelelim. İlk olarak bir tencerede suyu ve irmiği kaynatın. Beş dakika bu şekilde kaynamalıdır. Sonra da içöerisine rendelediğiniz elmayı ekleyin. Muhallebi piştikten sonra da bir tatlı kaşığı kadar pekmezi de kasenin içerisine ekleyin. Bebeğinize de afiyetle yedirin. Bebeğiniz emin olun ki bu muhallebi tarifine çok bayılacaklardır. Hatta bayıla, bayıla yiyeceklerdir.

meyveli-irmikli-bebek-muhallebisi-tarifler

Bir çok aile bu muhallebiyi çok beğenirler. Yorum kısmında da zaten yazdılar. Dilerseniz sizler de okuyabilirsiniz. Bu muhallebi çok yemek konusunda seçici olan bebekler için çok önemlidir. Bir türlü bir şey bebeğinize yediremiyorsanız mutlaka bu muhallebi tarifini yediriniz. İçerisinde hem meyve hem süt ve hem de pekmez yer almaktadır. Özellikle bu muhallebiyi kış aylarında sık, sık yedirebilmeniz mümkündür. Bebeklere özel olan bu muhallebiyi sizlere çok tavsiye ediyorum. Sitemize de girdiğiniz zaman resimli bir şekilde anlatımlı olarak bulunmaktadır. Hemen siteye girip resimlerim ile de inceleyebilirsiniz.

meyveli-irmikli-bebek-muhallebisi-tarifi

Bebeğiniz muhallebiyi yemeyi çok seviyorsa bu yazdığımız faydalı muhallebiyi de denemenizi öneririm. Bu muhallebi genellikle bir gece muhallebisi olmaktadır. Bunu aynı zaman da irmik yerine pirinç de koyabilirsiniz. Tercih tamamen sizlere bağlıdır. Bebeğiniz gece muhallebi hazırlamak istiyorsanız irmik koyun. Ama muhallebiyi gündüz yapacaksınız pirinç ekleyin. Çünkü pirinç gece bebeğinizi rahatsız edebilir. Ama irmik gece bebeğinizi rahatsız etmez sadece bebeğinizi doyurabilir.

Kabaklı Ve Patatesli Bebek Maması

Salı, 25 Nis 2017 Yorum yok

Kabaklı Ve Patatesli Bebek Maması

kabakli-ve-patatesli-bebek-mamasi

Bebeklerin hem doymasını ve hem de sağlıklı bir şekilde büyümesini istiyorsanız sitemizdeki bebek yemek tariflerine göz atınız. Bunlardan bir tanesi olan kabaklı ve patatesli bebek maması tarifini eminim çok beğeneceksiniz. Kabaklı ve patatesli bebek maması hazırlanışı beş dakika ve pişmesi ise on beş dakika sürmektedir. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Kabaklı ve patatesli bebek mamasını bebekler de rahatlıkla yiyebilecek ve tadını da beğeneceklerdir. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Kabaklı ve patatesli bebek mamasının malzemeleri bunlardır.

kabakli-ve-patatesli-bebek-mamasi-yapimi

Bir adet kabak,

bir adet patates ve

iki çay kaşığı da tere yağdır.

Hem kabak ve patates orta boyda olması gerekiyor.

kabakli-ve-patatesli-bebek-mamasi-tarifi

Şimdi tarifin yapılışını söyleyelim. Kabağı ve patatesin kabuklarını soyunuz. Sonra da küp, küp olarak doğrayınız. Doğradığınız sebzelerinde üzerini su ile kaplayınız. Bu şekilde sebzeler suyun içerisinde on beş dakika haşlanması gerekiyor. Sebzeler piştikten sonra da tere yağını da içerisine ekleyin ve sonrada rondodan geçirin. Ama mutlaka yemeğin kıvamını bebeğinizin yiyebileceği şekilde yapın. Kabaklı ve patatesli bebek maması tarifin sitemizde bulunan resimli anlatımlarını da inceleyebilirsiniz. Kabağın faydaları çoktur. Bu yüzden de bebeklerin gelişimi için kabak yemeleri çok önemlidir.

kabakli-ve-patatesli-bebek-mamasi-tarifler

Kabak aynı zaman da çok çabuk pişen bir yemektir. Kabak A vitamini olarak da oldukça zengindir. Hem de kabak C vitamini deposu olarak da bilinmektedir. Bu yüzden de bebeklerin mutlaka bu mamayı yemeleri lazımdır. Bu sebzeden vitaminleri alarak sağlıklı olarak büyümeye başlayacaktır. Bebeğiniz eğer kiloluysa yine bu kabak ve patatesli mama tarifini yedirerek bebeğinizin midesini rahatlatacaksınız. Ayrıca bebeğinizin bağırsaklarını da rahatlatarak sindirimini kolaylaştıracaktır.

kabakli-ve-patatesli-bebek-mamasi-yapilisi

Bebeğinize sekiz ay boyunca kabak yemeği yedirirseniz gaz sorunu yaşamaz. Ama bilmeniz gereken önemli bir bilgi de bebeğiniz ishal olduysa eğer sakın kabak yemeği yedirmeyiniz. Çünkü kabak ishal sorununu arttırmaktadır. Bebeğinizde böbrek sorunu varsa o zaman kabak yedirmeyin vermek için ise doktorunuza danışın. Kabak ve patates mamasının içerisine tercihe göre sütlü krema da dökebilirsiniz. Bu sayede tadını değiştirecek ve bebeğinize değişik kabak yemeği tattırmış olursunuz. Sade kabak yiyemeyen bebeklere sütlü krema ile de kabak mamasını deneyebilirsiniz.

İlikli Ve Kemik Sulu Şehriye Çorbası

Salı, 28 Şub 2017 Yorum yok

İlikli Ve Kemik Sulu Şehriye Çorbası

 

ilikli-ve-kemik-sulu-sehriye-corbasi

Bebekler için sitemizde çok özel yemek tarifleri bulunmaktadır. Bebeklerinizin iyi gelişmesi için ve sağlıklı beslenmesi için bebek yemek tariflerini inceleyiniz. Bebekler için ilikli ve kemik sulu şehriye çorbası bebeklerin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için çok önemlidir. Aynı zaman da bebeklerin kemikleri de gelişmektedir. Bu çorba tarifini bebekler için mutlaka denemelisiniz. Hem de bebekler için de çok lezzetli bir yemektir. Bebekler için ilikli ve kemik sulu şehriye çorbasının malzemeleri;

biraz tel şehriye

küçük demlik kadar su,

bir tane ilikli kemiğin suyu,

sıvı yağ,

tuz ve

salça dır.

ilikli-ve-kemik-sulu-sehriye-corbasi-tarifi

Bu çorba tarifinin malzemeleri sadece bu kadardır. Şimdi gelelim yapılışına ilk önce yağı dökün ve ardından da salçayı ekleyip karıştırınız. Sonrasında su koyun ve kaynatınız. Kaynayınca da tel şehriyeleri ekleyiniz. Tel şehriyeli yumuşamaya başlayınca ilik kemikli suyunu da ekleyiniz. En son da tuzunu atınız. Bu tarif çok faydalı ve çok sağlıklıdır. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Kesinlikle deneyin ve bebeklerinizin gelişimine ne kadar faydası olacağını sizlerde göreceksiniz. Ayrıca grip olan bebeklere de çok iyi gelecektir. Bunu sakın unutmayınız. Çocuk doktorlarının da tavsiye ettiği bu yemek tarifini sizlerde bebekleriniz için pişirmelisiniz. İlikli ve kemik sulu şehriye çorba kalsiyum olarak çok zengin olmaktadır. Kış mevsiminde bebeklerin bedenini güçlendirmeye yardımcıdır. Hastalıklara karşıda direnci arttırmaya büyük yardımcıdır. Bebekleri özellikle kış aylarında sıklıkla tüketmelidirler. Kemik suyunun faydasını anlatmakla bitirmemiz mümkün değildir. Ama biz yinede kemik suyunun faydasını birer, birer sizler için ve bilmeyenler için yazalım.

ilikli-ve-kemik-sulu-sehriye-corbasi-tarifi

Kemik suyu kırılmış olan kemikleri iyileştirir. Halsiz olan ve enerjisi düşük olan bebeklere çok iyi geldiğini söyleyebiliriz. Kemik suyu bebeklerin gelişiminde fayda sağlar. Bununla birlikte bebeklerin bağışıklık sistemini de düzeltmektedir. İlik kemiğinin içindekiler kış aylarındaki soğuk algınlığını korumaktadır. Böylece bebeklerin kemiklerini kuvvetlendirmiş olacaksınız. İlik kemiğinin her kasaptan kolaylıkla bulabilirsiniz. Hem çok faydası var hem de çok lezzetlidir. Bebekler çorbaları daha rahat yerler ve daha rahat sindirirler. Bebeklerde altıncı aydan itibaren ilik kemik sulu çorbayı tavsiye etmekteyiz. Tat verici olduğundan dolayı bebeklerde çok sevecektir. Yani bebeklerin bu ilik kemik sulu çorbayı severek yiyeceklerdir. Bir çok hastalıklardan da korumaktadır. Bebeklerin bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek çoğu hastalıkların oluşması engellemektedir. Bebekler için hazır gıdalardan kaçınmalısınız. Evinizde kendiniz bebeklerinizin sağlığı için sağlıklı yiyecekler hazırlanmalısınız. Bu çorba türünü kendi elleriyle hazırlayın ve bebeklerinize hazır gıdalara alıştırmayınız. Zaten çocuk doktorları asla hazır gıdaları bebekler için tastiklememektedir.

7 Aylık Bebekler İçin Tavuk Suyu Çorbası

Pazartesi, 20 Şub 2017 Yorum yok

7 Aylık Bebekler İçin Tavuk Suyu Çorbası

 

7-aylik-bebekler-icin-tavuk-suyu-corbasi

7 aylık ve üzeri bebeklerin ek besinlerden iyi yararlanması onların gelişimleri açısından oldukça önem taşımaktadır. Bu nedenle onlara ek gıda verirken neleri daha fazla sevip sevmedikleri hakkında bilgilere sahip olmanız gerekir. Sizler için hazırladığımız 7 aylık bebekler için tavuk suyu çorbası tarifi hakkında sizlere detaylı bilgilerden bahsedeceğiz. Bu pratik ve damak tadına uygun çorbayı yaparken bebeğinizin de iştahla yediğine şahit olacaksınız. Peki, 7 aylık bebekler için enfes tavuk suyu çorbası tam olarak nasıl yapılır hep birlikte bilgilenelim.

 

7 Aylık Bebekler İçin Tavuk Suyu Çorbası İçin Gerekli Malzemeler:

7-aylik-bebekler-icin-tavuk-suyu-corbasi-tarifi

• Tepeleme bir su barağı kadar tavuk suyu,

• Yarım su bardağı kadar temiz içme suyu,

• Tepeleme bir su bardağı kadar küçük taneli pirinç,

• Bir miktar yağ,

• Bir miktar tuz,

• 250 gram tavukgöğsü suyu ve tavuk parçacıkları kullanılacak

• Tat vermesi için ise yarım çay kaşığı kadar tarçın.

• Yukarıda bu malzemeler sizlerde mevcut ise hemen bebeğiniz için iştah açıcı tavuk suyu çorbası yapmaya başlayalım. Bakalım bu çorbanın püf noktaları tam olarak nelermiş hep birlikte öğrenelim.

 

7 Aylık Bebekler İçin Tavuk Suyu Çorbasının Yapılışı Ve Hazırlanışı

7-aylik-bebekler-icin-tavuk-suyu-corbasi-yapilisi

Öncelikle çorba işlemine geçmeden önce 250 gram kadar tavukgöğsünü suda haşlıyorsunuz. Suyun daha lezzetli olması için bir tatlı kaşığı zeytinyağı ve çok az tuz serperek kendi buharı ile tavuk suyunun oluşmasına ve tavukgöğsünün pişmesine yardımcı oluyorsunuz. Haşlanan tavukları süzdükten sonra hemen ardından temiz bir çelik süzgece tavuğu süzüp suyunu bir kenara ayırıyorsunuz. Tavuğun suyunu sakın ziyan etmeyin hata fazlasını bir cam kavanoza soğutarak buzlukta saklamayı tercih edin. Bu sizin ikinci kez tavuk suyundan çorba yapmanız için gerekli olacaktır. Tepeleme eşitlediğiniz bir su bardağı tavuk suyunu bir ve ya bir buçuk kadar küçük taneli pirincin içine ilave ediyorsunuz. Daha sonra sizden istenilen suyu yağı ve tuzu ekliyorsunuz. Haşlanan tavukgöğsünü bir bıçak yarımı ile küçük dilimlere bölüp haşlanan tavuk suyuna ekliyorsunuz. Kaynama işlemi gerçekleştikten sonra kısık ateş yardımı ile yine 10 dakika kadar kaynatmaya devam ediyorsunuz. Çorba kendi buharı ile pişikten sonra altını kapatıyorsunuz. Daha sonra karıştırıcı ile iyice ezerek üzerine yarım çay kaşığı kadar tarçın ekleyip yemeğin lezzetini arttırıyorsunuz. Hem besleyici hem de oldukça faydaları bulunan tavuk suyu çorbamız hazır. Sizlere 7 aylık ve üzeri bebekler için lezzetli bir menü sunduk.

Afiyet olsun.

Bebeklere Özel Sebze Çorbası

Pazartesi, 13 Şub 2017 Yorum yok

Bebeklere Özel Sebze Çorbası

bebeklere-ozel-sebze-corbasi

Anne sütünden hemen sonra bebeklere takviye olarak ek besinler verilir. Bebeklerin sadece mama yemek yerine besleyici gıdalardan tüketmesi onların daha sağlıklı olmalarına katkıda bulunur. Bu nedenle özenle yaptığınız her yemekte besleyici özelliğinin olup olmaması hakkında bilgilere sahip olmanız gerekir. 6 aylık bebek anne sütünde kesildikten sonra bebeğe alıştırma olarak ilk olarak çorbalar yedirilir. Çorba yiyebilen bebek zamanla her yemekten yiyebilme potansiyeli yakalar. Bunun için sizlere bebeklere özel sebze çorbası nasıl yapılır hakkında genel bilgileri sunacağız. Bakalım bebekler en çok hangi çorbaları severek yiyorlar. İlk olarak sizlere sebze çorbasının tarifini vermek ile başlayalım ne dersiniz?

bebeklere-ozel-sebze-corbasi-tarifi

Bebeklere Özel Sebze Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

• 1 Çay bardağı kadar kırmızı mercimek. Ayıklanmış ve yıkanmış olacak.

• 1 adet ince küçük bir havuç rendelenmiş olacak

• 1 adet küçük boy kabak kabukları soyulmuş olacak.

• 4 dal kadar ıspanak iyice yıkanmış olacak.

• 1 adet en küçüklerden açık renk patates

• 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı katkısız olacak

• Bir miktar tuz • Bir tatlı kaşığı kadar süt

• Bir çay kaşığı kadar toz şeker

• Yukarıda verilen malzemeler eğer evinizde tam olarak mevcut ise o halde bebeklere özel sebze çorbasının hazırlanışı ve yapılışı hakkında genel bilgileri sizler ile paylaşalım.

bebeklere-ozel-sebze-corbasi-yapilisi

Bebeklere Özel Sebze Çorbasının Yapılışı Ve Hazırlanışı Öncelikle mercimeği bir güzel yıkıyorsunuz daha sonra ardından diğer malzemeleri kabağı, patatesi havucu yıkayıp küp küp doğruyorsunuz. Daha sonra göz kararı en az bir yemek kaşığı kadar zeytinyağı ve tuz ilave ediyorsunuz. Üzerine bir miktar su ekledikten sonra kısık ateşte kendi buharı ile pişmesini bekliyorsunuz. 5 dakika kaynayan çorbanın içine 4 dakika kadar ıspanağı ekliyorsunuz. Kaynama süresi 10 dakika kadar sürmelidir. Bu esnada sürekli karıştırıyorsunuz. Bebeklere özel sebze çorbasının yapılışı oldukça kolaydır. Daha sonra daha pürüzsüz olmasını sağlamak içindeki malzemelerin yutulacak kıvama gelebilmesi için çorba piştikten birkaç dakika sonra elektrikli karıştırıcı ile karıştırıp içinde kabağın, havucun, ıspanağın ve diğer malzemelerin püre şekline gelmesini sağlıyorsunuz. Çorbanın püre şeklinde olması bebeğin daha kolay bir şekilde yiyeceği anlamına gelir. Bu nedenler sebze çorbalarında bebeğin yutabileceği şekilde yani mama kıvamında hazırlamak oldukça önemlidir. Bu çorbayı haftada en az 3 kere yaparak bebeğinizin bağırsak gelişimine bir de yemek yeme alışkanlığına katkıda bulunabilirsiniz. Sizlere bol sebzeli bebeklere özel sebze çorbasını tarif ettik. Afiyet olsun.

Bayat Ekmek Köftesi Tarifi

Pazar, 17 Şub 2013 Yorum yok

Bayat Ekmek Köftesi Tarifi

Hazırlanışı:

Bayat ekmekleri ufalıyoruz bir miktar süt ve su ilave ettikten sonra karıştırıyoruz. ve iyicve yedirdiktensonra  suyunu sıkıp büyük bir kaba koyuyoruz malzemeyi.

Yurmurtaları kırıp Elimizle ufalıyoruz. Üzerine soğanı ve sarımsağı rendeliyoruz.  Maydanozukatıp  ilave ediyoruz. önceden rendelediğimiz kaşar peynirini üzerine ilave ediyoruz. Tuz ve karabiber serpiyoruz. Elimizle yoğurmaya başlıyoruz. Köfte harcını iyice yoğuruyoruz.  tahmöini 5-6 dakika kadar.
230113_0001
Eğer kıvamı yumuşak olursa üzerine galeta unu ilave edebilirsiniz. Hazırladığımız köfte harcından ceviz büyüklüğünde parçalara bölüyoruz. Normal köfte ebatında yuvarlayıp, elimizle bastırarak yassılaştırıyoruz. Geniş düz servis tabağına az miktarda galeta unu serpiyoruz. Ve üzerine köfteleri diziyoruz. ve pişirmeye hazır hale geliyor.

Tabağın üzerine streç film kapatıyoruz ve buzdolabında yarım saat kadar dinlendiriyoruz. Ardından tavaya köfteleri kızartmam için sıvıyağ koyuyoruz. yağın kızarma kıvamını bekleidkten sonra iki yönlü olara kkızartıyoruz köftelerimizi
Kızarttığımız köfteleri servis tabağına alıyoruz. Köftelerin yan tarafına da marulları yerleştiriyoruz. Çeri domatesleri de ikiye keserek aralara serpiştiriyoruz. Yemeğimizi servise hazırlıyoruz. işte nefis lezzet bu kadar kıs sürede bu kadar şık olarak hazır

 

Malzeme Listesi:

2 Bayat Ekmek
2 Adet Yumurta
1 Adet Soğan
2 Diş Sarımsak
1 Tutam Maydanoz
100 Gram Kaşar Peyniri
Tuz
Karabiber
Islatmak İçin:
1 Çay Bardağı Süt
Su
Garnitürü İçin:
Çeri Domates
Marul

Fırında Dil Balığı Tarifi Ve Yapılışı

Salı, 16 Eki 2012 Yorum yok

Fırında dil balığı tarifi ve yapılışı

Bebeginize gönül rahatlıgıyla 8 aylık olduktan sonra  verebileceginiz bir tarif

Malzemeler

2 parça fileto dil balığı

1 dilim soğan

Yarım domates

Tuz

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Fırında dil balığı tarifi

Küçük bir fırın kabına; balığı, ufak parçalar halinde doğranmış soğanı, domatesi, tuz ve zeytinyağını ilave edin. 175 derece fırında 15-20 dakika pişirin. 8. aydan sonra balığı rahatlıkla bebeğinize verebilirsiniz. Fosfor ve protein açısından çok zengindir.

Bebek Maması Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salı, 16 Eki 2012 Yorum yok

Bebek mamaları hazırlarken dikkat edilmesi gerekenler

 

Bebeklerimiz bizim herşeyimiz onların beslenmesi de bizim için çok önemli işte o yüzden mama hazırlarken dikkat etmemiz gerekenler

Bebeğinizin yemeğini hazırlarken az tuz kullanmaya özen gösterin. Onlar tuzla ve tabii şekerle de ne kadar geç tanışırlarsa o kadar iyidir. Zaten İleride bunları keşfedince engel olamayacaksınız.

* 1 yaşın altındaki bebeklere bal, inek sütü, sebzelerden ise bakla ve patlıcanı önermiyorum. Zaten doktorlar bu konuda anne-babaları çok güzel aydınlarıyorlar.

Bebek Mamalarında Dikkat Edilecek Noktalar tarifi

* Doktorunuza danışmadan bebeğinizi yeni besinlerle tanıştırmayın. Alerji riskine karşı da dikkatli olmalısınız.

* Bebeğinize ilk 6 ay yalnız anne sütü vermelisiniz. Bunu gerçekten çok arzulayın. Ben 7 ay anne sütü verdim ve içim bebeğime karşı çok rahat… Daha sonrasında da sağlıklı sebze, meyve ve tabii ki 9- aydan sonra balık ve et gibi protein ağırlıklı beslenmelere geçebilirsiniz.

* Çocuk sağlığında suyun da çok önemi var… Çocuğunuza sık sık su vermelisiniz.

Kabak Püresi Tarifi Ve Yapılışı

Pazartesi, 15 Eki 2012 Yorum yok

kabak püresi tarifi ve yapılışı

 

kabak bagırsakları çalıştıran bir sebze çocuklarınız için çok faydalı bir sebze püresi buyrun tarifi

Malzemeler

1 küçük boy yeşil kabak

1 diş sarımsak

1 küçük boy soğanın yarısı

1 küçük boy patatesin yarısı

Yarım demet maydanoz

1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Tuz
Yeşil Kabak Püresi tarifi

Kabak, maydanoz, soğan, sarımsak ve patatesi az suda haşlayın. Püre haline getirin. Sonra tuz ve yağ ilave edin. Hem çok lezzetli hem de vitamin deposudur. 7. aydan İtibaren bebeğinize yedirebilirsiniz