arşiv

‘Balık Tarifleri’ kategorisi için arşiv

Hamsi Buğlama Tarifi

Salı, 15 Ağu 2017 Yorum yok

Hamsi Buğlama Tarifi

hamsi-buglama-tariflerinden

 

Deniz ürünleri sevenler için değişik bir tarif almaya hazırlansın. Bu değişik tarifin adı hamsi buğlama tarifi olmaktadır. Hamsi buğlama hem lezzetli hem de görüntüsü ile insanın aklını başından almaya yetiyordur. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Hamsi buğlama hem llezzetli hem de görüntüsü ile insanın aklını başından almaya yetiyordur. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Hamsi buğlama için malzemelerini yazalım. İki buçuk kilo hamsi beş tane kuru soğan üç tane domates iki yemek kaşığı domates salçası tuz ve isteğe göre de maydonoz. Gördüğünüz gibi hamsi bağlama tarifi malzemeleri zor değildir. Aksine sağlıklı ve lezzetlidir. Bundan hiç şüpheniz olmasın.

hamsi-buglama-tarifleri

Hamsi buğlama tarifi malzemeler hamsi haricinde her şeyi evinizde olmasının şansı da yüksektir. Hamsi buğlamanın gelin tarifini yazalım. İlk olarak iki buçuk kiloluk hamsiyi elleriniz ile ayıklayın. Ardından ayıklamış olduğunuz hamsileri tuzlayın. Soğanları ise mutlaka halka şeklinde doğrayın. Bir derin tepsinin içerisine ayıkladığınız hamsileri dizin. Arkasından da halka şeklinde kestiğiniz soğanları hamsilerin üzerine koyun. İsterseniz soğanların üzerine de limon da dilim, dilim şeklinde koyabilirsiniz. Sonra domatesleri doğrayın. Domates salçasını da sulandırmanız gerekir. Sulu soslu domatesi de en son üzerine sos gezdirerek dökün.

hamsi-buglama-tarifler

Güzel koksun diye de eğer isterseniz maydanoz da ekleyebilirsiniz. Bu şekilde fırına koyup pişirebilirsiniz. Bu lezzet kesinlikle kaçmaz. Bunu sakın unutmayınız. Piştikten sonra gerçekten de çok lezzetli olacaktır. Aslında hamsi buğlamanın yapılışı asla zor değildir. Aksine kolay bir balık tarifi olmaktadır. Hamsi buğlama piştikten sonra nasıl göründüğünü merak ediyorsanız bu sayfaya girin ve nasıl güzel göründüğüne bir bakın. Hamsi buğlama tarifinin görüntüsü iştah açıcı olmaktadır. Üzerindeki domates sosu ve domates hamsi buğlamaya tat vermektedir. Sitemizde bu tarif ile ilgili yorumlar da vardır. Hemen girip okuyabilirsiniz.

hamsi-buglama-tarifi

Hamsi buğlama fırında yapıldığı zaman çok güzel olmaktadır. Hele ki domates ve domates sosu ile çok güzel olmaktadır. Baharat sevenler varsa biraz üzerine karabiber de serpebilirsiniz. Hatta bazı insanlar üzerine zeytinyağı ve ya tereyağı gezdirmektedir. Damak tadınıza uygun bir şekilde hamsi buğlamayı fırında pişiriniz. Akşam ne yemek yapsam diye düşünüyorsanız ve değişik balık tarifleri pişirmek istiyorsanız hamsi buğlamayı denemenizi tavsiye ediyorum. Hamsileri fırın tepsisinde yan, yana dizdiğiniz zaman çok hoş görünür. Hamsi buğlamayı fırın içerisinde yüz seksen dereceye ve sadece yirmi beş dakika pişmesi yeterli olacaktır. Ayrıca hamsi buğlamanın sıcak servis edilmesi de çok önemlidir. Daha çok bu konuda bilgi almak isterseniz sitemize lütfen göz atınız.

hamsi-buglama

Categories: Balık Tarifleri

En Pratik Balık Pişirme Yöntemleri

Çarşamba, 09 Ağu 2017 Yorum yok

En Pratik Balık Pişirme Yöntemleri

 

 

en-pratik-balik-pisirme-yontemleri-nelerdir

En pratik balık pişirme yöntemleri kişisel tercihler olabildiği gibi balığa lezzet katma için ayrıca uygulanan metotlar olabilmektedir. Bazı kişilere göre deniz balığı lezzetli kabul edilirken bazı kişilere göre tatlı su balıklarının daha çabuk lezzet katkısı ile tüketilebileceği kabul edilmektedir. Fakat her iki düşünce tarzında da aslında balık üzerine kurulan teoriler geliştirilmektedir. Balık ister tatlı sudan elde edilmiş olsun isterse denizden doğal olarak elde edilmiş olsun her ikisinde de vitamin değeri B12 üzerinde yoğunlaşmaktadır. Önemli olan pişirenlerin balığa ağız tatlarına göre lezzet kazandırmalarıdır.

en-pratik-balik-pisirme-yontemleri-nasildir

Bir sazan balığı sirke ve diğer terbiye ürünleri zeytinyağı, kekik, defne yaprağı ile marine edilerek kömürde pişirildiğinde çamur kokusundan arınarak lezzetli bir akşam yemeği olabiliyorsa, bir denizden tutulan sarpa balığı da aynı işlemler ile lezzetli bir hal alabilmektedir. Tatlı su balıklarının özellikle durağan sulardan tutulan sazan ve yayın balıklarının çamursu kokuları tamamen terbiye usulleri kullanılarak bu kokudan arındırılmaları ve en pratik balık pişirme yöntemleri ile en sevilen tatlar haline getirilmesi mümkündür. Aynı zamanda akarsulardan tutulan diğer balık türleri değişik yöntemler kullanılarak daha lezzetli bir şekle getirtmek mümkün olmaktadır.

en-pratik-balik-pisirme-yontemleri-hakkinda-bilgi

Zeytinyağı ve Defne Yaprağında Çupra Zeytin her türlü ürünü ile kullanılan ve sağlık açısından önemsenen bir bitki olarak yemeklerinde tatlandırıcı unsuru olmaktadır. En pratik balık pişirme yöntemleri içinde zeytin yağın da terbiye edilmiş bir levrek kekikle marine edilmesi balığa ayrı bir lezzet katmaktadır. Bunun yanında eğer diğer tüm balık türlerinde en basit yöntemleri kullanarak en hızlı şekilde yemeğe hazır hale getirmek isterseniz önemli püf noktalarını takip etmeniz yeterli olacaktır. Zeytinyağı ve defne yaprağın da bir çupra yemek isterseniz size en yakın balıkçıdan veya marketten alacağınız ister deniz çuprası isterseniz kültür çuprası bu yöntem sayesinde aynı lezzeti bulmanıza imkân sağlayacaktır.

en-pratik-balik-pisirme-yontemleri-hakkinda

En pratik balık pişirme yöntemleri kapsamında;

• Öncelikle çupranızın taze olmasına özen gösteriniz.

• Sonrasında balık içinde siyahlık kalmayacak şekilde temizleyin.

• Çupranın üzerine enlemesine keskin bir bıçakla çizikler oluşturun.

• Bu çizikler üzerine organik zeytinyağını istediğiniz kadar dökün

• Balığın karnına istediğiniz kadar defne yaprağı serpiştirin. Fakat dolma olmasın en fazla dört ya da beş yaprak yeterli olacaktır.

• İsterseniz ızgarada isterseniz fırında çuprayı yavaş bir şekilde pişirin

• Fırında veya ızgarada pişirirken yumuşak bir balık yemek isterseniz alüminyum folyoya sararak pişirmeniz bu tercih için en uygun yöntem olacaktır. Balık fırından veya ızgaradan alındıktan sonra en pratik balık pişirme yöntemleri paralelinde en pratik balık yeme yöntemlerini kullanarak yani ellerinizle afiyetle yiyebilirsiniz.

en-pratik-balik-pisirme-yontemleri

Categories: Balık Tarifleri

Balık Pişirmenin Püf Noktaları

Cuma, 04 Ağu 2017 Yorum yok

Balık Pişirmenin Püf Noktaları

 

 

balik-pisirmenin-puf-noktalari-nelerdir

Balık yemeği sevenler için balık pişirmenin püf noktaları önemli bir unsur olmaktadır. Çünkü yediğiniz balıktan zevk almak lezzetini doyasıya hissetmek pişirme yönteminiz ve terbiye usulünüze göre değişim gösterecektir. Balık sadece balık olarak yenmek istendiğinde tavaya veya ızgaraya konulmuş belirli bir kıvamda pişirilmiş bir yiyecek türünden farklı bir şey olmayacaktır. Fakat deniz veya tatlı su balığı ayrımı yaparak balıktan gerçekten istediği lezzeti alarak yemek isteyenler bir çok püf noktasını göz ardı etmeden uygulayan kişiler olmaktadır. Denizden çıkmış taze balığın lezzetli olacağı kesin olmakla birlikte çok çabuk dağılacağı herkes tarafından bilinmemektedir. Bu nedenle balık pişirmenin püf noktaları olarak bilinmesi gereken ilk önemli unsur bu olmalıdır.

balik-pisirmenin-puf-noktalari-neler

Denizden tutulmuş taze balığı dört veya beş saat gibi bir süre dinlendirerek pişirmeye tabi tutmak daha uygun olacaktır. Balık Yemenin En Lezzetli Yolu Balık sever bir kişi olarak seçicilik ve bilinçli balık tüketimi en önemli bir seçenek olarak karşınıza çıkacaktır. Özellikle balık pişirmenin püf noktaları konusunda tercih edilecek yöntemler seçicilik konusunda doğru yönde ilerlemenize destek sağlayacaktır. Peki, balık pişirmenin püf noktaları nelerdir? Deniz balığımı lezzetlidir? Tatlı su balığımı lezzetlidir? Gibi sorular ön planda tutularak balık yemek daha yararlı olacaktır.

balik-pisirmenin-puf-noktalari-hakkinda-bilgi

Bir balık sever olarak öncelikle bilmeniz gereken; Öncelikle hangi balık olursa olsun lezzetini tam anlamıyla alabilmeniz için yağlanma dönemi olan sonbahar başlangıcın da yani suların soğuyup balığın yağlandığı ve lezzetlendiği mevsiminde yemeniz gerekir. Balık ne kadar fileto olarak tüketilmesi ne kadar kolay olmasına rağmen kılçığı ile birlikte pişirilmiş bir balık vitamin değerini kaybetmezken lezzeti de aynı oranda farklılık gösterecektir.

balik-pisirmenin-puf-noktalari-hakkinda

Tavada pişirilen balık çabuk ve daha düzenli servis edilirken ızgara da pişirilen balık daha lezzetli ve kokusu içinde bir yemek türü oluşturacaktır. Büyük balıkları bütün olarak pişirmenin yerine dilimleyerek ızgarada, tavada veya fırında pişirmek daha uygun bir yöntem olacaktır. Balığı ızgara yaparken özellikle mevsiminde seçilen taze yağlı balıklar ızgaraya yapışmazken daha ayrı bir lezzet oluşturacaktır. Ayrıca bu tür pişirme yöntemlerinde balığın üzerine zeytinyağı karıştırılmış soğan suyu sürmek balıkta ayrı bir lezzet katmanı oluşturacaktır.

balik-pisirmenin-puf-noktalari

Mevsiminin dışında balık yemek için balıkçıdan veya maketlerden aldığınız kültür balıkları değişik soslama yöntemleri ile lezzetli bir hale getirilebilecektir. Balık etinin çabuk pişmesi omega 3 yağının korunarak ve yakmadan pişirilmesi önemli bir unsurdur. Bu açıdan bakıldığında balık pişirmenin püf noktaları olarak her türlü b 12 vitamini yönünden zengin balıkların üzerinde uygulamanız mümkündür.

Categories: Balık Tarifleri

Fırında Özel Tereyağlı Yerli Somon Tarifi

Pazartesi, 05 Haz 2017 Yorum yok

Fırında Özel Tereyağlı Yerli Somon Tarifi

firinda-soman-tarifi-yapimi
Balık severler için özel fırında yeri somon Türk menüsünde yöresel lezzet olarak yapılmakta ve oldukça fazla sevilmektedir. O halde merak edenler için fırında özel yerli somon nasıl yapılır detaylı bir şekilde bilgileri aktaracağız. Fırında Özel Tereyağlı Somon Tarifi İçin Gerekli Malzemeler • 2 dilim büyük olacak şekilde somon, • 1 büyük boy patates, • 8 adet çeri domatesi, • 1 küçük soğan, • 2 iri olacak şekilde diş sarımsak, • Bir miktar karabiber • Deniz tuzu ve ya evde kullandığınız bir miktar tuz, • Yeterli kadar defne yaprağı (tercih sizin ) • 2 yemek kaşığı ayarında tereyağı,1 ve ya 2 adet halka şeklinde dilimlenmiş limon • Yukarıda verdiğimiz malzemelerin eksiksiz olmasına özen gösteriniz. O halde Fırında özel tereyağlı somon tarihinin hazırlanışı ve yapılışından sizlere bahsedelim. Fırında Özel Tereyağlı Somon Tarifinin Hazırlanışı ve Yapılışı Sizlerden istenilen malzemelerin yeterli olduğundan emin iseniz öncelikle işe soğanları halka halka şeklinde kesmeye başlayarak yapınız. Halka şeklinde kestiğiniz soğanları geniş yayvan bir fırın kabına diziniz. Patatesleri iyice ılık suda yıkayın üstünde asla çamur kalmasın daha sonra patatesleri soyma işlemine başlayınız. Soyduğunuz patatesleri bir elma şeklini andıracak biçimde yuvarlak yuvarlak ince inece dilimleyin. Daha sonra bu patatesleri de yayvan tepsiye dizdiğiniz soğanların üzerine iyice yayalım. Sırada tabi ki çeri domatesleri var. Bunları bir güzel yıkayın ve kabuklarını ince bir şekilde soyunuz. Aynı patates gibi ince ince dilimleyiniz ve dizdiğiniz diğer malzemelerin üzerine ilave ediniz. Daha sonra soyduğunuz sarımsakları ezerek tepsiye dağıtarak ilave edin. Sarımsak somon balığının lezzetini arttıracaktır. Son olarak tereyağının üzerine bir miktar tuz ekleyerek parçalar şeklinde tepsinin dört bir yanına serpmek olacak. Hemen ardından çeşitli baharatlar kullanabilirsiniz. Örneğin karabiber ve ya pul biber, isotta olabilir. Bu sizin seçiminiz. Bütün karışım bittikten sonra geriye en önemli etken kaldı tabi ki somonlar. Somonları ise, ayrı bir tuz ile ovarak tepside var olan patateslerin arasına ekliyorsunuz. Daha sonra en üste göz kararı yine çok az karabiber ve defne yapraklarını diziyorsunuz. Defne yaprağı huzur veren kokusu ile somonun lezzetini inanılmaz derecede arttıracaktır. Daha sonra süslemek için limonları halka halka şeklinde tepsinin dört bir yanına dizerek yerleştiriniz. 200 derece ayarında fırının önceden ısıtıyorsunuz. Isıtılmış fırının içine yaptığınız enfes tereyağlı somonu koyuyorsunuz. Daha sonra patatesler pişene kadar fırını takip ediyorsunuz. Afiyet olsun.
firinda-soman-tarifi

Categories: Balık Tarifleri

İstavrit Tava

Salı, 18 Nis 2017 Yorum yok

İstavrit Tava

istavrit-tava-yapilisi

Aradığınız en lezzetli balık tarifi buradadır. İstavrit tava henüz denemediyseniz hemen deneyin. Evinizde pratik bir şekil de yapabilirsiniz. Hem de sağlıklı hem de çok lezzetlidir. Kesinlikle tadına doyamayacağınız bir tattır. Özellikle balık sevenler mutlaka hazırlasınlar. İstavrit tava çıtır, çıtır olmaktadır. Çünkü istavritler mısır ununa bulanır ve kızartılır. Sonra da ortaya çıtır, çıtır bir istavrit tava çıkar. İstavrit tava hazırlanışı yirmi dakika ve pişirme süresi de yirmi dakikadır.

istavrit-tava-tarifi-ve-sunumu

İstavrit tava için gerekli malzemeleri sıralayalım. Bunlar

üç yüz gram istavrit,

bir çay kaşığı kadar tuz ve

beş yemek kaşığı da mısır unudur.

Kızartılması için de iki su bardağı yağdır.

istavrit-tava-tarifi-ve-sunum

İstavrit tavanın yanında güzel bir sunum hazırlamak istiyorsanız iki tane limon ile iki tane de soğan ile servis edebilirsiniz. Gelelim istavrit tavanın püf noktalarını anlatmaya. İstavrit tavayı soğutmadan servis etmenizi tavsiye ediyorum. Yoksa tadı değişir. Bunu sakın unutmayınız. İstavritleri kızartma işlemine geçtiğiniz zaman fritözde yaparsanız çok daha lezzetli olacağından hiç şüpheniz olmasın. Artık sora istavritlerin yapılışına geldi. İstavritleri öncelikle bol suda yıkamalısınız. Özellikle de istavritlerin iç kısımlarını iyice yıkayın. Sonrada yıkamış olduğunuz istavritleri durulayın. İstavritleri sadece orta kısımları tuzlayın. Sonrada mısır ununa bulayın. Bu işlemden sonra da istavritleri tavada ya da fritözde kızartmaya başlayın. Yağı çekmemeleri için tabağın altına kağıt havlu serebilirsiniz. Böylece istavritler çok yağlı olmaktan kurtarabilirsiniz. Kızardıktan sonra da servis edeceğiniz tabaklara koyun ve yanlarına limon ve soğanı da ekleyerek sunumunu gerçekleştirebilirsiniz.

istavrit-tava-tarifi

İstavrit tavanın nasıl yapıldığını ve kızardıktan sonra ki halini görmek için sabırsızlanıyorsanız bu siteye girip istavrit tavanın resimlerini inceleyebilirsiniz. İstavrit tavayı akşam yemeklerinde misafirlere de kolayca yapabilirsiniz. Misafirlere akşam yemeğinde istavrit tava yaparak onların hem karnını ve hem de gözlerini doyuracaksınız. Tadı ve görüntüsü ile akıllarda ve damakta kalmayı başaran bir balık tarifidir. Sitemizde istavrit tavanın yorumlarını okuyarak aklınızda kalan soruların da cevabını bulacaksınız. İstavrit tavayı görür görmez canınız çekecek ve denemek için sabırsızlanacaksınız. Çocuklarınızda rahatlıkla yiyebileceği tarzda bir balıktır. Çünkü çıtır, çıtır olduğu için ve çocuklarda bu tür şeyler sevdiği için istavrit tavaya bayılacaklardır. İstavrit tavayı kızartırken zevkinize göre ister ay çiçek yağı kullanın ya da ister zeytin yağı kullanın. İstavrit tavanın kokusundan endişeleniyorsanız balık unutmayın en fazla evde iki gün kokar ve daha fazla kalmaz.

istavrit-tava

Leziz Somon Balığı Tarifleri

Cumartesi, 01 Nis 2017 Yorum yok

Leziz Somon Balığı Tarifleri

leziz-somon-baligi-tarifi

Hepinizin bildiği gibi balık omega-3 bakımıdan oldukça zengin besinlerdendir. Bu nedenle uzmanlar hafta en az üç kez balık tüketilmesi gerektiğini savunuyorlar. Özellikle de gelişme çağında olan çocukların D vitamin eksikliğinin giderilmesi için yapay ilaçlar veya doğal olmayan omega-3 alımından sa vücudun D vitamini ihtiyacını balık tüketerek giderilmesinden yanalar. Hem çocukların hem de yetişkinlerin daha sonraları farklı sorunlarla karşılaşmamaları için Omega-3 alımı çok önemlidir. Bizde tüm bunları düşünerek sitemizde leziz somon balığı tarifleri vermeyi uygun bulduk. İşte tariflerimizde ilki: Bu tarifimiz bol sebzeli olduğu için hem lezzetli hem de oldukça besleyicidir.

leziz-somon-baligi-tarifler

• 1-Kâğıtta Sebzeli Somon Tarifi: Gerekli Malzemeler:

-2 adet somon balığı.

-2 adet orta boy patates.

-2 adet havuç.

-1 adet kabak.

-1 adet kırmızıbiber.

-1 adet yeşilbiber.

-1 adet orta boy kuru soğan.

-1 adet limon.

-2 yemek kaşığı tereyağı.

-Zeytinyağı, tuz, karabiber, kırmızı toz biber.

leziz-somon-baligi-tarifleri

Kâğıtta Sebzeli Somon Yapılışı: Yemeğimizi yapmaya tüm sebzeleri ince ve uzun bir şekilde doğrayarak başlıyoruz. Kare şeklindeki yağlı kâğıdımızı düz bir zemine çapraz bir şekilde yayıp üzerine bir miktar soğan koyalım. Soğanların üzerine iki parça somon balığı koyalım ve balıkların üzerine tuz ve baharatlarımızı serpiştirip üzerlerine zeytinyağı gezdirelim. Hemen ardından dilim limon ve bir parça tereyağını da ekleyelim. Yağlı kâğıdımızın çapraz kenarlarını uçlarından birleştirip kapatalım ve iki kenarını da bükerek kapatalım. Tüm somon dilimlerimizi bu şekilde yağlı kâğıdın içinde hazırlayıp fırın tepsisine dizelim ve önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında balıkların ve sebzelerin piştiklerinden emin oluncaya kadar pişirelim. Balık ve sebzelerin yumuşaması yeterlidir. Piştiğinden emin olduğumuz sebzeli somon balığımızı sıcak sıcak servis yapalım. Leziz Somon Balığı Tariflerimizden ikincisi de “Fırında Tereyağlı Yerli Somon Balığı Tarifi” dir.

somon-baligi-tarifi

• 2- Fırında Tereyağlı Yerli Somon Balığı İçin Gerekli Malzemeler:

-2 adet yerli somon dilimi.

-1 adet patates.

-Yarım dilim limon.

-6-7 adet çeri domates.

-1 adet küçük boy kuru soğan.

-2 diş sarımsak.

-2 yemek kaşığı tereyağı.

-Tane karabiber, defneyaprağı ve tuz(deniz tuzu ya da kaya tuzu tavsiye edilir)

somon-baligi-tarifleri

-Fırında Tereyağlı Yerli Somon Balığının Yapılışı: Soğanları halka şeklinde doğrayıp küçük fırın tepsisine yayalım. Daha sonra patatesleri elma dilimli veya yuvarlak olacak şekilde doğrayıp soğanların üzerine dizelim. Patateslerin üzerine de aralıklı olarak domatesleri de yerleştirip ezilmiş sarımsakları üzerine ekleyelim. Tüm bu malzemelerin üzerine biraz tuz serpip tereyağını küçük parçalar halinde yerleştirelim. En son olarak dilimlenmiş yerli somon balığını tuz ile ovup patateslerin üzerine alalım. En üste karabiber serpelim ve defne yaprakları ile limon dilimlerini koyalım. Artık balığımızı fırına atabiliriz. 200 derecelik fırında patatesler kızarana dek pişirelim ve sıcak bir şekilde servis yapalım. Afiyet Olsun….

Categories: Balık Tarifleri

Kiremitte Levrek Tarifi

Cuma, 24 Mar 2017 Yorum yok

Kiremitte Levrek Tarifi

kiremitte-levrek-tarifi

Kiremitte levrek tarifi yaparken bile bu balığın kokusunu duyar gibi olursunuz. Çünkü balık adıyla bile iştah kabartıcı olmaktadır. Balık olarak düşünüldüğünde ilk akla gelen B12 vitamini ve besleyici özelliği olmaktadır. Fakat ülke olarak bu konuda ne kadar duyarlıyız durup düşünmek gerekir. Biraz gezmeyi seven birisinden balık konusunda bilgi almak isterseniz size en güzel söyleyeceği; bizim denizlerimizde çıkan balık ve deniz ürünlerinin çevre ülkelerde daha iyi bir şekilde değerlendirildiği olacaktır. Çünkü levrek ve buna benzer dip balıkları lezzet bakımından son derece değer görmesi gereken balıklar iken biz fazla önem vermemekteyiz. Balık kültürümüzün gelişmesi için daha ilginç lezzetleri denemek ve balıkları değişik şekillerde pişirmek sureti ile vitamin değerlerini yükseltmemiz mümkündür.

kiremitte-levrek-tarifi

Kiremitte levrek tarifi yaparken belirtilmesi gereken en önemli konu biraz önce belirtilen balık pişirme yöntemleri sayesinde balık lezzeti nasıl arttırılır? Bu konuda en güzel yapılacak işlem balığa metal temas ettirmeden doğal yöntemler ile pişirmek olacaktır. Peki, bunu nasıl yapmalıyız? Öncelikle balık denizden çıktıktan sonra olabildiği kadar taze tüketilmelidir. Balık tutma yöntemi olarak kimyasal yöntemler değil olta balıkçılığı veya ağ balıkçılığı olmalıdır. Balıklar doğal meralarında beslenmiş ve gelişmiş olmalıdır. Suni çiftliklerde beslenen levrek kesinlikle deniz levreği ile aynı lezzette olmamaktadır. Kiremitte levrek tarifi işte tam bu noktada önem kazanmaktadır. Bunu yaparken kullanılan doğal toprak ürünleri balığa ayrı bir lezzet katarak vitamin değerini arttırmaktadır.

kiremitte-levrek-tarifleri

Kiremitte Levrek Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

Deniz levreği 180 veya 200 gram ağırlığında ve

dört adet tabi ki dört kişilik servis yapabilmek için.

Doğal kiremit veya topraktan yapılmış şekillendirilmiş yüksek dereceli fırınlarda pişirilmiş güveçlerde bu iş için uygundur. Fakat en uygunu bilinen doğal oluklu kiremit olması daha ilginç bir eser ortaya çıkaracaktır.

Taze mantar

yarım kilogram temizlenmiş soyulmuş şekilde İki adet beyaz soğan

Soyulmuş iki diş sarımsak

İki adet rendelenmiş organik domates

Tuz istenildiği kadar aşırı olmamak şartı ile

Lezzet vermesi için karabiber istenildiği kadar

En önemlisi kekik fakat doğal çekilmiş taş kekiği

Olmazsa olmaz doğal zeytinyağı

Kiremitte levrek tarifi için öncelikle mantar sosun oluşturulması gereklidir.

Bunun için tencereye zeytinyağı konulur ve sarımsaklar hafif bir şekilde kavrulur. Bunun üzerine soğanlar eklenerek kahverengi renk alıncaya kadar kavrulur. Bu karışıma mantarlar ve diğer malzemeler ilave edilerek sos hazırlanır. Kiremitte Levrek Tarifi Son Perde Hazırlana sos kiremit üzerine yatırılan levreklerin üzerine dökülmeden önce kiremitler tereyağı ile yapışmaması için yağlanır. Balıklar yatırılır ve sos ile örtülerek 180-200 derece fırında 2 veya 3 dakika pişirilir. Dumanı üzerinde servis yapılır.

Fırında Patatesli Soğanlı hamsi Tarifi

Çarşamba, 15 Mar 2017 Yorum yok

Fırında Patatesli Soğanlı hamsi Tarifi

firinda-patatesli-soganli-hamsi-tarifi-1

Balık yemeklerinde en çok sevilen balık türü hamsidir. Kibar zarif ve yemesi bir o kadar zevklidir. Bu nedenle balık severlerin ilk tercihleri arasında hamsi balığı yemeği gelmektedir. Sizlerde lezzetli güzel bir hamsi balığı yemeğini keşfetmek ve bunu özellikle fırın tadında yapmak istiyorsanız sizler için derlediğimiz fırında patatesli soğanlı hamsi tarifinin pratik bir şekilde yapılışı hakkında genel bilgileri sizler ile paylaşacağız.

firinda-patatesli-soganli-hamsi-tarifi

Fırında Patatesli Soğanlı Hamsi Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

• 1. Buçuk kilo kadar taze hamsi balığı

• 4 ve ya 5 adet irice kuru soğan

• 4 ve ya 5 adet irice patates

• 2 yemek kaşığı kadar has zeytinyağı

• 3 adet taze limon üzerine süsleme için ise limon 2 adet olmalıdır.

• Süslemek için defne yaprağı ya da maydanoz

• Bir miktar tuz

• Karabiber

• Yarım çay kaşığı kadar pul biber (Baharatlar isteğe göre konulmalıdır.)

• Üzerine serpmek için bir tatlı kaşığı kadar nar ekşisi

• Size verdiğimiz malzemeler yeterli bir şekilde evinizde mevcut ise o hale sizlere fırında patatesli soğanlı hamsi tarifi nasıl yapılır hakkında bilgileri aktarmaya devam edelim.

firinda-patatesli-soganli-hamsi-tarifi

Fırında Patatesli Soğanlı Hamsi Tarifinin Hazırlanışı Ve Yapılışı

Balık yemekleri titizlik isteyen bir türe girmektedir. Önceliğiniz balığın tazeliği ve temizliği olmalıdır. Balıkların fırında daha beyaz ve canlı görünmesini sağlamanız için öncelikle aldığınız balıkları 10 dakika kadar tuzlu suda bekletin. Tercihen balıklar temizlendikten ve kılçıklarından ayrıldıktan sonra bekletilmelidir. 180 derece de fırını önceden ısıtmaya başlayın bu size zaman kazandıracaktır. O sırada hemen soğanları soyarak uzun küp şeklinde kesin ve başka bir kapta birbirinden ayırın. Hemen ardından patatesleri soyun ve iyice yıkayın. Yıkadığınız patatesleri ise halkalar şeklinde doğrayın ve ayrı bir tabağa aktarın. Tepsiyi önce hafifi yağlayın. Daha sonra ayıklanan ve tuzlu suda bekletilen balıkları sıralı bir şekilde dizin. Üzerine dilimlediğiniz soğanları ve patatesleri dizin. Mayonez ya da defne yaprakları ile süsleyin. 2 adet limonu ince halkalar şeklinde balıkların üzerine dizin. Çeşitli baharat, nar ekşisi ve limon sıkın.2 yemek kaşığı zeytinyağı ve tuz gezdirin. Fırına tepsiyi atın ve 15 dakika kadar arayla piştiğinden emin olun. Afiyet olsun.

Categories: Balık Tarifleri

Güveçte Alabalık Tarifi

Salı, 07 Mar 2017 Yorum yok

Güveçte Alabalık Tarifi

 

İnsanlar nasıl balık pişireceklerini ve misafirler için nasıl değişik balık tarifleri yapmayı düşünüp dururlar. Sizlere güveçte tereyağlı alabalık tarifini vereceğiz. Deniz ürünleri seven insanlar bu tarifi mutlaka denemelidirler. İnanın lokum tadındadır. Çok severek yiyeceksiniz. Güveçte alabalık tam da sizlerin ağzına layıktır.

guvecte-alabalik-tarifi-1

Güveçte tereyağlı alabalığın malzemeleri hemen yazalım.

İlk önce iki adet alabalık,

iki adet soğan,

iki adet domates,

dört adet sivri yeşil biber,

tuz ve

seksen gram da tereyağıdır.

 

Şimdi de güveçte tereyağlı alabalığın nasıl yapılacağını anlatmaya hemen başlayalım. Yapmanız gereken şey ilk olarak alabalıkları bir gün bekletiniz. Çünkü bir gün boyunca alabalıkların dinlenmesi gerekmektedir. Aynı zaman da bir gün boyunca alabalıklar eğer dinlendirdiğiniz de çok daha lezzetli olmaktadır. Bunu sakın unutmayınız. Alabalıkları güzelce temizleyiniz. Sonra da tuzlayınız. Tuzlanmış alabalıkları güvece yerleştiriniz. Yanına da soğan, biber, domates ve tere yağını yerleştiriniz. Sonrasında da fırına atınız. Alabalıklar kızarınca çıkarıp servis ediniz. Güveçte alabalık sadece fırında değilde tava da kızartabilirsiniz. Tavada ise alabalıklar yaklaşık on dakika kadar kızartabilirsiniz. Tavada ise alabalıklar yaklaşık on dakika kadar kızarmalıdır. Beş dakika da birde alabalıkları çeviriniz.

guvecte-alabalik-tarifi

Güveçte alabalık tarifini ve tavada alabalık kızartmasını bu sayfada resimli bir şekilde inceleyebilirsiniz. Güveçte alabalık yaparken domates, biber ve soğan eklerken güvecin içine iki diş sarımsak da içerisine ekleyebilirsiniz. Hatta tereyağını ile birlikte biraz zeytinyağını da ekleyebilirsiniz. Zeytinyağı seven insanlar güvecin içerisine ekleyebilirsiniz. Böylece zeytinyağı alabalığa tat verebilir. Deniz ürünlerini seven insanlar alabalığı çeşit, .eşit tariflerde denedikleri gibi güveçteki tarifini de deneyebilirler. Kesinlikle bayılacaksınız ve misafirlerinize yaptığınız zaman da çok hoşlarına gidecektir. Bundan hiç şüpheniz olmasın. Sitemize göz attığınız zaman güveçteki alabalığı görünce inanın canınız çok çekecektir. Çünkü gerçekten de güveçte alabalık çok göz alıcı görünmektedir. Bazen insanlar her gün yemek yaptığı için zaman, zaman neler pişireceğini bilemezler. Bu yüzden de güveçte alabalık tarifini evinizde rahatça uygulayabilirsiniz. Asla zor bir yemek değildir.

guvecte-alabalik-tarifi

Ayrıca da yapım aşaması da zaman almamaktadır. Akşam yemeklerinde mis kokulu ve lezzetli güveçteki alabalığı pişiriniz. Çünkü çoğu insan deniz ürünleri sevdiği için misafirlerde severek yiyeceklerdir. Eğer evinde güveciniz varsa hiç vakit kaybetmeden deneyiniz. Alabalıklar yalnız bir gün boyunca beklettiğiniz zaman alabalıkların tadı lokum gibi enfes olmaktadır. Bu arada alabalıkların içine bir adet küp şekerini koyuyorsanız pişirirken değişik tat vermektedir. Eğer isterseniz bu şekilde de deneyebilirsiniz. Salçalı seviyorsanız bir yemek kaşığı salçada güvecin içerisine ekleyip alabalığın değişik tat vermesini sağlayabilirsiniz.

Categories: Balık Tarifleri

Fırında Palamut Tarifi

Pazar, 12 Şub 2017 Yorum yok

Fırında Palamut Tarifi

firinda-palamut

Türk geleneksel yemeklerin en lezzetli yemeklerinin içinde yer alan balık yemekleri fazlası ile sevilmektedir. Bu nedenle balık yiyenler balık yapmadan önce ortaya en güzel menüleri çıkartmak için uğraşırlar. Fırında palamut tarifi hem pratik hem de çok lezzetli bir balık yemeğidir. Bir misafiriniz için hazırlayabileceğiniz en lezzetli damak tadıdır. Bu nedenle sizlere bu tarifi daha kolay yapmanızı için yardımcı olacağız. O halde fırında palamut tarifi tam olarak nasıl yapılır birlikte öğrenelim. Bunun için evinizde bu malzemelerin olması gerekiyor.

Fırında Palamut Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

firinda-palamut-tarifi

• 2 büyük adet palamut

• 2 iri baş limon

• 160 gram kadar tereyağı

• 1 yemek kaşığı kadar tuz

• 1 adet iri mor soğan

• Yukarıda belirttiğimiz malzemeler tam olarak elinize hazır ise şimdi sizlere bu nefis yemeğin nasıl yapılacağını öğreteceğiz.

Fırında Palamut Tarifinin Hazırlanışı Ve Yapılışı

firinda-palamut-yapilisi

Öncelikle yapmanız gereken yayvan bir teflon tavada tereyağını ir güzel eritiyorsunuz.2 adet limondan sadece bir adet limonu iyice sıkıyorsunuz. Diğer limonu ise balığın üzerinde süs niyetine kullanıyorsunuz. Hemen ardından bir yemek kaşığı kadar ilave ederek tereyağı ile birlikte karıştırıyorsunuz. Bu harcı kullanmadan önce iki iri palamutu halkalar şeklinde kesiyorsunuz. Kestiğiniz palamutları 10 dakika kadar tuzlu suda bekletiyorsunuz. Bunun nedeni balığın daha taze olması ve kokunun daha aza indirilmesindendir. Borcama palamutları yıkadıktan sonra düzgün bir şekilde diziyorsunuz. Dizdiğiniz balıkların üzerine erittiğiniz tereyağını ilave ediyorsunuz. Daha sonra üzerini süslemek, için diğer limonu da halkalar şeklinde keserek palamutun üzerine diziyorsunuz. Dilerseniz patateste kesebilir halkalar şeklinde balığın üzerine dizebilirsiniz.

 

Fırını önceden 250 derece ayarında ısıtıyorsunuz. Isınan fırına hazırladığınız palamutu koyarak en az 35 dakika kadar pişirmeye bırakıyorsunuz. Bu zaman diliminde kontrolü kesinlikle elden bırakmamanız gerekir. Küçük bir dikkatsizlik balıkların fazla pişerek yanmasına neden olur. Balığın iyi pişmesi için öncelikle koyduğunuz balığı fırında 15 dakika kadar kapağını açmadan pişirin. 16’ıncı dakikadan sonra balığın pişme seviyesini kontrol ediniz. 35 dakika kadar bir zaman dilimi balığın daha iyi bir şekilde pişmesini sağlayacaktır. Sizlere kolay bir yöntem ile fırında palamut hazırlanışı ve yapılışı hakkında detaylı bilgileri sizlere sunduk. Dilerseniz yanında bol yeşillikli bir salata yapabilirsiniz. Ya da sadece havuç rendeleyerek bu lezzetin tadını daha fazla arttırabilirsiniz. Fırında palamut tarifi özellikle misafir ağırlayanlar için kolay ve lezzetli bir tariftir. Sizlerde bu lezzeti sevdikleriniz ile paylaşabilirsiniz. Afiyet olsun.

Categories: Balık Tarifleri

Fırında Hamsi Buğulama

Cumartesi, 11 Şub 2017 Yorum yok

Fırında Hamsi Buğulama Tarifi

firinda-hamsi-bugulama-tarifi

Balık yemeklerine en çok sevilen hamsi buğulama hemen hemen her evin neşesi ve severek yapılan bir yiyecek türüdür. Deniz ürünlerinde en çok tercih edilen balıkların sağlık açısından da faydalarını saymakla bitiremeyiz. Eğer balık kokusuna alerjiniz varsa ve enfes bir yiyecek için güne en iyi şekilde hazırlanmak istiyorsanız muazzam bir balık yemeği ile güne başlayabilir sevdikleriniz ile beraber bu lezzetti tadabilirsiniz. O halde sizlere koku yapmayan ve en çok sevilen balık pişirme önerisinde bulunacağız. Bakalım fırında hamsi buğulama nasıl yapılmaktadır. Hep birlikte bu güzel tarifi yapalım.

firinda-hamsi-bugulama

Fırında Hamsi Buğulama İçin Gerekli Malzemeler

• Yarım kilo adar hamsi

• 5 adet iri patates (Patatesler 5 dakika tuzlu suda bekletilecek)

• 2 büyük boy domates

• Baharat eklemek için bir miktar karabiber, pul biber,

• Bir miktar tuz,

• Sıvı yağ bir tatlı kaşığı kadar hatta daha az olabilir.

• Yukarıda sizlere verdiğimiz malzemeler eğer tam olarak var ise bir de bu lezzetli buğulamanın yapılışına geçelim.

firinda-hamsi-bugulama

Fırında Hamsi Buğulamanın Hazırlanışı Ve Yapılışı

Balık yapmadan önce balık yapmanın püf noktalarını bilmek hamarat bayanların işidir. Bu nedenle önce balıkları ayıklıyorsunuz. Daha sonra ayıkladığınız balıkları kılçıklarından ayırarak ılık suda en az 10 dakika kadar tuz ilave edip bekletiyorsunuz. Tuz balığın hem daha canlı olmasını sağlayacak hem de evde kötü kokunun yayılmasına engel olacaktır. Daha sonra 5 adet iri patatesi de soyduktan sonra 5 dakika kadar tuzlu soğuk suda bekletin. Bu patateslerin daha iyi pişmesini sağlayacaktır. Tuzda bekletilen balıkları iyice yıkıyorsunuz. Sıvı yağı birkaç damla kadar ayarlayarak borcamın her tarafına bir güzel yayıyorsunuz. Balıkları oval şekilde diziyorsunuz. Üzerine ise suda bekletilen patatesleri önce ince halkalar şeklinde kesiyorsunuz. Aynı şekilde domatesleri de halka şeklinde keserek balıkların üzerine şekil vererek diziyorsunuz. Üzerine baharat tuz ve diğer gerekli malzemelerden ilave ederek 180 derece ısıtılmış fırına atıyorsunuz.

İlk 10 dakika kadar fırını açmanızı önermiyoruz. Daha sonra pişme seviyesini ayarlayarak balığın yanmamasına özen gösteriyorsunuz. Hem kolay hem de muhteşem lezzet veren fırında hamsi buğulama pişmeye hazır. Piştikten sonra üzerine taze limon sıkarak yemeye başlayabilirsiniz. Dilerseniz bu menünün yanına bol yeşillikli çoban salatası yaparak harika zengin bir görselliği sofranıza taşıyabilirsiniz. Fırında hamsi buğulamanın hazırlanışı ve yapılışı hakkına detaylı bilgileri sizlere sunduk. Özellikle balık kokusuna gelemeyenler fırında pişen balığın kokusunun da iştah kabartan bir türden olduğunu unutmasınlar. Afiyet olsun.

Categories: Balık Tarifleri

Peru Mutfağından Yemek Tarifleri

Pazar, 05 Şub 2017 Yorum yok

Peru Mutfağından Yemek Tarifleri

peru-mutfagindan-yemek-tarifleri

 

 Peru Mutfağından Yemek Tarifleri  Levrek Ceviche Tarifi Bu tarifi somon balığı ile de hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler 50 gr levrek,

çeyrek avokado ve çeyrek ananas,

5 dal taze kişniş,

yarım kırmızı soğan,

1 çay kaşığı limon kabuğu rendesi,

3 dal taze soğan,

4 adet çeri domates,

yarımşar adet kırmızı,

yeşil ve sarı dolmalık biber.

Sosu İçin: Yarım çay bardağı zeytinyağı,

deniz tuzu,

1 adet limonun suyu,

1 portakalın suyu,

yarım greyfurdun suyu ve 1 çay kaşığı pul biber.

peru-mutfagindan-yemek-tarifleri-levrek-ceviche

Tarifi Tüm malzemeleri ince ince doğrayın ve derin bir kaba alın. Sos malzemelerini derin bir kapta güzelce karıştırın. Sosu diğer malzeme karışımının üzerine gezdirin. İyice karıştırıp ağzını kapatın. Buzdolabında 1 saat beklettikten sonra servis edebilirsiniz.

 

  Peru Mutfağından Yemek Tarifleri  Causa Rellena Tarifi

Malzemeler

1 adet tavuk göğsü,

3 yemek kaşığı mayonez,

4 adet patates,

2-3 dal kereviz sapı,

tuz,

karabiber,

1 tutam taze kişniş,

2 adet limon,

2 adet avokado,

1 kahve fincanı zeytinyağı.

peru-mutfagindan-yemek-tarifleri-causa-rellena

Tarifi Tavuk göğsünü bol suda yumuşayana dek haşlayın. Haşlanınca küçük küçük parçalara ayırın. Kereviz sapını ince ince doğrayın ve üzerine kişniş ile mayonezi ekleyin. Patatesleri bol tuzlu suda haşlayın. Haşlanan patatesleri sıcakken püre haline getirin. Patatese tuz, limon suyu, karabiber ve zeytinyağı ekleyip kıvama getirin. Patates püresini top şeklinde servis tabağına alıp üzerine kat kat avokado dilimleyin. Üzerine tavuk etlerini yerleştirin. Dilimlenmiş zeytin, kişniş yaprakları ve yumurta dilimleri ile süsleyebilirsiniz.

Categories: Balık Tarifleri, Tarifler

Fırında Levrek Tarifi

Çarşamba, 25 Oca 2017 Yorum yok

Fırında Levrek Tarifi

 

Birçok evde özellikle Pazar günleri balık pişirilir. Balıkçıdan alınan taze balıklar temizlenir ve ya ızgara yapılır ya da fırında pişirilir. Eğer ızgara yapmak istiyorsanız mangalda yapmanızı tavsiye ederiz. Çünkü mangalda pişen balığın çok ayrı bir lezzeti olur. Ancak evinizde mangal yapacak imkânınız yoksa balığınız fırında pişirebilirsiniz. Böylece balık kokusunun evinize daha az yayılmasını da sağlamış olursunuz. Enfes bir yemek olan Fırında Levrek tarifimizle harcadığınız tüm emeğin karşılığını alacağınızı şimdiden söylemek isteriz. Uzmanlarda en azından hafta da bir kez balık yememizin dengeli ve sağlıklı beslenme için şart olduğu dile getirmekteler. Bu nedenle mevsim balıklarından en çok sevdiğimiz tüketmeye özen göstermeliyiz.
firinda-levrek

Fırında Levrek Yapmak İçin Gerekli Malzemeler Şunlardır:

-4 adet levrek.

-1 çay bardağı sıvı yağ,

-3 adet orta boy domates.

-1 kilogram patates.

-4-5 adet yeşil sivri biber.

-2 adet orta boy kuru soğan.

-1 tatlı kaşığı pul biber.

-1 tatlı kaşığı sarımsaklı çeşni.

-2 tatlı kaşığı tuz.

-Birkaç yaprak defneyaprağı.(Defneyapraklarını balıkların iç kısmına koyabilirsiniz.)

firinda-levrek-tarifleri

Fırında Levrek Tarifinin Yapılışı ise Şöyledir: Öncelikle kullanacağımız fırın tepsimize yağlı kağıt seriyoruz ve yukarıda ölçülerini verdiğimiz tüm baharatları derin bir kap içinde sıvı yağını da ilave ederek karıştırıyoruz. Balıklarımızı teker teker hazırladığımız bu baharatlı karışımın içine batırıp sosu iyice çekmesini sağlıyoruz. Sosladığımız balıklarımızın iç kısmına defneyaprağını da koyup tepsimize diziyoruz. Balık arasında boşluk kalmasına dikkat ediyoruz. Daha sonra soyduğumuz patatesleri halka şeklinde veya küp olarak kesiyoruz. Sonrasında domatesleri dörde bölüp, biberlerle birlikte baharatlı karışımız batırıp balıklarımızı dizdiğimiz tepsideki boşluklara diziyoruz. Birkaç küçük parça domatesi de balıklarımızın içine koyuyoruz. Tüm bu işlemleri yaptıktın sonra önceden ısıtılmış 250 derecelik fırınımızın orta bölümüne yerleştiriyoruz.

firinda-levrek-tarifi

Fırınımızın ayarlarını alt-üst ısınacak şekilde ayarladığımızdan emin oluyoruz. Patateslerin üzeri beneklenmeye başladığında ve balıklar hava kabarcıkları çıkarmaya başladığında fırınımızı kapatıyoruz. Fırını kapattıktan sonra yaklaşık 10 dakika kadar fırında bekletiyoruz. Fırında Levrek sıcak olarak ve arzuya göre mevsim salatası ile servis yapılabilir. Afiyet Olsun. Not : Bu tarifimizde biz Levrek tercih etik. Ancak siz büyük boy balıklarla da aynı malzemeleri kullanarak yapabilirsiniz. Büyük boy balık kullanacağınız zaman balıkların daha iyi pişmesi için üzerlerine birkaç çizik atmanız gerekir. Ayrıca su buharından istifade edip balığın daha iyi pişmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için farklı bir tepsiye iki su bardağı su koyup balığınızı pişirdiğiniz tepsinin alt bölmesine koyabilirsiniz.

FÜME SOMONLU ISPANAKLI RULO

Cuma, 04 Kas 2016 Yorum yok

FÜME SOMONLU ISPANAKLI RULO

 

Füme-Somonlu-Ispanaklı-Rulo

Somon balığı ile bu sefer rulo pastaya benzer bir tarif yaptık. Yani somon balığını rulo pasta tarifine bi nevi de olsa benzettik.Ispanak ile somonun birleşiminden harika bir tarif ortaya çıkardık ve vitamin deposu bir lezzet hazırladık. Ispanak herkesin bildiği gibi bir vitamin deposudur.Denemenizi öneririm. Bu tarif için taze ıspanak kullanmanız daha iyi olacaktır fakat eğer bulamadıysanız ya da mevsimi değilse marketlerde satılan dondurulmuş olanları da kullanabilirsiniz .Ama yinede taze ıspanak kullanmanızda aşırı fayda görüyoruz.

Bu tarif özellikle geniş aileler için hem pratik hem lezzetli bir tarif.Yaklaşık 6-8 kişili bir tarif yani tam geniş aileler için. Yaklaşık 645 kalori olan bu tarif hem balık hem ıspanak severler için uygun .

Füme Somonlu Ispanaklı Rulo Malzemeleri :200 gram füme somon dilimleri 4 yumurta 250 gram ıspanak( taze olsa daha iyi olur)100 gram kaşar peyniri ( rendelenmiş)1 paket labne peynir Tuz Kara biber Pul biber

Hızlı Füme Somonlu Ispanaklı Rulo Tarifi Yapılışı :

Başlarken öncelikle elinize bir kap alın yumurtaların sarısını ve akını ayırın. Yumurta aklarını biraz tuz ekleyip mikser yardımı ile köpük gibi olana kadar güzelce çırpın. Başka bir kasede yumurtaların sarılarını ve ıspanakları baharatları da ekleyerek mikser yardımı ile çırpın. Sonra içine köpük kıvamında olana kadar çırpılan yumurta aklarını da ekleyerek spatula ile düzgünce karştırın. Bir fırın tepsisin altına yağlı kağıdı tepsiyi kaplayacak bir biçimde serin ve üstüne daha önceden rendelemiş olduğumuz kaşarı  döşeyin ve üzerine hazırladığınız bu karışımı dağıtın. 200 derece fırında 12 ve 25 dakika arasında pişirin. Fırından çıkarın ters çevirin ve serdiğimiz yağlı kağıdı çıkarın. Ve füme somonlu ıspanak Soğuyana kadar bekleyin. Sonra labne peynir ve karabiberi harmanlamak suretiyle karıştırın. Tarifimizin Kaşarlı yeri dışa gelecek biçimde her yerine sürün üzerine füme somonları yerleştirin ve bunu rulo haline getirin ,yarım saat boyunca buzdolabında bekletin daha sonra dilimlemek suretiyle kesin.

Ve tarifimiz füme somonlu ıspanaklı rulomuz hazır herkese afiyet olsun.

HIZLI FIRINDA KAŞARLI ALABALIK TARİFİ

Cuma, 04 Kas 2016 Yorum yok

HIZLI FIRINDA KAŞARLI ALABALIK TARİFİ

 

Fırında-Kaşarlı-Alabalık

Levrek, somon , karidesten sonra Alabalık ile verdiğim tarif kaşarların alabalıkla bir uyum sağlayarak enfes bir lezzet oluşmasını sağlayacak tarif ortaya çıktı. Alabalık ile yapılabilecek en iyi tarif dahi diyebiliriz çünkü alabalığın bir çok tarifi vardır ama bunun gibi peynirimsi tat veren yoktur bu yüzden en iyi tarif diye anılır. Yanında kullanılan malzemeler ile de  farklı bir lezzet katarak dayanılmaz bir tat ortaya çıkar.Bu tarif ile yaklaşık 6 kişinin karnı doymakla birlikte çok ama çok enfes bir tarif olması da alabalığın bu güzel tarifini ortaya çıkarmaktadır. Servis yaparken yanında salata kullanmak daha iyi olabilir çünkü  balık yerken hazmi kolaylaştıracak şeyler tükelmeliyiz. Salatanın içerisine hazmı kolaylaştıracak olan yeşillikler ve limon bol bir biçimde eklenmeli.Bu tarifi denemenizi tavsiye ediyoruz. Pişerken içine hiç yağ almamasından dolayı çok hafif bir tarif bu yüzden balık severlerin bayılacağı sevmeyenlerin ise artık hep balık yiyebileceği bir tarifdir .Şimdi malzemeleri sayalım

3,4,5,6… kişilik bir tarif olan alabalık tarifi yaklaşık 700 kalori.

Hızlı Fırında Kaşarlı Alabalık Tarifi İçin Malzemeler:

3,4,5,6… adet alabalık (kaç kişi ise o kadar yapılabilir.)2 adet domates 1-2 adet patates 2-3 adet yeşil biber (eğer acı seviyorsanız biraz pul biber veya biberleri kırmızı renkte olandan seçebilirsiniz)1 adet soğan (rendeleyip veya ince ince kıya bilirsiniz)Tuz (göz kararı tuzu ne kadar seviyorsanız)1 tatlı kaşığı salça 1 su bardağı su (sıcak,soğuk fark etmez)2 yemek kaşığı tereyağı (eritilmiş)1 su bardağı kaşar (rendelenmiş)

Hızlı Fırında Kaşarlı Alabalık Tarifi Yapılışı

Başlangıçta alabalıkları ayıklayıp iyice yıkayın, arkasından tuzlayın fazla tuza batırmadan bir elek yardımı ile tuzlama işlemi gerçekleştirin. Daha sonra sebzeleri yani domatesleri, patatesi  ve soğanları da halka halka kesin. Üstüne göz kararı tuz atın . Balıkları  fırın tepsisinin üstüne tek tek fazla kalın olmayacak şekilde dizin. Su ve salçayı  hızlı bir şekilde karıştırın ve sonra da tepsiye  her yerine gelebilecek şekilde bir kaşık yardımı ile gezdirin. Alabalıkların üzerine iki yemek kaşığı tereyağı koyun 200 derece fırının içinde otuz  dakika pişirin. Kızardıktan sonra fırından hemen çıkarmayın biraz bekletin ki kendi buharı ile biraz daha dinlensin. Sonra balıkların üstüne rende kaşarı dökün ve fırına tekrar koyun kaşar peynirler fırının sıcaklığında eriyinceye kadar bekleyin. Mis gibi kokan fırında kaşarlı ala balığınız hazır Üstüne maydanoz  veya kendi sevdiğiniz aparatif sebzeler ekleyerek servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN.

HIZLI TUZDA BALIK TARİFİ

Çarşamba, 02 Kas 2016 Yorum yok

HIZLI TUZDA BALIK TARİFİ

Levrek ile yapılan tariflerimiz den bir tane  daha ekledik bu tarifte kullanılan tuzlar balığın özelliği hem deniz kokusu kalmıyor hem de balığa farklı bir lezzet katıyor.Bu lezzet yani “HIZLI TUZDA BALIK TARİFİ” herkesin yapabileceği türden oldukça pratik bir lezzet tir özellik ev hanımları sizin kolayca yapabileceğiniz ama usta elinden çıkmış bir lezzetli tarif olacak öncelikle malzemeleri sayalım malzemeler her deniz malzemesi satan yerde bulabileceğiniz birer malzemedir hem de çok ucuz bir fiyata Yaklaşık 5 kişilik ve 450 kalorilik nefis bir balık yemeği daha işte malzemeler :

Tuzda Balık Tarifinin Malzemeleri

1,2,3,4… adet deniz levreği 1 kg. deniz tuzu (deniz malzemesi satan her yerde bulabilirsiniz )1 adet kuru soğan (rendelenmiş veya ince ince kıyın)1 diş sarımsak  (rendelenmiş)1 dal taze kekik ( göz kararı) 1 kg. sofra tuzu (göz kararı)1 su bardağı su (sıcak soğuk fark etmez)4 adet yumurta akı 2-3 adet defne yaprağı 1 adet limon 1 dal biberiye

YAPILIŞI:

4 yumurta akı, deniz tuzu ve sofra tuzu son olarak suyu bir kap içerisinde bir kaşık yardımı ile karıştırın.Bir fırın tepsisine yağlı kağıt serin ve üstüne tuzlu karışımın yarısını spatula yardımı ile düzgün bir biçimde sürün .Daha sonra  balığa biberiye sarımsak ve kekik ardından soğan defne yaprağı ve dilimlediğiniz limonları doldurun her yerine gelebilecek şekilde dizin. Somon olarak balığın içine tuz kaçırmadan tuzlu harç ile kapatın iki kişi yaparsanız tuz kaçmasını önlemiş olursunuz. Önceden ısıtılmış 180 derecelik fırında üzerindeki tuz tabakası sertleşene kadar yani  40-45 dakika kadar pişirin. Balığı fırından çıkardıktan sonra üzerinde oluşan tuz tabakasını sert bir madde ya da çekiç kullanarak kırın balığı zedelemiyecek bir şekilde kırın. Balığı zedelemeden tuz tabakayı kırmaya özen gösterin. Tuzda balığınızı servis tabağına alın ve servis edin

AFİYET OLSUN Tuzda balık tarifinin yanında salata kullanarak servis yapmanızı tavsiye ederim ancak yanında en güzel giden salata soğan salatasıdır çünkü balık yerken balık hafif ama hazmı kolaylaştıran bir salata olur içerisine herhangi bir baharat atmayın sadece bir kaç damla sıvı yağ  ve limon ekleyebilirsiniz.

Hızlı Fırında Portakallı Levrek

Cuma, 28 Eki 2016 Yorum yok

HIZLI FIRINDA PORTAKALLI  LEVREK

 

 

Levrek ile bu seferde farklı bir tarif yapalım dedik ve portakallı fırın levrek tarifini hazırladık. Levrek balık severlerin vazgeçilmez balıkları arasındadır bu yüzden levrek balığı ile çok farklı lezzetler elde edilebilir. Levrek fileto, biberiye, sarımsak, soğan birleşince ortaya çıkacak tat inanılmaz derecede lezzetli. Ayrıca levrek filetolar portakal tadı ile fırında buluşunca muhteşem bir lezzet ortaya çıkıyor. Balık haftada bir tüketilmesi gereken önemli bir besin ögelerinden biridir. Levreğin de ne kadar çok seveni olduğunu düşünerek böyle bir tarif hazırladık bir deniz ürünü ve bir turunç gilin buluşması ile mis gibi bir koku ortaya çıktı. Deneyenlerin beğeneceğini umut ediyoruz 4 kişilik bir tarif olan fırın levrek yaklaşık 1360 kcal. Besleyici bir tarif olan bu portakallı fırın levrek tarifinin malzemeleri de her an evinizde baharat dolaplarında bulabileceğiniz malzemelerden. Diyet yapanların da diyet menülerine dahil edebileceği çok hoş kokular barındıran,kalorisi uygun ve az yağlı bir yemek tarifi. Zevkinize göre pancar, keten tohumu, kabak çekirdeği gibi malzemeler de kullanabilirsiniz bunlarla hazırladığınız bir salatayı üzerinde servis edebilirsiniz.

 

 

Fırında-Portakallı-Levrek

 

 

Hızlı Portakallı Fırın Levrek Tarifinin Malzemeleri:

 

2 adet levrek fileto, 2-3 dal biberiye, 1 adet kuru soğan, 3-4 diş sarımsak ,1 adet portakal, Göz kararı tuz, Yarım çay bardağı zeytinyağı

 

Hızlı Portakallı fırın levrek tarifinin hazırlanışı :

 

İlk önce portakalları halka halka doğrayın. Bir fırın tepsisi alın ve altına yağlı kağıdı güzelce serin. Üzerine portakalları teker teker dizin. Levrek filetoların içine biberiye ve  halka halka doğradığınız soğanları ve soyup küçük küçük doğradığınız  sarımsakları,  tuzu da ekleyin  ve son olarak portakalları doldurun. İçine malzemeleri doldurduğunuz levrekleri portakal dilimlerinin üstüne dizin. Sonra da üstüne yarım çay bardağı zeytinyağı gezdirin ve üstüne tuz atın. Alimünyum folyo ile kapladığınız levrek filetolarınızı 200 derece  fırında yarım saat veya 40 dakika kadar pişirin. Son 10 dakika filetoların kızarması için folyoyu çıkarmayı ihmal etmeyin. Hızlı portakallı fırın levrek tarifiniz hazır. Misafirlerinize de ikram edebileceğiniz tatlı ve renkli bir sunumu olan yemeğinizi sıcak servis yapın.

AFİYET OLSUN.

Categories: Balık Tarifleri

Domatesli Palamut Pilaki

Çarşamba, 12 Eki 2016 Yorum yok

 DOMATESLİ PALAMUT PİLAKİ TARİFİ

 

Palamut tariflerimiz den bir yenisi daha bu sefer palamut pilaki tarifi hazırladık mis gibi domates ile de birleşen tarif hem lezzet sel bakımdan hem de görsel bakımdan mükemmel bir tarif.

bu yemeğimiz yalnızca iki kişiliktir ve kalori bakımından da dört yüz ila beş yüz kalori arasında değişim göstermektedir.

Hızlı Domatesli Palamut Pilaki Tarifinin Malzemeleri :1 adet palamut (halka ya da dilim)3 yemek kaşığı zeytinyağı (mutlaka doğal olmalı)4-5 adet kara biber Yarım demet maydanoz (ayıklanmış)1 çay bardağı su 2 adet iri domates 2 adet iri boy soğan 1 adet defne yaprağı 1 adet limon Tuz

 

Domatesli-Palamut-Pilaki

 

Hızlı Domatesli Palamut Pilaki Tarifinin Hazırlanışı:

 

Tarifi vermeden önce bazı tavsiyelerde bulunmam gerekiyor. Bu işlem için gereken tek şey torik ismi verilen ve boyut olarak 50 cm boyutunda olan palamutlar tercih edilmektedir. Palamutun taze olması da gerekir bu yemeği kasım- ocak ayları arasında tercih etmenizde fayda vardır .Palamutu yaz aylarında tercih etmeniz pek doğru olmaz ancak ağustos ayında tercih edebilirsiniz.Başlangıçta soğanları halka halka biçimde dilimleyin. Domateslerin kabuğunu soyun ve tıpkı soğan gibi halka halka bir biçimde dilimleyin. Limonu soyun fakat beyaz kısımları kesinlikle kalmasın. Ardından limonu da halka halka bir biçimde doğrayın. Palamutları tuz ve karabibere iyice batırın. Bir tavanın içinde 3 yemek kaşığı zeytinyağı ile ısıtın ve soğanları da ekleyerek, tavanın kapağını sıkıca kapatın ve soğanları kısık ateşte iyice kavurun ve de arada sırada karıştırmayı asla unutmayın. Soğanlar kavrulduktan sonra üzerine dilim dilim palamutları dizmeye başlayın. Daha sonra üzerine defne ve domates ve de en üste limon halkalarını ve maydanoz yapraklarını koyun maydanoz yapraklarını kıymadan(kılmamış bir biçimde)koyun. Bir tutam tuz atın. Ardından tane biberleri de ekleyin. Üzerine 1 çay bardağı su ekleyin ve tavanın kapağını kapatın kısık ateşte 30-35 dakika kadar iyice pişirin .Pişince 20 dakika bekletin ve üzerine defne yaprağı ile isteğinize göre süsleyerek servis yapın.Hızlı domatesli palamut pilaki tarifimiz hazır herkese afiyet olsun.

Categories: Balık Tarifleri