Ana sayfa > Çorba Tarifleri > Ayran Aşı Çorbası

Ayran Aşı Çorbası

Ayran Aşı Çorbası

 

ayran-asi-corbasi-tarifi-hakkinda

Gerekli Malzemeler

6 su bardağı kadar su

1 su bardağı kadar buğday

Yarım su bardağı kadar nohut

Yarım kilo kadar süzme yoğurt (500 gram kadar )

1 tatlı kaşığı kadar nane

1 çay kaşığı kadar tuz

ayran-asi-corbasi-tarifi

Servis Edilirken Gerekli Malzemeler

1/4 demet kadar dereotu

2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı

1 çay kaşığı kadar acı kırmızı pulbiber ( acı sevmeyenler tatlı kırmızı pul biber ile de servis edebilir. )

ayran-asi-corbasi-tarifi-hakkinda-bilgi

Ayran Aşı Çorbasının Hazırlanışı Öncelikle bir gece öncesinden çorba yapımında kullanılacak olan buğday ve nohutlar suya bastırılır. Ertesi gün iyice şişmiş olan buğdaylar terin bir tencere içerisine konulur. Üstüne 6 su bardağı kadar su eklenip ocağa alınır. Bu şekilde orta dereceli ateşte haşlamaya bırakılır. Buğdayın bu haşlama suyu aynı zamanda çorba için kullanılır. Daha sonra genişçe bir başka tencere çerisine nohutlar konur ve nohutların biraz üzerinde kalacak ölçüde su konulur. Bu tencere de ocağa konulur ve nohutlar da haşlamaya bırakılır. Nohut ve buğdaylar haşlanırken bir köşede de çorbanın yapımında kullanılacak olan yoğurt hazırlanır.

ayran-asi-corbasi-tarifi-hakkinda-bilgiler

Çorbanın kıvamının iyi olabilmesi için bir kap içerisinde yarım kilo kadar süzme yoğurt, biraz tuz ile birlikte güzelce çırpılır. Ardından haşlanmış olan nohutlar buğday ve suyunun olduğu tencereye aktarılır ve bu iki malzeme güzelce bir karıştırılır. Sonrasında buğdayların yeteri kadar pişip pişmediği kontrol edilir. Buğday istenilen kıvamda pişmiş ise bu tencere ocaktan alınır ve bir kenarda soğumaya bırakılır. Buğday ve nohut karışımı biraz soğuyunca, üzerine malzemeler haşlanırken hazırlanmış olan süzme yoğurt eklenir. Ayrıca 1 tatlı kaşığı kadar da nane eklenerek karışım bir kez daha iyice karıştırılır. Bu işlemden sonra da çorba hazır hale gelmiş olur.

ayran-asi-corbasi

Çorba servis edilirken güzel bir şekilde sunum hazırlamak için farklı lezzetlerle tatlandırılabilir. İsteyenler yukarıda ölçüsü verilen miktarda dereotunu ince ince kıyıp çorbaya ekleyebilirler. Ayrıca zeytinyağı ve acı pul biber karışımı da eklenerek çorba daha da lezzetlendirilebilir. Çorbayı soğuk sevmeyenler yani sıcak olarak içmek isteyenler, süzme yoğurdu eklerken azar azar ekleyip çorbayı yaklaşık olarak 2-3 dakika daha pişirmelidir. Baharatlar ise zeytinyağında kavrulduktan sonra çorbaya ilave edilip karıştırılmalıdır. Ayran aşı çorbası yapımı aslında kolay olan bir çorbadır. Aynı zamanda geleneksel bir çorbadır. Hem doyurucu olup hem de oldukça lezzetlidir. Akşam yemeği için çorba tarifi arayanlar bu tarifi değerlendirebilirler.  1. Bu yazıya şimdilik yorum yazılmamış.
  1. Şimdilik geri bağlantı yok